Tako na Danskem kot na Islandiji so pred prihodom različice omikron beležili ene najnižjih incidenc v Evropi, zdaj pa so se razmere povsem spremenile. Na Danskem s 5,8 milijona prebivalcev imajo trenutno najvišjo sedemdnevno incidenco na svetu, ki znaša 1612 na 100.000 prebivalcev. V minulih 24 urah so v državi potrdili 16.164 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ doslej, saj pred tem še nikoli niso presegli številke 15.000. Na Islandiji, kjer do sredine decembra niso potrdili niti več kot 200 okužb dnevno, so jih v preteklem dnevu potrdili 672.
V Grčiji je medtem število na novo potrjenih okužb v 24 urah z nedelje na ponedeljek naraslo na 9284, kar je za to državo rekord. Oblasti so zato že napovedale zaostritev nekaterih zajezitvenih ukrepov, a šele s 3. januarjem. O rekordnih dnevnih porastih okužb sicer te dni poročajo iz vrste držav, med drugim iz Francije in Italije, pa tudi iz Norveške, kjer je omikron ponekod že prevladujoča različica.
Zaostritev covidnega potrdila v Franciji
Francoska vlada bo podjetjem naročila, naj za zaposlene uvedejo vsaj tri dni dela od doma, kadarkoli je to le mogoče. Prav tako bodo številne dejavnosti poslej dostopne samo cepljenim proti covidu-19. Na tak način naj bi v državi zajezili peti val okužb z novim koronavirusom, je sporočil francoski premier Jean Castex.
Omenjeni ukrep je eden od številnih, ki jih je uradni Pariz napovedal po krizni seji vlade o virusni različici omikron, zaradi katere francoskim bolnišnicam ponovno grozi velika obremenjenost. Covidno potrdilo za dostop do restavracij, kinematografov in več drugih prostorov bo zdaj na voljo samo polno cepljenim proti covidu-19, nedavni negativni test na okužbo za necepljene tega ne bo več omogočal.
Sporočil je tudi, da bo prihodnje tri tedne v kavarnah in barih gostom dovoljeno le sedenje za mizo, ni pa napovedal policijske ure na silvestrovo. Več francoskih medijev je predhodno poročalo, da naj bi vlada razmišljala o tej potezi.
Francoski premier je poleg tega napovedal, da bi lahko zaščitne maske, ki so že obvezne v večini zaprtih javnih prostorov, kmalu postale obvezne tudi na prostem. Ponovno bodo uvedli tudi omejitve glede zasedenosti kapacitet za koncerte, športne tekme in druge dogodke, in sicer za zaprte prostore z več kot 2000 in zunanje prostore z več kot 5000 obiskovalci.
Castex je sodržavljane znova pozval k cepljenju s poživitvenim odmerkom in pohvalil 78-odstotno stopnjo precepljenosti v državi, kar je po navedbah francoske vlade 90 odstotkov vseh, ki so upravičeni do cepljenja proti covidu-19, to pa so trenutno vsi, starejši od petih let.
V Franciji so v soboto potrdili več kot 100.000 novih primerov okužb z novim koronavirusom, kar je največ od izbruha pandemije covida-19 pred skoraj dvema letoma. Številni strokovnjaki ob tem opozorjajo, da bi se lahko število novih okužb v prihodnjih tednih še povečalo.
Naraščanje okužb v Španiji
Tudi v Španiji, kjer je polno cepljenih okoli 80 odstotkov prebivalstva, število novih okužb hitro narašča. Sedemdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev tako v državi že znaša 563, medtem ko je bila na primer v sredini oktobra le 18.
Pozitivna na testu za novi koronavirus je bila tudi 48-letna predsednica španskega parlamenta Meritxell Batet, poročajo španski mediji in dodajajo, da je v samoizolaciji na svojem domu in da se dobro počuti, a vseeno od torka začasno ne bo vodila sej parlamenta.
Če bi zbolelo milijon ljudi, bi jih še pet milijonov moralo v karanteno
V Italiji se je obenem odprla razprava, ki verjetno čaka še kar nekaj držav. Tamkajšnji zdravstveni strokovnjaki so namreč pristojne opozorili, da bodo obstoječa pravila, ki zahtevajo najmanj sedemdnevno karanteno za tiste, ki so bili v tesnem stiku z okuženim, kmalu postala neizvedljiva oziroma bodo paralizirala državo.
