V Slovenski fitnes iniciativi (SFI) so javno pozvali NIJZ k pripravi smernic ob odprtju. Poudarjajo namreči, da se jim zdi "izjemno diskriminatorno razlikovanje med popolnoma enakimi oblikami rekreacije, le zato, ker se izvajajo v različnih športnih objektih".
Kot pravijo, je argument, da sproščanje aerosolov pri fitnes vadbi predstavlja tveganje, že zdavnaj ovržen s strani domačih in tujih infektologov. "Ni večje možnosti okužbe kot je pri košarki, plesu, borilnih športih in ostalih, ki so zdaj že dovoljeni," so zapisali. Ob tem se sklicujejo na mnenje dr. Mateje Logar s katedre za infekcijske bolezni in epidemiologijo, ki je povedala, da ob upoštevanju vseh zaščitnih in preventivnih ukrepov ne vidi resnih pomislekov glede odprtja vseh vadbenih centrov po državi.
Pri SFI poudarjajo, da je v Sloveniji več kot 200 fitnes centrov ter s tem tisoče vadečih. Ob tem jih zanima, kdo bo prevzel odgovornost za nastalo finančno in poslovno škodo, ki jo bodo rekreativni centri s tem utrpeli. "Zdaj namreč pristojni prelagajo odgovornost drug na drugega in na žalost se je izkazalo, da je fitnes področje v naši državi nekakšna siva cona."
Opozorili so tudi na dejstvo, da se vrata fitnes centrov odpirajo v vseh sosednjih država, celo v Italiji, ki ima veliko slabšo epidemiološko sliko od Slovenije. V iniciativi ne vidijo razloga, da bi država zavirala dejavnosti fitnesov. "Iz držav, kjer že imajo sproščene športno – rekreativne aktivnosti fitnesa cel mesec, niso zasledili težav s prenašanjem okužb koronavirusa. Slovenija tako ostaja osamljen otok," so zapisali.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.