V Kamniku so kot prvi zaradi epidemije koronavirusa morali evakuirati osnovno šolo, nato so zaprli zdravstveni dom. Kot je prepričan poveljnik kamniške enote civilne zaščite, so se morali odzvati hitro. Maske so kupovali predvsem od ponudnikov, ki so jih dobavili v najkrajšem možnem času.
Med mnogimi ponudniki je bilo tudi podjetje Gumiks, ki je 20. marca trdilo, da lahko dobavi ključne maske FFP2 in FFP3, ki jih nikjer drugje, ne v Sloveniji ne v tujini, občina Kamnik za nujne urgentne interventne službe ni mogla zagotoviti, pravi poveljnik enote kamniške Civilne zaščite Matjaž Srša.
In podjetje je res že naslednji dan dostavilo 2600 mask za dobrih 16.000 evrov – čeprav posla sploh ne bi smeli skleniti. Pravila namreč jasno določajo, da podjetja, povezana z občinskimi funkcionarji, z občinami ne smejo sodelovati.
"Veljajo absolutne omejitve poslovanja. To ne velja zgolj za funkcionarje, ampak tudi če bi bili njihovi družinski člani povezani s takšnimi subjekti," pravi Katja Mihelič Sušnik, vodja Službe za nadzor in preiskave KPK. Občinska svetnica in zastopnica v družinskem podjetju Mojca Škraba pa pravi, da je želela le pomagati domačemu kraju.
"Podjetje Gumiks je za tip FFP2 ponudilo 6,5 evra, kar je seveda zelo draga cena. Dejstvo je, da kasneje, ko so se te dobave uredile tako v Evropi kot tudi v Sloveniji, je bila cena maske 2,75 evra" pove Srša.
A dejstvo je, da bi lahko podjetje v času, ko zaščitne opreme v Sloveniji skoraj ni bilo, svojo zalogo res lahko prodalo komurkoli. Tudi po tej, precej visoki ceni. "Zagotovo smo prepričani še danes, da smo ravnali pravilno. Naš cilj je bil zaščititi tiste, ki so okužbi dejansko izpostavljeni," dodaja Srša.
Civilna zaščita, ki je naročila opremo, namreč, tako zagotavlja Srša, ni vedela, da gre za družinsko podjetje občinske svetnice. Bi pa tako župan kot svetnica morala vedeti, da gre za konflikt interesov. Protikorupcijska komisija je tako že sprožila postopek. Če bodo potrdili nepravilnosti, bo pogodba razveljavljena.
"Kar pa pomeni, da se mora vzpostaviti prejšnje stanje, pred sklenitvijo pogodbe, in da mora vsaka stranka vrniti, kar je pravzaprav prejela iz tega ničnega posla," pove Škraba.
Občina Kamnik je sicer posel deloma že stornirala. Podjetje Gumiks namreč drugega paketa zaščitne opreme, gre za 2800 kosov mask v vrednosti približno 10.000 evrov, namreč ni uspelo dostaviti v dogovorjenem času.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.