V Civilni iniciativi Zasavski starši, ki se je izoblikovala v zahtevah po odpiranju šol, so z javnim pismom vlado pozvali k takojšnjemu in varnem odprtju zasavskih šol in vrtcev. Opozorili so, da so slovenske šole od vseh v Evropi zaprte najdlje. "Dlje ko so zaprte, dlje se bodo celile rane, ki jih tak ukrep odpira na izobraževalnem procesu. Razumimo tudi, da šola ni samo izobraževalna ustanova. Šola je prostor, ki ponuja socialni razvoj, je prevečkrat tudi priložnost za edini dnevni obrok, varno zavetje pred revščino ali psihičnim, fizični in spolnim nasiljem," so zapisali.
Nestanovitnost v odpiranju in zapiranju šol in vrtcev ruši priložnosti za otrokov normalen psiho-fizični razvoj ter v njihove vrste vnaša stisko, so opozorili. Šolanje od doma je tudi nadvse stresno in neizvedljivo v večini družin, saj so starši poleg rednih gospodinjskih in službenih obveznosti zdaj primorani biti tudi učiteljice in učitelji; enemu, dvema ali več otrokom. Marsikatera družina si zaradi svojega materialnega in finančnega stanja osnovnih tehničnih pogojev za izpeljavo pouka niti ne more privoščiti.
Na nevzdržnost trenutnega stanja opozarjajo tudi pedagoški delavci. Izpostavljajo prekomerne obremenitve, nezadostne pogoje za tovrstno delo, posledično kršenje delovno-pravne zakonodaje, izčrpanost in težave v duševnem zdravju. Navkljub javno zdravstvenim izzivom je zaprtje šol torej radikalen in zadnji ukrep, saj pod vprašaj postavlja psihofizično zdravje in razvoj celotne generacije in vzdržnost javnega izobraževalnega sistema.
Da je zaprtje v času epidemije nepotrebno tudi v očeh epidemiološke stroke – da torej ne prinaša večjih negativnih učinkov na širjenje epidemije – po besedah iniciative pričajo tudi njene analize in pozivi (nazadnje je NIJZ priporočil, naj otroci, ki so se vrnili v šole, tam ostanejo, tudi če se je regija vmes spremenila v črno, saj da bodo tako lažje naredili analizo, koliko se virus dejansko širi v šolah).
"Širjenje virusa med šolarji lahko razumemo, zanemarljivo, splošno in nepremišljeno zapiranje šol pa nesorazmeren ukrep v obvladovanju epidemije. Šole torej morajo ostati odprte. Nedavno sporočilo, da se njihova vrata postopno odpirajo in vaše zagotovilo, da bodo ostala odprta, nas je vse – zasavske starše, otroke in pedagoške delavce – nadvse razveselilo, a toliko bolj razočaralo nesmiselno in neutemeljeno ponovno zaprtje, brez strokovne utemeljitve," še pravijo.
Opozarjajo tudi, da zasavska regija tu zaseda posebno mesto, saj tradicionalno izstopa po negativnih statistikah – v številu brezposelnih, okoljski dotrajanosti, življenjem pod pragom revščine, duševnem zdravju, samomorih ... "Epidemija je do Zasavja neizprosna, saj neljube statistike in stiske merljivo poglablja. Neutemeljeni ukrepi dolgotrajnega zaprtja šol ter nejasna vladna komunikacija, njeno izključevanje strokovnih institucij in neupoštevanje njihovih smernic so za nas toliko bolj nesprejemljivi."
Starši vrtčevskih, osnovnošolskih in srednješolskih otrok iz zasavskih občin so zaskrbljeni in izrekajo ostro nasprotovanje tovrstnim neutemeljenim ukrepom in nestanovitnemu postopanju. Od premierja Janeza Janše zahtevajo, da nemudoma "stopi na stran šolstva, otrok, učiteljic in učiteljev, da njihovo pravico do dostojnega in dostopnega šolanja in dela ubrani pred težo strankarskih interesov in političnih odločitev".
Pozvali so ga, da v imenu Vlade Republike Slovenije nemudoma zagotovi naslednje:
1. poskrbi za takojšnje varno in trajno odprtje šol in vrtcev v Zasavju (in drugih regijah, ne glede na stopnjo ogroženosti),
2. v proces sprejemanja odločitev o ukrepih za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom vključi predstavnike epidemiološke stroke in - v delu, ki se neposredno nanaša na šolski sistem – tudi predstavnike staršev in pedagoških delavcev,
3. izobraževalnim ustanovam prioritetno ponudi vso potrebno strokovno, finančno, kadrovsko ter infrastrukturno podporo in okrepitev za premagovanje posledic njihovega dolgotrajnega zaprtja.
Kot so še zapisali, se državljanke in državljani, starši, učitelji in otroci iz Zasavja zavedajo skupne odgovornosti, ki jo kot družba nosijo v premagovanju izzivov epidemije novega koronavirusa. "Enako mero odgovornosti in požrtvovalnosti v naporih za javno dobro pričakujemo tudi od vas, vaših sodelavcev ter ministrskih kolegic in kolegov. Zavedamo se, da upoštevanje zahtev zasavskih staršev ni celovita rešitev, je pa nujen prvi korak v vzpostavljanju vzdržnega stanja v našem šolskem sistemu, državi in družbi."
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.