Potem ko je v torek izraelski premier Naftali Benet po posvetu s skupino strokovnjakov kot prvi sporočil, da bodo zdravstveno osebje in vsi Izraelci, starejši od 60 let, upravičeni do četrtega odmerka cepiva proti covidu-19, se k podobnemu spopadanju z epidemijo nagiba tudi Velika Britanija. Nova študija je namreč pokazala, da zaščita pred omikronom izzveni že tri mesece po prejetju poživitvenega odmerka.
Za osebe, ki so okužene s to novo nalezljivo različico virusa, je sicer za 70 odstotkov manj verjetno, da bodo zbolele za hujšo obliko bolezni ter pristale v bolnišnici, je potrdila analiza uradna primerov. Vendar pa je britanska agencija za javno zdravstvo ob tem razkrila, da po prejetju poživitvenega odmerka zaščita pred omikronom upade hitreje kot v primeru delte. Prav tako naj bi poživitveni odmerek Moderne poleg dveh začetnih odmerkov Pfizerja v prvih dveh tednih zagotovil 75-odstotno zaščito.
Osebe, ki so po cepljenju s cepivom AstraZenece prejele še poživitveni odmerek Pfizerja ali Moderne, imajo dva tedna po prejetem tretjem odmerku 60-odstotno zaščito pred različico omikron. Vendar pa zaščita le deset tednov po prejetju poživitvenega odmerka močno upade, in sicer v primeru Pfizerja na le 35 odstotkov, pri Moderni pa na 45 odstotkov.
Ti podatki oblasti napeljujejo k uvedbi novih poživitvenih odmerkov, s katerimi bi preprečili širjenje okužbe med tistimi, ki so že prejeli dodaten odmerek cepiva. Oblasti sicer pravijo, da se upad zaščite kaže le v blagih simptomatskih primerih. Raziskovalci pričakujejo, da bo zaščita pred resnim potekom bolezni sicer trajala dlje.
V 24 urah so v Veliki Britaniji zabeležili 119.789 novih primerov okužb, kar je 35 odstotkov več kot pretekli četrtek. To uničuje upanje, da bi nova različica povzročila manj težav. Ob tem je bilo potrjenih 16.817 novih primerov okužbe z omikronom. S tem se je skupno število okužb z novo različico povzpelo na številko 90.906.
V britanskih bolnišnicah so medtem hospitalizirani tudi 1004 bolniki, s čimer so prvič od začetka novembra presegli tisoč bolnikov v bolnišnicah, poročajo britanski mediji. Umrlo je še 147 covidnih bolnikov.
WHO medtem opozarja, da bodo programi poživitvenega cepljenja najverjetneje podaljšali pandemijo
V dveh tednih do 21. decembra so britanske bolnišnice v Angliji zabeležile 563 novih bolnikov z novim koronavirusom. Domnevajo, da gre v večini za okužbo z različico omikron, vendar pa se je le 197 okuženih (35 odstotkov) primarno zdravilo zaradi okužbe s koronavirusom, pri preostalih 366 (65 odstotkov) bolnikih pa so okužbo zaznali šele po sprejemu v bolnišnico zaradi nekega drugega zdravstvenega stanja.
Britanski zdravnik Zudin Puthucheary, član londonskega združenja intenzivne nege, je dejal, da število pacientov, ki prihajajo v bolnišnico in ki so "naključno pozitivni na covid-19", izkrivlja statistiko. Kot pravi, ti bolniki še povečujejo število ljudi, ki se okužijo z virusom na oddelkih.
Poleg Velike Britanije in Izraela o uvedbi četrtega odmerka že razmišlja tudi Nemčija. Nemški zdravstveni minister Karl Lauterbach je namreč dejal, da pričakuje, da bo četrti odmerek proti novemu koronavirusu potreben: "Osebno bi pričakoval četrto cepljenje." Vendar pa je ob tem priznal, da znanstveni dokazi še ne kažejo, da je potreben četrti odmerek.
Ob tem še ni znano, ali bodo države imele dovolj zalog cepiv za cepljenje s četrtim odmerkom. Lauterbach je pred tem namreč že dejal, da bi se Nemčija v prvem četrtletju 2022 lahko soočila s pomanjkanjem cepiva, a je nato sporočil, da naj bi predčasno prejela več milijonov odmerkov cepiva Moderna.
Vodja Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus je medtem sicer opozoril, da bodo programi poživitvenega cepljenja najverjetneje podaljšali pandemijo, namesto da bi jo končali. S poživitvenimi odmerki bi namreč cepiva preusmerili na območja, kjer je precepljenost že sicer visoko pokrita, istočasno pa bi virusu omogočili, da neovirano mutira v krajih z nizko stopnjo precepljenosti.
KOMENTARJI (1404)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.