Pri pripravi ukrepov bi sodelovala neodvisna strokovna skupina, sestavljena ne samo iz epidemiologov, pač pa tudi imunologov, sociologov, psihologov in pravnikov. "Ukrepi se sprejemajo po stopnjah, glede na to, koliko so invazivni za človekove pravice," pravi Anuška Podvršič.
Poleg tega predlog uvaja strožji parlamentarni nadzor. Podaljšanje ukrepa za več kot 30 ali 60 dni bi namreč morala potrditi večina članov odbora za zdravstvo, več kot 90 dni pa dvotretjinska večina. Medtem ko se koalicija s podporniki iz opozicije danes ni želela opredeliti, se v opoziciji spotikajo prav ob to, da bi odboru za zdravstvo podelili več moči.
"Ker pa mi v tem DZ nimamo prave razdeljenosti delovnih teles glede na moč političnih strank, je to malo vprašljivo, ampak jaz verjamem, da se to lahko dogovorimo," je dejal Matjaž Han (SD). Matej T. Vatovec (Levica) je medtem dejal, da gre na prvi pogled za nekaj, s čimer bi se na grobo lahko strinjali. "Sploh zato, ker uvaja varovalke, ki bi ščitile prebivalke in prebivalce pred morebitnimi zlorabami vlade, kar je v tem trenutku nekaj pozitivnega," je pojasnil.
Spodbudno je, da je vladno nalogo opravila civilna družba, je slišati iz opozicije, zato bi bilo prav, da bi predlog vložila vlada.
"Spet pa ni nobene garancije, kakšna bo končna oblika tega zakona, ali se bo kar koli amandmiralo ali pa bi se lahko zavezali, da je zakon sprejet takšen, kot je," pa pravi Maša Kociper (SAB).
Kakšna podpora se obeta predlogu, bo bolj jasno že jutri, ko se bodo vodje poslancev s pisci predloga sestali pri predsedniku državnega zbora.
KOMENTARJI (392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.