Študija, ki jo je opravil Center za raziskave energije in čistega zraka, navaja, da je rezultat zmanjšanja prometa in onesnaževanja posameznih industrij 1,3 milijona manj odsotnosti na delovnih mestih, 6000 manj otrok je zbolelo za astmo, zabeležili pa smo tudi 600 manj prezgodnjih porodov.
V primerjavi z istim obdobjem lani so se ravni dušikovega dioksida znižale za 40 odstotkov, medtem ko se je raven drobnih delcev – znane kot PM2,5 – znižala za 10 odstotkov, kar pomeni, da lahko ljudje brez covida-19 lažje dihajo. Ti dve obliki onesnaženja, ki oslabita srce in dihala, sta v Evropi običajno odgovorni za približno 470.000 smrti vsako leto.
Nova raziskava je podatke pridobila s pomočjo statističnih modelov, ki združujejo podatke o kakovosti zraka, vremenskih razmerah, emisijah, prebivalstvu in razširjenosti bolezni. Največjemu številu smrtnih žrtev zaradi onesnaženega zraka so se izognili v Nemčiji 82083), sledijo Velika Britanija (1752), Italija (1490), Francija (1230) in Španija (1083).
Po svetu bo število "rešenih življenj" precej večje, a se je študija osredotočila le na Evropo. Tudi dve najbolj poseljeni in najbolj onesnaženi državi Kitajska in Indija v zadnjih mesecih beležita veliko boljšo kvaliteto zraka.
Glavni avtor analize Lauri Myllyvirta je dejal, da je padec onesnaževanja zraka v tem kritičnem času zmanjšal pritisk na zdravstvene delavce in pokazal, da je kakovost zraka možno izboljšati. "Glede tega sem v dilemi. Ljudje umirajo. Ukrepi, ki smo jih bili prisiljeni sprejeti, povzročajo veliko gospodarsko škodo, a so brez primere zmanjšali porabo fosilnih goriv. Zato smo seveda tisti, ki se ukvarjamo s kvaliteto zraka, na tovrstne podatke zelo pozorni," je dodal.
Pred nami je še veliko globalnih kriz, meni Myllyvirta. Upa, da bodo o tem začeli ljudje razmišljati. "Kaj pa, če bi se trudili imeti takšno kakovost zraka za dobro vseh nas in ne samo zato, ker smo prisiljeni sedeti doma. Upati moramo, da nam bo virus pomagal pri naslednjih korakih v boju proti podnebnim spremembam. Ne želimo si namreč tako onesnaženega zraka, kot je bil pred začetkom pandemije," je zaključil avtor študije.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.