Kot so ponovno sporočili s Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije (SZSSS), dnevno dobivajo številna opozorila zaposlenih iz zdravstvenih in socialnih zavodov, da zaposlenim, ki so zboleli za covidom-19 in pri katerih obstaja velika verjetnost, da so se okužili prav na delovnem mestu, delodajalci nočejo izpolniti ustreznega obrazca, to je prijave poškodbe na delovnem mestu, ki je pogoj za priznanje 100-odstotnega nadomestila plače.
"Pojavljajo se celo pritiski in obtoževanja s strani vodstev, da zaposleni ravnajo malomarno, se neprimerno družijo ob malici in med tako imenovanimi cigaretnimi odmorih, ali celo da neprimerno uporabljajo osebno varovalno opremo," so sporočili s SZSSS.
To sicer ni prvi tak poziv zdravstvenega sindikata – podobno so opozorili že prejšnjo sredo.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je že v mesecu aprilu 2020 v svoji okrožnici izvajalcem zapisal, da je v primeru, ko je razlog začasne nezmožnosti za delo bolezen (konkretno covid-19), do katere je prišlo zaradi okužbe na delovnem mestu, vzrok zavarovančeve začasne nezmožnosti za delo poškodba pri delu in ne bolezen, izpostavljajo v sindikatu. "Gre za obolenje, ki je posledica nesrečnega naključja ali višje sile med opravljanjem dela in ki se kot takšno šteje za poškodbo pri delu. V tem primeru je potrebna tudi ustrezna prijava poškodbe pri delu s strani delodajalca. Zavarovanec je upravičen do nadomestila v višini 100 odstotkov od osnove. Osebni zdravnik mora to na bolniškem listu opredeliti kot 'poškodba na delu'.
Pristojna ministrstva smo že pred časom opozorili na to nesprejemljivo prakso nepriznavanja okužb na delovnem mestu zaposlenim v zdravstvu in v sociali. Ravno zato smo v okviru priprav PKP 6 predlagali, da bi se to reševalo na način, kot je to veljalo spomladi, in sicer da je ves čas – od prvega dne bolniške odsotnosti iz tega naslova – to strošek proračuna RS in ne delodajalca (tega bremeni ta strošek prvih 30 dni). Zato ponovno javno pozivamo Vlado RS in pristojne ministre, da v novem interventnem zakonu PKP 7 vendarle uredijo in najdejo ustrezno rešitev," so zapisali v SZSSS.
Drugi val epidemije je bistveno bolj in huje prizadel ravno zdravstvene in socialne zavode. Potrjeno se okužbe najbolj širijo na delovnih mestih, med najbolj ogroženo populacijo v domovih starejših. Okužbe so potrjene v več kot 85 odstotkih vseh domov za upokojence. "Zanikanje, da bi se torej zaposleni, na primer v domu starejših s potrjenimi okužbami, lahko okužili prav na delovnem mestu, je do maloštevilnega kadra, ki v teh časih resnično vlaga nadčloveške napore v obvladovanje razmer, skrajno ponižujoče," še menijo v sindikatu.
Glede na stanje v zdravstvu in zlasti sociali, ko zaposleni izgorevajo in se neumorno trudijo, je tovrstno »varčevanje« delodajalcev nesprejemljivo.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.