Pretekli teden je Peking poročal o sploh prvem primeru koronavirusa po 57 dneh. Od takrat so v kitajski prestolnici potrdili že skoraj 150 okužb, skoraj vse pa so povezane s tržnico mesa, sadja in zelenjave Šinfadi. Slednja je dobavitelj 80 odstotkov vse zelenjave v Pekingu, dnevno pa jo obišče več deset tisoč ljudi.
Državni mediji so poročali, da so virus odkrili na lesenih deskah za rezanje uvoženega lososa. Prvi se naj bi okužil 22-letnik, ki je čistil zamrznjeno morsko hrano. Zaradi povezav koronavirusa z lososom je med prebivalci zavladala panika. Večina trgovskih verig v mestu je čez noč s prodajnih polic odstranila vse zaloge lososa, podobno so storili tudi v restavracijah, kjer so omenjeno ribo odstranili z jedilnika. Uvoz lososa iz Evrope je začasno prekinjen.
Kot poroča BBC, dokazov, ki bi potrjevali obstoj trgovine z divjimi živalmi na omenjeni tržnici, ni. Spomnimo. Prvič je virus izbruhnil na t. i. 'mokri tržnici' v Vuhanu, kjer med drugim prodajajo ogrožene luskavce, netopirje, kače in druge divje živali.

Bi bil losos lahko gostitelj virusa?
Kitajski center za nadzor bolezni je sporočil, da dokazov, ki bi potrdili, da je losos gostitelj, nimajo. Ši Guočing, namestnik direktorja centra za odzivanje na izredne razmere, je pojasnil, da na lososu pred prihodom na tržnico niso odkrili sledi virusa. Velika verjetnost je, da je bil virus že prisoten na tržnici. S tem se strinjajo tudi virologi.
"Za okužbo celic se virusi morajo zanesti na virusni receptor na površini gostiteljskih celic. Brez določenega receptorja ne morejo uspešno vstopati v celice. Vsi doslej znani dokazi kažejo, da tovrstni receptorji obstajajo le pri sesalcih, ne pa tudi pri ribah," je povedal virolog Čero Gong z univerze Tsinghua.
Vodilni epidemiolog pri kitajskem centru za nadzor bolezni Vu Zunjou je še dodal, da ribe v svojem naravnem okolju ne morejo priti v stik z virusom, možno pa je, da so virus na ribo prenesli okuženi delavci. Še vedno sicer ni znan izvor koronavirusa. Poznavalci predvidevajo, da so bili prenašalci netopirji. Svetovna zdravstvena organizacija je pred časom dejala, da se virus na ljudi ne prenaša s hrano ali pijačo.
Koronavirusi se ne morejo razmnoževati v hrani. Za razmnoževanje potrebujejo žival ali človeka, so zapisali v dokumentu, objavljenem na svoji spletni strani.
Kitajska vsako leto uvozi približno 80.000 ton zamrznjenega lososa iz držav, kot so Čile, Norveška, Ferski otoki in Avstralija, poroča Global Times. Norveška je sporočila, da losos ni vir okužb, potem ko je Kitajska preklicala vsa naročila. Hongkonški center za varnost hrane je potrdil, da je bilo vseh 16 vzorcev uvoženega lososa iz različnih držav na testu negativnih. Tudi singapurska agencija za hrano je dejala, da niso našli dokazov, ki bi potrdili, da se virus prenaša s hrano.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.