"Omikron se namreč širi tako hitro, da bi lahko za covidom-19 v Italiji v roku dveh tednov zbolelo milijon ljudi, to pa bi posledično pomenilo karanteno za pet do deset milijonov ljudi. Že sedaj jih je v karanteni približno dva milijona. Jasno je, da moramo v tej fazi (...) razmisliti o spremembah načina, na katerega interveniramo, sicer gremo v popolno karanteno," je bil jasen virolog Fabrizio Pregliasco. Vlada v Rimu že razmišlja o spremembah pravil, a bo na končno odločitev treba še počakati.
Italija je konec preteklega tedna zabeležila več zaporednih rekordnih dnevnih porastov okužb z novim koronavirusom. S sedanjih okoli 55.000 naj bi sicer dnevno število novih okužb po napovedih državnega sekretarja na italijanskem ministrstvu za zdravje Pierpaola Silerija že v kratkem naraslo na kar 100.000.
Za vstop na Češko potreben test PCR, razen za cepljene s poživitvenim odmerkom
Na Češkem so medtem danes zaostrili pravila za vstop v državo. Državljani članic EU, tudi cepljeni in prebolevniki, za vstop potrebujejo test PCR. Tega ne potrebujejo le tisti, ki so že prejeli poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19, ter osebe, mlajše od 12 let.
Za osebe, mlajše od 18 let, pa zadostujeta dva odmerka cepiva. Testirati se ni treba tudi češkim državljanom oziroma tistim z začasnim bivališčem na Češkem.
Na Češkem so sicer v noči s sobote na nedeljo ukinili izredne razmere zaradi koronavirusa, češki predsednik Miloš Zeman pa se je v novoletnem nagovoru zavzel za to, da bi bilo cepljenje proti covidu-19 v državi obvezno.
Zaradi omikrona odpovedanih več kot 10.000 letov
Zaradi širjenja nove različice omikron se tudi letalske družbe soočajo s hudim pomanjkanjem osebja. Med božičnim večerom in nedeljo je bilo po vsem svetu odpovedanih okoli 8000 letov, do ponedeljka pa že preko 10.000. Največ odpovedanih letov so zabeležili v ZDA in na Kitajskem.
Okoli 3000 letov je bilo odpovedanih v ZDA, kjer težave povzroča bolj nalezljiva različica koronavirusa omikron. Čas božiča je običajno tudi čas potovanj, a je letos praznik sovpadal s širjenjem omikrona. Letalske družbe so bile zaradi samoizolacij in bolezni med člani posadke primorane odpovedati več letov.
Dodatne težave v ZDA povzroča vreme. Zaradi snega v zvezni državi Washington nastajajo pri poletih zamude, težave pa so tudi na cestah.
"Zima in različica omikron sta močno vplivali na Deltin urnik letov za praznični konec tedna," je za SkyNews komentiral predstavnik ameriške letalske družbe Delta. Kot je še pojasnil, so si prizadevali za preusmeritev ter zamenjavo letal in posadk, a so morali nekatere lete kljub temu odpovedati.
Ameriške oblasti se ob tem soočajo tudi s številnimi izbruhi okužb na ladjah za križarjenje. V družbi Royal Caribbean so potrdili, da se je ena od njihovih ladij v nedeljo vrnila na Florido, potem ko se na krovu odkrili več primerov okužbe. Ladja za križarjenje v lasti podjetja Holland America pa se je v nedeljo vrnila v San Diego, potem ko mehiške oblasti v Puerta Vallarti potnikom niso dovolile izkrcanja zaradi pozitivnega primera na krovu.
29.000 meščanov moralo v hotelsko karanteno
Z odpovedmi letov se soočajo tudi na Kitajskem. Najhuje prizadeti sta letališči v Šanghaju in Pekingu, skupno so v ponedeljek zabeležili 300 odpovedanih letov. V nedeljo so na Kitajskem poročali o 206 zabeleženih okužbah, kar je največ v zadnjih 21 mesecih.
Zaradi večjega izbruha novega koronavirusa so medtem v 13-milijonskem mestu Šjan še dodatno zaostrili ukrepe. Tam so do zdaj potrdili več kot 500 okužb, okoli 29.000 ljudi so oblasti napotile v hotelsko karanteno. Prebivalce mesta so večkrat testirali, po napovedih pa se je v nedeljo zvečer začelo "temeljito razkuževanje" mesta.
Gibanje prebivalcev je močno omejeno, en član posameznega gospodinjstva pa lahko vsake tri dni zapusti dom za nakup osnovnih potrebščin. V mestu so odprte samo trgovine z živili in lekarne.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.