Cepiva primanjkuje in primanjkovalo naj bi ga še vse do marca. Proizvodnja dvojca Pfizer in BioNtech pa naj bi se zares okrepila šele septembra, sporočajo iz Bruslja. "Vprašanje je, koliko cepiva imamo in koliko ga bomo še dobili. Glede tega bodo nastajala še trenja," je dejal župan francoske Nanterre Patrick Jerry.
Nezadovoljstvo pa ni le v Franciji. Podobne težave kot Francozi ima namreč kar tretjina evropskih držav. Poleg premajhnih količin ponekod tudi ni jasno, kaj sploh bo v napovedani pošiljki. "Sprašujemo se tudi, ali bomo dobili 400 doz ali 400 stekleničk," še dodaja Jarry.
Medtem ko so Britanci cepili že vsakega 20. prebivalca, se v razočarani Nemčiji že bije politična vojna za to, kdo je odgovoren za slab tempo cepljenja. Dnevno bi lahko cepili 300 tisoč ljudi. A v 83-milijonski državi je cepivo doslej dobilo le okoli 785 tisoč ljudi.
Pfizer zanika kakršnekoli težave s proizvodnjo in se brani, da so bile napovedane količine vedno mišljene okvirno. Večina držav Unije sicer upa, da se bo tempo cepljenja v prihodnjih tednih pospešil. Poleg Pfizerjevih prihajajo namreč že tudi doze proizvajalca Moderna. Upajo, da se bodo stvari od ponedeljka odvijale hitreje.
Povsem drugače je medtem v Srbiji, ki težav z dobavo nima. "Do srede naj bi skupno dobili več kot milijon 430 tisoč doz," je povedal srbski predsednik Aleksander Vučić. Srbska vlada je poleg slabih 20 tisoč Pfizerjevih doz namreč kupila še milijon enot kitajskega in četrt milijona doz ruskega cepiva.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.