Raziskovalci študije, ki je bila danes objavljena v znanstveni reviji The Lancet, so analizirali podatke o več kot 96.000 pacientih, ki so imeli potrjeno bolezen covid-19 in ki so se zdravili v 671 bolnišnicah. Vsi so bili hospitalizirani od lanskega decembra do sredine aprila 2020 in so umrli ali so bili iz bolnišnice odpuščeni do 21. aprila.
Okoli 15.000 pacientov so zdravili z antimalarikoma hidroksiklorokinom ali klorokinom ali enim izmed teh zdravil v kombinaciji z antibiotikom. Vse različne kombinacije terapij so raziskovalci povezali z višjim tveganjem, da je pacient potem umrl v bolnišnici.
Približno eden od 11 pacientov v kontrolni skupini je umrl v bolnišnici. Približno eden od šestih pacientov, zdravljenih zgolj z enim od teh dveh zdravil, je umrl v bolnišnici. Približno eden od petih, zdravljenih z klorokinom in antibiotikom, je umrl. Umrl je skoraj eden od štirih bolnikov, zdravljenih s hidroksiklorokinom in antibiotikom.
Kot je povedal soavtor študije Dr. Frank Ruschitzka, lahko iz študije sklepamo, da so možnosti, da ta zdravila izboljšajo rezultate v zdravljenju covid-19, zelo nizke.
Spomnimo
Zdravstvene oblasti sicer že dlje časa svarijo pred morebitnimi stranskimi učinki tega zdravila proti malariji. Prodaja hidroksiklorokina na recept pa je času pandemije v ZDA skočila za 80 odstotkov. Študija znanstvenikov iz različnih ustanov po ZDA, ki je bila predana reviji National Journal of Medicine s podporo Nacionalnega inštituta za zdravje iz univerze Virginija, je zajela 386 pacientov s covidom-19. Okrog 28 odstotkov pacientov, ki so vzeli zdravilo proti malariji, je umrlo. Po drugi strani pa je umrlo 11 odstotkov pacientov, ki tega zdravila niso dobili. Raziskovalci niso posebej spremljali stranskih učinkov zdravila, vendar pa menijo, da je hidroksiklorokin najverjetneje poškodoval nekatere organe pri pacientih, ki so ga vzeli.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.