Korona

Zdravje zob se je med epidemijo poslabšalo

Ljubljana, 19. 03. 2021 13.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zobozdravniki so pred svetovnim dnevom ustnega zdravja spomnili na pomen preventive. Te dejavnosti so se namreč v času epidemije covida-19 skoraj popolnoma zaustavile, posledice pa se na zdravju zob že poznajo.

Zdravniška zbornica Slovenije je v sodelovanju s stomatološko sekcijo in sekcijo pedontologov Slovenskega zdravniškega društva, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in študenti dentalne medicine pripravila projekt ustno zdravje. Z njim želijo prebivalce ozaveščati o pomenu preventive pri zagotavljanju ustnega zdravja in o pomenu ustnega zdravja za splošno zdravje.

Projekt so sicer pripravili že ob lanskem svetovnem dnevu ustnega zdravja, a so ga zaradi epidemije preložili in nato zagnali jeseni. "V času epidemije je najbolj pešala preventivna dejavnost," je odločitev pojasnil predsednik odbora za zobozdravstvo in podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije Krunoslav Pavlović.

Z akcijo želijo opozoriti tudi na osebno odgovornost vsakega posameznika. Ustne bolezni so nenalezljive in zato močno pogojene s socialnimi in ekonomskimi dejavniki. "Zato je pomembno, da poudarjamo preventivo," je dejal na današnji novinarski konferenci zdravniške zbornice pred sobotnim svetovnim dnevom.

Ustna higiena pri šolarjih se je v času epidemije poslabšala.
Ustna higiena pri šolarjih se je v času epidemije poslabšala. FOTO: Shutterstock

Zaustavitev preventivnih dejavnosti se pozna tudi na znatnem poslabšanju ustne higiene pri šolarjih v času epidemije, opažajo šolski zobozdravniki. Več je karioznih zob in bolezni dlesni, je povedal podpredsednik stomatološke sekcije Matej Leskošek. "Med šolanjem na daljavo jih je verjetno veliko pozabilo na redno, natančno in pravilno ščetkanje zob. Verjetno so šolarji malce dlje spali, se zbudili tik pred začetkom pouka in ni bilo časa za umivanje zob," je povedal. Po njegovi oceni so doma bolj dosegljivi tudi sladka pijača in prigrizki.

Tudi v času epidemije nesreča ne počiva. Večina poškodb zobovja se zgodi doma, je poudaril vodja centra za otroško in preventivno zobozdravstvo Rok Kosem. Doma se zgodi kar 80 odstotkov poškodb mlečnih zob ter 40 odstotkov poškodb mlečnih in stalnih zob. Zato je pomembno, da ljudje vedo, kako ukrepati v nujnih primerih. Če pride do izbitja zoba, je treba zob najti in ga poskusiti vstaviti nazaj. Če laik pri tem ne uspe, je treba poiskati pomoč in zob v vmesnem času dati v tekočino, kot so mleko, fiziološka raztopina ali pa da bolnik zob v usta med lice in dlesen. Tudi odlomljen del zoba je dobro poiskati, saj ga je mogoče pritrditi nazaj.

Matej Praprotnik z Zdravniške zbornice Slovenije pa je opozoril na težave in pasti dentalnega turizma. "Čezmejno zobozdravstvo je bilo v času ukrepov oteženo. Pokazali so se vsi razlogi, zakaj je pomembno zobozdravnika izbrati doma," je spomnil Praprotnik. Poudaril je pomen družinskega zobozdravnika, ki pozna bolnikovo zgodovino in tudi družinske bolezni. "Odsvetujemo hitro, kampanjsko reševanje zobozdravstvenih težav, ko se pojavijo. Ustno zdravje je treba spremljati," je dodal.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

