V Sloveniji smo v petek opravili 3070 testiranj na okužbo z novim koronavirusom, pozitivnih je bilo 113 oseb. Vlada je sicer sprva preko Twitterja sporočila, da je bilo v petek potrjenih 114 novih primerov, a so kasneje pri NIJZ pojasnili, da se je "celokupno število potrjenih primerov sicer res povečalo za 114, vendar gre za popravek števila primerov v preteklih dneh". V petek je namreč NIJZ preko sistema obveščanja EWRS prejel obvestilo, da je bil v ponedeljek v tujini potrjen primer okužbe pri slovenskem državljanu. "Omenjeni primer je tako prištet k statistiki za dan 14. 9. 2020, ko smo zabeležili 83 primerov (prej 82)," sporočajo z NIJZ.
Hospitaliziranih je trenutno 67 oseb, od tega 10 v intenzivni enoti, osem jih je priključenih na respirator, pa kažejo podatki, objavljeni na spletnih straneh Covid-19 Sledilnika. Štiri osebe so v petek odpustili iz bolnišnice.
Trenutno je v državi aktivno okuženih 1187 ljudi. Največ aktivnih primerov je v Osrednjeslovenski regiji (393), sledi Podravska z 236 primeri, na tretjem mestu je Savinjska z 201 aktivnim primerom okužbe.
Največ novih primerov so v petek potrdili v ljubljanski občini, in sicer 30. V Mariboru so potrdili osem novih okužb, po tri pa še v občinah Domžale, Ilirska Bistrica, Slovenske Konjice in Log-Dragomer. V ostalih občinah so potrdili po dve ali eno okužbo.
Največ okužb so potrdili v starostni skupini od 35 do 44 let (23 okužb), po 21 okužb pa še v starostnih skupinah od 45 do 54 let in od 55 do 64 let. Po eno okužbo so potrdili še v najmlajši starostni skupini do četrtega leta in eno v najstarejši, nad 85 let.
Med na novo okuženimi je tudi pet zaposlenih v domovih za starejše občane ter osem zdravstvenih delavcev. Akutne bolnike s covidom-19 po novem sprejema sedem bolnišnic.
V bolnišnicah s covid oddelki se ponovno vzpostavlja način dela kot v času epidemije
Minister za zdravje Tomaž Gantar se je na sestanku s predstavniki bolnišnic, ki imajo oddelke za bolnike s covidom-19, dogovoril, da se znova vzpostavi način dela, kot je veljal v času epidemije.
Kot je po petkovem sestanku s premierjem Janezom Janšo, predstavniki bolnišnic in strokovne skupine danes pojasnil Gantar, bodo po potrebi še naprej zagotavljali dodatne zmogljivosti v bolnišnicah. Težavo sicer predstavlja predvsem nezadostno število zdravstvenega osebja, zato bodo verjetno potrebne prerazporeditve.
V torek je sicer vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin opozoril, da se bo treba pripraviti na bistveno večje število hospitaliziranih, verjetno že v drugi polovici septembra.
Za sprejem bolnikov s covidom-19 so se zato ta teden pripravili tudi v celjski bolnišnici, potem ko so iz mariborskega univerzitetnega kliničnega centra v začetku tedna poročali, da so postelje za bolnike s covidom-19 že zapolnili. Nekaj bolnikov so iz Maribora preselili na Kliniko Golnik.
Tudi generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar je glede na porast števila okuženih z novim koronavirusom v zadnjih dneh napovedal porast števila hospitaliziranih in tistih, ki bodo potrebovali intenzivno nego.
Če se bo trend povečevanja števila okužb nadaljeval, bodo po njegovih besedah dva oddelka infekcijske klinike in tudi osrednjo intenzivno enoto za bolnike z drugimi infekcijskimi boleznimi preselili na drugo lokacijo v severnem traktu bolnišnice Petra Držaja. Izpraznjene postelje na infekcijski kliniki pa bodo v celoti namenili oskrbi bolnikov s covidom-19.
V domu starostnikov v Črnečah brez novih okužb, večje število testiranj spet v torek
V Koroškem domu starostnikov v Črnečah niso odkrili novih okužb s koronavirusom, aktivno okuženih je osem stanovalcev doma in štirje zaposleni, je povedal direktor Srečko Mlačnik. V petek so testirali še štiri zaposlene, a so negativni na virus. V torek bodo znova testirali večje število zaposlenih in stanovalcev, je pojasnil direktor.
Po zadnjih podatkih je aktivno okuženih osem stanovalcev doma, sedem jih je v rdeči coni in eden na infekcijski kliniki. Štirje okuženi zaposleni so doma v samoizolaciji oziroma v karanteni. Dva stanovalca sta se v zadnjih dneh vrnila na oddelek kot neokužena, dva s covidom-19 pa sta v četrtek oziroma v petek umrla, je danes pojasnil Mlačnik.
V sredo so namreč iz doma v Črnečah poročali, da so po odvzemu večjega števila brisov v začetku tedna potrdili dodatne okužbe z novim koronavirusom. Skupno so tedaj okužbe potrdili pri 12 stanovalcih in štirih zaposlenih. Vsi okuženi so bili z istega oddelka.
Prvo okužbo so nekaj dni po sprejemu v dom potrdili pri stanovalki, ki so jo na novo sprejeli v dom 21. avgusta letos. Takrat ni kazala znakov okužbe. Pred tem v tem domu okužb z novim koronavirusom niso potrdili.
O okužbi so v petek obvestili tudi iz Doma starejših občanov Fužine v Ljubljani. Kot so navedli na spletni strani, so zaradi potrjene okužbe pri eni od zaposlenih v skladu s smernicami Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in sprejetim akcijskim načrtom v domu vsi obiski do nadaljnjega prepovedani. Kot so navedli, v domu ni okužen noben stanovalec.
KOMENTARJI (262)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.