Univerza v Norwichu izvaja 12-tedenski preizkus učinkovitosti zdravljenja z vitaminom A. Kot poroča BBC, bodo kapljice za nos prejeli le posamezni prostovoljci, vsi, ki sodelujejo v študiji, pa bodo morali vohati močne vonjave, kot so gnila jajca in vrtnice.
S slikanjem možganov bodo nato preverili, ali je vitamin A prispeval k obnovi poškodovanega vohalnega (olfaktornega) živca.
Izguba voha je pogost simptom covida-19, čeprav ga lahko povzročijo tudi drugi virusi, med drugim virus gripe. Medtem ko se večini prebolevnikov voh, kakršnega so poznali pred boleznijo, vrne po ozdravitvi, se nekateri še več mesecev kasneje soočajo s težavami pri zaznavanju vonja.
Ena od teh je tudi 29-letna Lina Alnadi iz Londona, ki je po covidu-19 razvila parozmijo. Gre za nezmožnost zaznavanja ali napačno zaznavanje vonja. Koriander ima na primer vonj deodoranta, voda iz pipe pa Lino spominja na gnojnico. "Voh je nekaj, kar jemlješ za samoumevno, izguba pa je uničujoča. To je močno vplivalo na mojo prehrano," je dejala za BBC.
Vodilna raziskovalca v študiji Carl Philpott in James Paget sta pojasnila, da želijo ugotoviti, ali se aktivnost in velikost poškodovanih vohalnih poti v možganih poveča, če so osebe zdravljene z vitaminom A. "Iskali bomo spremembe velikosti olfaktoričnega živca."
Vitamin A je sicer pomemben za zdrave oči, kožo in imunski sistem. Osebe, ki vitamin A jemljejo kot prehransko dopolnilo, se morajo ob tem zavedati, da je lahko prevelik vnos nevaren.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.