snifff
20. 03. 2021 08.36
+1
Scetkaj s sodobikarbono, mas 60% uspeh.
kratkovidni
19. 03. 2021 19.30
+2
privat zobarji so si mastno ,neetično oplemenitil denarnice,
slovenskidelavec
19. 03. 2021 17.45
šE ENI NEODVIS NA DRŽAVNI
MiciMici17
19. 03. 2021 14.38
+4
Eno leto so v glavnem nedosegljivi, da bi prej prišel k papežu na avdienco.. kaj je to čudno.. Razkorak med javnim in privatnim zobozdravstvom bo škrbavost oz brezzobi ljudje, žal. V trafiki si večina lahko vsaj plastična očala kupi, za zobe pa ni alternative.
GAYPROPAGANDA
19. 03. 2021 14.30
+3
Z zapiranjem smo naredili več skode kot koristi!
ForeverDamned
19. 03. 2021 14.56
-1
ico92
19. 03. 2021 14.27
+2
Mislim da se ne gre samo o čistoči zob ker to dejansko ce si negoval prej negujes sedaj tudi. Problem je v nedostopnosti zobozdravnikov jaz osebno pa mislim da tudi te maske prinašajo veliko kaj ti dejansko skozi govor ti "pljuvaš". Med katerim tudi nekateri nehigienski materiali odidejo. Sedaj pa v sluzbi 8ur maska v trgovini maska v avtu maska itd...in si dejansko sam sebi stem "pljuvaš" v obraz
Zentrum
19. 03. 2021 14.37
-1
Ja kako, če pa strokovna skupina cel čas zatrjuje, da maske nikakor niso škodljive? Da nisi popolnoma nič na slabšem, če jo imaš gor po 8, 10, 12 ur. Da je celo priporočljivo, če jo imaš gor pri športnih dejavnostih. Najboljše, da si jo kar kirurško prišijemo na obraz.
mijavci
19. 03. 2021 14.12
+1
Poceni metoda za zelo velik učinek. V lekarni kupite 3% H2O2 vodikov peroksid, ga potem še razredčite tako da dobite nekje 0,5% rastopino pa sodo bikarbono in problemov z dlesni in zobno gnilobo bo veliko manj. Ta rastopina je tudi učinkovita kot pršilo za nos, vsakič ko pridete domov iz kakšne gužve, ( trgovine ) dvakrat v nos in ni varijante da dobite virus bilokateri.
Koronanateg
19. 03. 2021 14.07
-1
treba zobe redno prat pa bo
2fast4
19. 03. 2021 14.06
+10
Vam je to čudno?... Če pa samo čez vrata stopiš pa je 50 eur zraven plačilo...
theSTRUČKO
19. 03. 2021 14.02
+6
In to vi biseri novinarski sele sedaj ugotovite... pa vi ste res za en pokal... in ogromno priznanje... in od kod ste spet ta clanek skopiral... vse je u kurucu... na sam zobje oziroma njihov (zobozdravstveni) prilagojen nacin dela... celo zdravstvo je u pizi... in velik del zahvale za neobjektivno porocanje gre tudi vam veleumi novinarski...
Wolf031
19. 03. 2021 13.43
+5
A se je sploh kaj izboljšalo? A imajo sprejeti ukrepi sploh kakšne pozitivne rezultate?
TistoPravo
19. 03. 2021 13.34
+2
Ta zmiksan prah po ozračju pa pride do a zadnejga kotka, tudi do vsakega zoba ki ga imamo v ustih..,in tako pride do lažjega propadanja. Ti ne pomaga če drgneš cele dneve, še slabše je ker si zaščitni sloj uničuješ stalno in nečistoče iz ozračjaimajo še lažje delo medtem...
TistoPravo
19. 03. 2021 13.32
-1
Skoraj totalni lockdown, kot smo ga imeli lani marca do maja...je na zobe vplival zdravilno, saj se po ozračju zaradi manjšega prometa ni toliko milsalo nečistoče. Glavni problem so namreč avtomobili in druga vozila po cestah, ladje...letala, ki z svojim premikanjem miksajo po ozračju vse kar spustimo poleg tisti ki laufajo na fosilca še dlce izgorevanja. Miksa pa se ryzpadlo listje in vse ostalo kar v okolju ryzpada v prah, pepek iz dima iz dimnikov, smrad od gnojenja in gnoja -posledica živinoreje. Brez množičnega promete, bi blo v ozračju tega veliko manj na makro ravni, zdaj pa lahko prehaja iz vasi v drugo vas marsikaj in tako naprej....seveda imajo vetrovi svojo vlogo, ampak toliko kot nalraši promet....in vse to tudi lažje pride do vodohramov, kjer veselo kondenzira in imamo poleg v ozračju vse to še po vodovodnih sistemih. Ustavt se bo treba, ljudje moji
titomeni
19. 03. 2021 13.39
+4
TistoPravo
19. 03. 2021 13.42
+1
Nima veze higiena, če je problem v zraku ki ga dihamo in vodi iz vodovoda...
TistoPravo
19. 03. 2021 13.44
+1
Še slabše je če drgneš...zaščitni sloj odstranjuješ vedno znova in znova
Kris Mar?i?
19. 03. 2021 13.31
+3
a so meli premalo cajta dabi si zobe umili mestem ko so bli zaprti?🤣
TistoPravo
19. 03. 2021 13.38
+2
Sj to ni od tega odvisno...stanje v ozračju in vodovodni vodi povzročažprav vse bolezni, tudi zobne. Veš kako so včasih rekli, bolj paziš bolj si bolan.,,