Na praznični ponedeljek so v Sloveniji opravili 683 testov na okužbo z novim koronavirusom in potrdili šest okužb, skupaj 1408. V ponedeljek so umrli trije bolniki s covidom-19, skupaj doslej 86. V bolnišnicah je bilo 78 bolnikov, od teh 24 na intenzivni negi, v domačo oskrbo so odpustili dve osebi, je na spletu objavila vlada. Število hospitaliziranih je bilo po vladnih podatkih nižje za dva, število bolnikov na intenzivni negi pa večje za dva.
V UKC Ljubljana je število hospitaliziranih pacientov 31, s čimer številka ostaja ista kot dan prej. Na intenzivnem oddelku pa se zdravi 11 oseb, kar je dva več kot v istem obdobju v ponedeljek do poldneva, so iz največje zdravstvene ustanove v državi sporočili prek Twitterja. V Ljubljani so v kliničnem centru v zadnjih 24 urah intubirali še tri osebe, skupno število je zdaj 10.
V UKC Maribor so številke podobne. V ponedeljek do polnoči je bilo hospitaliziranih 30 pacientov, kar je eden več kot v nedeljo do polnoči. Na intenzivnem zdravljenju pa je 10 oseb, kar je prav tako eden več kot v nedeljo. Doslej so iz UKC Maribor odpustili 65 pacientov.
Na Kliniki Golnik je bilo po podatkih danes do 14.30 hospitaliziranih osem bolnikov, med njimi eden na oddelku za intenzivno nego.
Jutri vrata odpirajo knjižnice, galerije in muzeji
Premier Janez Janša je danes na Twitterju zapisal, da bo vlada jutri obravnavala načrt sproščanja omejitvenih ukrepov glede koronavirusa za predvidljivo prihodnost. Aktualni podatki pri zaustavljanju epidemije po njegovih pojasnilih omogočajo trezno presojo odprave nekaterih omejitev gibanja ter postopno oživitev številnih drugih dejavnosti, kjer so lahko zagotovljeni "varna razdalja, razkuževanje rok in stičnih mest ter varna uporaba osebne zaščitne opreme."
Notranji minister Aleš Hojs je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da bodo imeli jutri na seji vlade ob 18. uri na mizi precejšnji nabor ukrepov. Med drugim bodo predlagali odpravo omejitev gibanja med občinami, a Hojs pravi, da še ne vedo, kdaj bi se ta sprostitev lahko zgodila. "Glede na to, da je Slovenija v samem vrhu evropskih držav po številu z najmanj mrtvimi na milijon prebivalcev, lahko optimistično napovem, da verjamem, da bodo epidemiologi enakega mnenja in bo to sproščanje kar intenzivno. Naš predlog bo, da se ta omejitev - glede na odlične rezultate - odpravi, datum pa bomo določili v dogovoru z epidemiologi," je dejal. Je pa nakazal, da bi to lahko bilo najpozneje po prvomajskih praznikih.
Sicer pa je vlada že danes določila odpravo nekaterih omejitev. Od jutri bodo tako mogoče storitve na področju kulturne dejavnosti, kjer je mogoče kljub zaprtemu prostoru zagotoviti, da ni stika med obiskovalci oz. da je ta minimalen. Vlada kot primere navaja knjižnice, galerije in muzeje. Jutri bodo tudi že mogoče bodo storitve nepremičninskega posredovanja. Zaradi povečanega tveganja zaradi neoskrbovanih naprav se je vlada odločila tudi za sprostitev dimnikarske dejavnosti. V vseh slovenskih porodnišnicah pa bo ob določenih pogojih znova dovoljena tudi prisotnost spremljevalca pri porodih.
S ponedeljkom lahko začnejo obratovati terase gostinskih lokalov
V ponedeljek bodo sproščene tudi strežba na zunanjih površinah gostinskih lokalov, storitve izdelave in popravil na področju tekstilne, obutvene in usnjarske dejavnosti, izdelava ključev, storitve fotografov in fotokopirnic ter urarjev in zlatarjev.
Predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtni zbornici Blaž Cvar je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da pozdravljajo odločitev odpiranja teras gostinskih lokalov, zavedajo pa se, da je varnost tako zaposlenih kot strank na prvem mestu. "Zato upamo, da bodo zaščitni ukrepi življenjski in bodo gostinci svojo dejavnost lahko opravljali smotrno, ne pa, da bodo, tako kot v nekaterih drugih državah, ugotovili, da se jim odprtje lokalov ne izplača," je dejal. Minister Hojs je odvrnil, da stremijo k temu, da bodo ukrepi čim bolj življenjski in jih bo mogoče uresničiti. "Ne smemo pa si zatiskati oči, nekateri zaščitni ukrepi bodo potrebni še dolgo časa," je dodal.
