Najprej je imela znake prehlada, sledile so hude bolečine v glavi in bruhanje. Tako svojo izpoved začenja oče devetletne deklice, ki se je svojo, skoraj tragično, izkušnjo odločil deliti javno, a le pod pogojem, da ostane anonimen.
"Odhitela sva v celjski urgentni center, kjer so naju najprej testirali na koronavirus. Hčerka je bila skoraj že neodzivna, enostavna je spala in spala. Zelo me je skrbelo, ampak pač enostavno sem si polagal na srce, da zdravstvena stroka le ve, kaj počne," pripoveduje oče.
Po dolgih desetih urah čakanja na negativen izvid so deklico vendarle pregledali in hitro ugotovili, da je z njo nekaj hudo narobe.
"Takoj sva bila napotena na slikanje glave, kjer so mi odgovorili, da gre za možgansko krvavitev," še dodaja.
Deklico so nemudoma odpeljali v ljubljanski UKC, kjer si je po daljšem zdravljenju na srečo tudi opomogla. Toda kaj bi bilo, če bi bile krvavitve hujše, ali pa če bi jo v Ljubljano pripeljali prepozno, se po treh mesecih od dogodka še vedno sprašuje dekličin oče in od sistema zahteva konkretne rešitve.
Kot poudarja Zdenka Čebašek Travnik, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, urgentna stanja ne bi smela biti zavrnjena ali odvrnjena od oskrbe, če je pacient hudo bolan.
Konkretnega primera ne moremo komentirati, so nam danes odgovorili iz celjske bolnišnice in dopisali: "Za vse paciente, ki potrebujejo takojšnje zdravljenje, zdravstveno osebje vse potrebne postopke izvede takoj. Hitrih testov maja še nismo imeli, zdaj jih imamo, a jih zaradi omejenih količin lahko opravimo le sedem na dan."
A ne samo na urgencah, zapleta se tudi na primarni ravni. Telefoni osebnih zdravnikov pogosto zvonijo v prazno. Da so telefoni zagotovo ozko grlo, prikimava tudi družinska zdravnica Danica Rotar Pavlič.
Rešitev je več, meni Čebašek Travnikova, poleg boljše organizacije dela in večjega števila zdravnikov "se bodo morali pacienti prej sli slej morali naučiti sodobnih načinov komuniciranja."
Z dodatnim delom in nadurami smo pripravljeni pomagati tudi zaposleni, pravi, in dodaja: dodatno delo bo treba dodatno plačati.
KOMENTARJI (320)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.