V petek so potrdili 1796 okužb z novim koronavirusom, 6710 je bilo opravljenih testov, je sporočil vladni govorec Jelko Kacin. Delež pozitivnih testov je tako zdrsnil na 26,78. Kot je razvidno iz podatkov covid sledilnika je umrlo še 23 oseb, skupaj je koronavirus pri nas tako terjal 338 življenj. V bolnišnico so sprejeli novih 158 pacientov, na intenzivni negi dodatnih šest (skupaj 122). Iz bolnišnic so odpustili 67 oseb.
Gorenjska ostaja najbolj prizadeta regija v drugem valu epidemije covida-19. V petek so samo v Kranju potrdili 107 novih okužb, še 51 v Škofji Loki. Velik skok novih okužb pa so zabeležili tudi v Tolminu. Potem ko so v četrtek tam odkrili eno, so v petek našteli 41 novih okužb.
Okužba se je ponovila pri dveh Slovencih
Kar smo doslej brali le v tuji literaturi, so zdaj potrdili tudi pri nas. Kot je za 24UR potrdil direktor NIJZ Milan Krek, sta se imeni dveh oseb, ki sta okužbo preboleli že v prvem valu, ponovno pojavili med pozitivnimi osebami. Starost oseb, potek bolezni in druge podrobnosti pa so še v fazi epidemiološke preiskave.
Dr. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja pojasnuje, da to nakazuje na to, kar vidimo z laboratorijskih podatkov, in sicer da koncentracija protiteles sčasoma upade. To se naj bi zgodilo nekje po treh mesecih, predvsem pa pri tistih, ki so preboleli zelo blago obliko okužbe.
Po besedah dr. Dragana Marušiča z Univerze na Primorskem sta se torej dva od 1500 okuženih iz prvega vala (namesto ocenjenih 20) ponovno okužila, kar nakazuje, da neka imunost vendarle obstaja. Marušič sicer priznava, da je vzorec majhen.
Beovićeva: Število hospitaliziranih se bo dvignilo do 1200
V petek je bolnišnično oskrbo zaradi covid-19 potrebovalo 779 ljudi, kar je 76 več kot dan prej. Po besedah epidemiologinje Bojane Beović je rast pričakovana. Število hospitaliziranih se bo po pričakovanjih dvignilo do 1200 ob upoštevanju, da bodo vladni ukrepi prijeli. Intenzivno nego bi na vrhuncu tega vala potrebovalo med 200 in 300 bolnikov.
Rast števila bolnikov v bolnišnicah je po pojasnilih vodje strokovne svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje pričakovana glede na številne na novo potrjene okužbe v preteklih dneh. "To so številke, ki se bodo še nekaj časa višale, ne glede na to, ali bi ukrepi postajali učinkoviti," je povedala Beovićeva.
Pojasnila je, da je podatek o številu novih okužb še vedno "kar zanesljiv" kljub temu, da so priporočili nekoliko drugačno testiranje. A število dnevnih testov še ni posebej znižano, je dodala in pojasnila, da stanje epidemije lahko tako še vedno spremljamo po številu testiranih.
"Statistiki nas opozarjajo, da gre lahko za nihanja. Ali gre za dnevna nihanja ali pa smo dosegli plato in se bo krivulja počasi obrnila navzdol, bomo videli v naslednjih dneh," je dodala.
V enoti doma upokojencev Petrovo Brdo okužena velika večina stanovalcev
V enoti na Petrovem Brdu sta bila v četrtek pozitivna dva oskrbovanca, nato so bili v zadnjih 48 urah brisi odvzeti vsem preostalim in tudi zaposlenim. Današnji rezultati preiskav so pokazali, da je okuženih 86 oskrbovancev in deset zaposlenih, zato je zdaj v celotni stavbi vzpostavljena rdeča cona, so zapisali na spletni strani Občine Tolmin.
Ker gre na Petrovem Brdu za posebno enoto Doma upokojencev Podbrdo, saj varstvo zagotavljajo odraslim osebam s posebnimi potrebami, in ne le starostnikom, je bila hitrost širjenja okužbe zaradi specifične strukture varovancev in njihovega načina vsakdanjega delovanja izredno hitra.
