V obdobju od 30. novembra do vključno 6. decembra so inšpekcijski organi opravili 1921 nadzorov nad obvladovanjem covida-19, izrekli pa 28 prekrškovnih sankcij in 218 opozoril po Zakonu o prekrških ter 66 upravnih ukrepov. Deana Potza je dejala, da pozivajo tudi podjetja, naj ne organizirajo novoletnih zabav, včasih tudi pod pretvezo, da gre za izobraževanje. "Omejimo stike, cena druženja je enostavno previsoka."
Zdravstveni inšpektorat je v gostinstvu izvedel 217 nadzorov in izrekel eno prekrškovno sankcijo ter 12 opozoril. Na področju storitvenih dejavnosti so opravili 308 nadzorov, izrekli pet sankcij ter eno odločbo o prepovedi opravljanja dejavnosti. Na zunanjih javnih površinah so izvedli 548 nadzorov in izrekli 16 sankcij. V večstanovanjskih stavbah pa so opravili 268 nadzorov in izrekli pet opozoril.
Največ neskladnosti so inšpektorji ugotovili na javnih mestih. Največ je bilo primerov neustrezne neuporabe zaščitnih mask, nekaj pa je bilo tudi takšnih primerov, ko ljudje maske sploh niso imeli. Inšpektorji so bili prisotni v praznično okrašenih mestih, in sicer v Celju, Ljubljani in Novem mestu, kjer niso opazili nedovoljenih druženj, ljudje pa so ukrepe večinoma spoštovali, je povedala Potza.
Inšpektorji so tudi ugotovili, da so trije gostinci na prevzemnem mestu svojega lokala med drugim ponujali tudi kuhano vino, s čimer pa so po opozorilu prenehali. Obravnavali so tudi ponovno obratovanje frizerskega salona ter izdali odlok o prepovedi in izrekli globo. Pri nadzoru v gostinstvu so odkrili več primerov izvajanja dejavnosti v nasprotju s priporočili NIJZ, predvsem gre za neustrezno urejenost prevzemnega mesta. Problematike zbiranja pred lokali tokrat – razen v dveh primerih – niso zasledili.
Potza je povedala, da je bilo zunaj relativno malo ljudi, verjetno zaradi slabega vremena, so pa spoštovali ukrepe in nosili maske.
"Apeliramo na vse, ki pozivajo k nespoštovanju ukrepov, še posebno na družbenih omrežjih, kjer objavljajo fotografije druženj in vabila na zabave, naj tega ne počnejo in na tak način še dodatno vplivajo na širjenje epidemije," je še dejala. Sicer pa je povedala, da se ljudje večinoma držijo ukrepov.
Policisti opravili 16.341 nadzorov v sedmih dneh
Policija ob svojem rednem delu izvaja tudi nadzore nad posameznimi določbami odlokov, ki urejajo posamezne ukrepe za preprečevanje širjenja virusa. Gre za nadzore nad ukrepi s področja omejitve gibanja, zbiranja in potovanja ljudi, je pojasnil namestnik generalnega direktorja Policije Tomaž Pečjak.
V zadnjih sedmih dneh so policisti poleg rednih nalog opravili še nadzore na 16.341 krajih glede izvajanja določb vladnih odlokov, dnevno v povprečju več kot 2.300. Nekatere pa so opravili tudi na podlagi prijav, ki do jih posredovali občani.
Pri tem so izrekli 897 opozoril in izdali 543 plačilnih nalogov ter hitrih postopkov. V večini primerov gre za kršitve odloka o prehajanju meje ali odloka o omejitvi gibanja – gre za omejitve glede združevanja, gibanja v nočnem času in prehajanja meja občin, pa tudi za nošenje maske. "V 11 primerih pa smo izvedli prekrškovni postopek zaradi kršitve 22. člena Zakona o varstvu javnega reda in miru zaradi neupoštevanja zakonitega ukrepanja policista. Ob tem smo še o eni kršitvi obvestili zdravstveni inšpektorat," je povedal Pečjak.
Na posameznih policijskih upravah je bilo največ opozoril izdanih na območju PU Ljubljana (407), Celje (268), Kranj (60) in Murska Sobota (52), največ plačilnih nalogov pa na območjih PU Ljubljana (196), Novo mesto (128), Celje (68) ter Maribor (55). "V primerjavi s tednom prej lahko vidimo, da smo ob podobnem številu nadzorov izrekli 10 odstotkov manj opozoril in izdali 12 odstotkov manj glob. Prav tako je bilo za 6 odstotkov manj prijav domnevnih kršitev s strani občanov."
V preteklem vikendu so policisti v Ljubljani in drugih krajih prejeli več prijav o druženjih pri igrah na snegu. Policisti so večinoma ugotovili kršitve Zakona o nalezljivih boleznih in več osebam izrekli opozorila, ki so jih upoštevali.
Policisti ugotavljajo tudi nepravilnosti pri delovanju lokalov, veliko je tudi prijav o kršitvah javnega reda in miru in kršitev prometnih predpisov. Pozorni smo tudi na druženja v zasebnih prostorih (npr. v zidanicah). "Pozivamo ljudi, naj upoštevajo ukrepe in ne izvajajo druženj na zasebnih zabavah ali ob drugih opravilih, kot so npr. koline."
Opozarjajo tudi na druženje skupin mladoletnikov, ki ne upoštevajo zaščitnih ukrepov ter kršijo javni red in mir s pirotehniko in vandalizmom – pogosto z namenom provocirati policiste.
"Še posebej bi izpostavil problematiko, ko se ob koncu tedna odpravimo v naravo. Pri tem resnično upoštevajmo, da je treba spoštovati trenutno veljavne ukrepe. Torej upoštevajmo omejitev gibanja, družimo se le s člani skupnega gospodinjstva, z ostalimi ohranjajmo primerno medsebojno razdaljo (3 metre) in če te ni mogoče ves čas vzdrževati, nosimo zaščitno masko. To velja tudi na smučiščih."
"Pri tem je pomembno izpostaviti, da je pri vseh nadzorih namen Policije, da bi z najmilejšimi sredstvi in ukrepi dosegla zakonito zasledovan cilj, pri čemer Policija vedno izhaja iz načela sorazmernosti. Če ne gre za hujše kršitve, policist praviloma osebi izreče najmilejši zakoniti ukrep – opozorilo," je še povedal Pečjak.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.