Poleg frizerskih in kozmetičnih salonov so po novem v naboru dejavnosti, kjer se s ponedeljkom omejitve odpravljajo, tudi druge storitve na področju dejavnosti higienske nege, kot sta masaža in pedikura. Druge dejavnosti, kot so savne, kopeli, wellness, piercing, tetoviranje in drugi podobni postopki pa zaradi večje možnosti okužbe niso vključeni. Znova se bodo odprla vrata slovenskih cerkva za udeležbo vernikov pri svetih mašah in drugih bogoslužjih.
Vlada je spremenila tudi omejitve glede nakupovanja v trgovinah. Starejši od 65 let lahko enako kot druge ranljive skupine nakup opravijo tudi zunaj priporočenega termina med 8. in 10. uro, odpravljena je tudi določba o izkazovanju starosti. Poleg tega bodo lahko trgovine in kmetije, ki v pretežni meri prodajajo živila, z namenom preprečevanja gneče v času pred in po prvomajskih praznikih odprte tudi v nedeljo, 3. maja, med 8. in 13. uro.
Ob sproščanju vse več omejitev pri gospodarskih dejavnostih pa predvsem starši pričakujejo vnovično odprtje vrtcev in šol. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je danes povedala, da bi se to "v najboljšem primeru". zgodilo 11. maja.
Nacionalna raziskava: ekipe začele z odvzemom vzorcev pri otrocih
V nacionalni raziskavi o razširjenosti novega koronavirusa pa so posebne terenske ekipe začele z odvzemom vzorcev pri otrocih, prav tako se je danes začel drugi del raziskave z dokazovanjem protiteles v krvi preiskovancev. S tem bomo dobili odgovor, koliko sodelujočih je bilo okuženih, pa tega ni vedelo, je pojasnil vodja raziskave Miroslav Petrovec.
Vabilo k sodelovanju v vseslovenski raziskavi je od 3000 povabljenih po čisto zadnjih podatkih sprejelo 1334 oseb, terenske ekipe pa so odvzele 1237 vzorcev. Kot je vlada sporočila prek Twitterja, so do ponedeljka izvedli skupno 1180 testiranj, samo v ponedeljek 143.
Do zdaj so v okviru raziskave na novo potrdili eno okužbo, pri eni osebi pa je bila okužba diagnosticirana že pred enim mesecem. "Nekateri se čudijo, ali je to premalo ali preveč. To je tisto, kar je realno, kar se na taki populaciji najde," je danes pojasnil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Petrovec.
"Želimo si, da bi bilo število oseb, ki pristanejo na vzorčenje, čim večje. A že ob sedaj zbranih vzorcih imamo štirikrat boljše podatke, kot so jih uspeli zbrati v Avstriji," je dejal na dopoldanski novinarski konferenci. Ob tem je ovrgel navedbe, da raziskovalci naj ne bi bilo zadovoljni z odzivom za sodelovanje v raziskavi.
Napovedal pa je, da bodo do konca aprila omogočili odvzem vzorcev vsem, ki bi si morda v tem času premislili glede svojega sodelovanja. Vsem preiskovancem bodo čez pol leta spet preiskali kri, v tem času pa jim bo na voljo tudi posebna telefonska številka, na katero lahko pokličejo ob morebitnih težavah.
Okoli deset odstotkov tistih, ki so se odzvali vabilu, je sicer otrok, mlajših od 14 let. Odvzem vzorcev pri teh bodo na terenu izvajali posebej usposobljeni zdravstveni delavci, ki z najbolj občutljivimi skupinami delajo tudi v rednem delovnem času in so bili skrbno izbrani za to nalogo, je zagotovil Petrovec. Terenske ekipe niso kužne, imajo vso potrebno zaščito, ob morebitnem odklonu odvzema vzorca pa se umaknejo in testiranja ne opravijo.
Preliminarni rezultati študije bodo po Petrovčevi oceni na voljo do konca tedna, s tem pa bodo strokovni skupini lahko podali ključne informacije o oceni trenutne okuženosti populacije in o tem, kakšen je delež populacije, ki je okužbo s koronavirusom nevede prebolel. Kot je dejal, bodo ti podatki pomembno vplivali na odločitve o sproščanju ukrepov, ni pa želel komentirati, kakšni bi morali biti rezultati raziskave, da bi do tega prišlo.
KOMENTARJI (1367)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.