"Pri reševanju nastale situacije se je vodstvo doma nemudoma povezalo z Zdravstvenim domom Tolmin in občinskim štabom civilne zaščite ter vzpostavilo predviden protokol delovanja. Vsi oskrbovanci so trenutno pod rednim zdravstvenim nadzorom in ne potrebujejo bolnišnične oskrbe," so zapisali.
V domu upokojencev Nova Gorica pa so po zadnjih podatkih in odvzetih brisih vseh, tudi zaposlenih, okuženi trije oskrbovanci in eden od zaposlenih. Se je pa okužba pojavila tudi v njihovi enoti v Podsabotinu, kjer je pozitivnih pet starostnikov in eden zaposleni, so dodali v regijskem štabu civilne zaščite.
Na severnem Primorskem je bilo v petek potrjenih 100 novih okužb, od tega v Občini Tolmin 41 in v Mestni občini Nova Gorica 13. Skupno število aktivno okuženih je 676, 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je 573.
Največ aktivno okuženih je še vedno v občini Ajdovščina, in sicer 123, v novogoriški občini jih je 119, v tolminski pa 107. Sledijo občine Idrija (81), Bovec (43), Šempeter-Vrtojba (31), Vipava (30), Miren-Kostanjevica (30), Renče-Vogrsko (28), Cerkno (27), Brda 22 in Kobarid (14).
Ne odpravljajte se na grobove
Praznični konec tedna bo letos minil nekoliko drugače. Zabav ob noči čarovnic ne bo, ob jutrišnjem prvem novembru pa se vrstijo pozivi, naj se ljudje množično ne odpravljajo na grobove.
Spet delujejo nekatere dejavnosti, vlada določila nove izjeme
Vlada je med izjeme v odloku o začasni prepovedi, ki je namenjena zamejitvi širjenja novega koronavirusa, v petek dodala gradbena, vzdrževalna in montažna dela, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da prihaja do minimalnega možnega stika s potrošniki. Med izjemami so po novem tudi storitve, ki se opravljajo na prostem in pri katerih se lahko zagotovi, da prihaja do minimalnega možnega stika, kot so vrtnarske storitve.
Prav tako bodo z delom lahko nadaljevale servisne delavnice, v katerih popravljajo in vzdržujejo tehnično blago, pa tudi dimnikarske storitve. Te bodo lahko opravljali pod pogojem, da je v prostoru, kjer se izvajajo, prisoten samo en izvajalec, če pa to ni mogoče, je lahko v prostoru prisoten izvajalec storitve in ena oseba, ki je uporabnik male kurilne naprave.
Opravljanje dimnikarskih storitev še naprej ni dovoljeno v prostorih, v katerih je nameščena mala kurilna naprava, ki jih po opravljeni storitev ni mogoče prezračiti. Med izjeme je vlada uvrstila tudi družbe za upravljanje in knjižnice.
Prejšnjo soboto je v veljavo stopila začasna prepoved ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, ki pa je že takrat omogočala nekatere izjeme, kot so prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, lekarne ter prodajalne z medicinskimi in ortopedskimi pripomočki.
Na listo izjem so bile že prejšnji teden uvrščene tudi drogerije, tržnice, prodajalne s hrano za živali, prodajalne s programom za vrt in kmetijstvo, drevesnice in vrtnarije, cvetličarne, kmetijske prodajalne, bencinski servisi, servisne delavnice za motorna vozila in kolesa, prodajalne z večinoma gradbeno-inštalaterskim materialom, banke, zavarovalnice, pošte, dostavne službe, trafike in kioski.
Gneča v smeri Hrvaške
Medtem Prometno-informacijski center poroča o zastoju na dolenjski avtocesti pred mejnim prehodom Obrežje proti Hrvaški. Ta sicer vztraja že od sinoči. "Apeliramo na vse voznike, da imajo pripravljene dokumente in druga dokazila o nujnosti poti, saj se s tem postopek na mejnem prehodu skrajša oziroma, da v kolikor za potovanje nimajo nujnih razlogov, se na pot ne odpravijo. V primeru, da oseba, ki ima prebivališče v Republiki Sloveniji, na mejnem prehodu nima razloga za eno od izjem iz odloka o omejitvi gibanja za prehajanje občin, mu je izrečena tudi globa," so ob tem sporočili s Policije.
Potnikom tudi svetujejo, da pred potjo preverijo čakalne dobe na mejnih prehodih in glede na to izbirajo druge, manj obremenjene mejne prehode.
KOMENTARJI (1608)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.