20. aprila so svoja vrata znova odprli centri za tehnične preglede in registracijo vozil. Številni lastniki vozil, ki na osnovi vladnega odloka o začasni prepovedi izvajanja tehničnih pregledov od 17. marca do ponedeljka niso mogli registrirati svojega vozila, so tako izkoristili že prvi dan, da uredijo vse potrebno, a so nekateri ostali razočarani, saj so med urejanjem zavarovanja ugotovili, da jim je zavarovalnica zaračunala dodatek za tiste dni, ko je zavarovanje poteklo, pa čeprav se je to zgodilo v času, ko centri za registracijo vozil niso delovali in so bila zavarovanja podaljšana z vladnim odlokom.
Kot pravi jezni bralec, ki je dobil za obdobje od 2. 4. do 20. 4. 2020 zaračunanih kar 17 evrov dodatka, gre za nedopustno dejanje, saj so bila z vladnim odlokom poleg veljavnosti prometnih dovoljenj podaljšane tudi veljavnosti zavarovanj motornih vozil. Nepodaljšanja zavarovanja tako zavarovalnica ne bi smela obračunati kot običajno nepodaljšanje v normalnih razmerah, ko npr. zavarovanec zamudi rok. Kot pravi, gre za izredne razmere, ki jih je razglasila država oziroma vlada in nanje sam nima vpliva.
Drugi bralec, ki je v ponedeljek urejal registracijo in zavarovanje za vozilo svojega očeta, je prav tako razočarano ugotovil, da mu je zavarovalnica zaračunala pribitek v višini 1,71 evra. "To je nedopustno," pravi. "Kot da smo zamudili zavarovanje." Kot pravi, nekdo spet služi na račun krize. Prepričan je, da so sprejeti vladni odloki "nedomišljeni in šlampasto pripravljeni," s čimer omogočajo nekaterim, da se okoristijo na račun navadnih ljudi. "Tako ne gre. Kriza ni izgovor. Ali delaš to namensko ali pa si nesposoben," opozarja in dodaja, da v času krize državljani sploh nimamo možnosti, da bi to učinkovito uredili po sodni poti, saj sodišča ne delajo.
Kaj pravi vladni odlok?
Prvega je ob razglasitvi epidemije z namenom zajezitve in obvladovanja epidemije covida-19 vlada sprejela 16. marca. Odlok o začasni prepovedi izvajanja tehničnih pregledov in drugih postopkov se navezuje na registracijo motornih vozil, v veljavo pa je stopil naslednji dan, 17. marca. Odlok, ki se je nanašal tudi na zavarovanje motornih vozil, je veljal do 16. aprila, vlada pa je 15. aprila podaljšala ta odlok do 17. junija 2020. To pomeni, da so vsa zavarovanja, ki potečejo v obdobju od 17. marca do 19. aprila podaljšana do 17. junija 2020. Pozor! Samo v tem času, ko niso delovali centri za registracijo vozil!
Zadnje dni je veliko zmede, ker poslušamo izjave različnih ministrov in ministric, ki nedosledno in zavajajoče navajajo, da so vsa zavarovanja podaljšana do 17. junija. Če vam je poteklo zavarovanje po 19. aprilu, ga morate urediti pravočasno.
Zavarovalnica Triglav: Nihče ni bil oškodovan
Oba bralca, ki sta želela opozoriti na dodatne stroške predvsem tiste zavarovance, ki bi v dobri veri, da je njihovo zavarovanje podaljšano do 17. junija, morda čakali do takrat in si s tem nakopali precejšnje stroške, sta zavarovanca Zavarovalnice Triglav. Tam so nam pojasnili, da nikakor ni bilo zaračunano doplačilo, čeprav je bil na končnem računu znesek naveden kot "doplačilo po nadomeščeni stari polici".
Na zavarovalnici pojasnjujejo: "Zavarovanje se torej obnovi z datumom poteka prejšnjega zavarovanja. V vmesnem času, ki je namenjen za obnovo zavarovanja, pa je bilo zagotovljeno tudi začasno podaljšanje kritja po prejšnjem zavarovanju. Strankam torej ničesar ne zaračunavamo dodatno, ampak gre le za to, da je bila za ves čas obračunana premija in s tem tudi registrirano vozilo."
Gre za tako imenovana permanentna zavarovanja (zavarovalno kritje velja toliko časa, dokler katera od pogodbenih strani ne izrazi želje po prekinitvi zavarovanja). "V primeru, da do poteka datuma zapadlosti premije avtomobilskega zavarovanja ni bila izstavljena nova polica z letno obračunano premijo, pa velja še naprej 'stara' zavarovalna polica. Za obdobje podaljšane veljave 'stare' police je zavarovalnica dolžna nuditi zavarovalno jamstvo, zavarovalec pa plačati premijo," še navajajo.
Ker pojasnilo zavarovalnice ni zadovoljilo jeznega bralca, ki je prepričan, da so ga doleteli dodatni stroški in da zavarovalnica ne upošteva odloka vlade o podaljšanju zavarovanj, smo preverili še enkrat na zavarovalnici, ali je zavarovanec res plačal enako, kot bi plačal, če bi polico plačal na dan zapadlosti premije? In zakaj se mu potem ne upošteva nov datum na polici, torej 20. 4., ko je poravnal premijo?
"Datum zapadlosti premije (v tem primeru 3. 4.) je v večini primerov tudi datum tehničnega pregleda in podaljšanja veljavnosti prometnega dovoljenja ter se ga ob obnovi zavarovanja ne spreminja," navajajo na Triglavu in dodajajo: "Če torej stranki ne uspe premije plačati pravočasno (in pridobiti nove police), mu je do pridobitve nove police zagotovljeno zavarovalno jamstvo (v tem primeru do 20. 4). To se potem upošteva pri obračunu premije na novi polici, kar se je zgodilo tudi v primeru, ki ga omenjate."
Zavarovalnice dodatnih stroškov ne računajo
V Grawe zavarovalnici dodatka ne zaračunavajo. "V teh časih si želimo, da imajo zavarovanci čim manj preglavic in nepotrebnih stroškov, zato jim ponujamo še naprej kakovostno in ugodno zavarovanje. Sklepanje pa poteka na daljavo," so odgovorili na naše vprašanje. Prav tako ne v Zavarovalnici Sava in Zavarovalnici Generali.
Za pojasnila prosili tudi finančno ministrstvo
Z ministrstva za finance so nam odgovorili, da odlok izrecno ničesar ne govori o stroških podaljšanja zavarovanj, po njihovem razumevanju pa ukrep podaljšanja dovoljenj in s tem povezanih zavarovanj ni bil namenjen morebitnim finančnim prihrankom zavarovalcev in kot tak ni ukrep finančne narave, temveč zgolj rešuje situacijo nezmožnosti podaljšanja samih prometnih dovoljenj, vključno z zavarovanji. "Glede na to, da so na podlagi predmetnega odloka v prometu lahko tudi motorna vozila, ki bi jim sicer prometno dovoljenje v tem obdobju poteklo, je nedvomno pomembno, da še naprej zanje velja tudi s tem povezano zavarovanje (obvezno zavarovanje v prometu za škodo povzročeno tretjim osebam). Zavarovanje kot tako je v osnovi plačljivo in tega predmetni odlok tudi za primer njegovega avtomatičnega podaljšanja ne spreminja" Se pa do konkretnih ravnanj posameznih zavarovalnic ministrstvo ne more opredeljevati.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.