Virus je v stanovanja zaprl že več kot 140.000 prebivalcev – večina bolezen preboleva, približno 28.000 jih je v karanteni. V kritičnih poklicih, denimo v zdravstvenih ustanovah in domovih za starejše, kadrovsko stisko že od prejšnjega tedna rešujejo s prostovoljci. "Pestro je. Ni druge besede, zdaj se pač malo več dela tu in tam. Mi smo uradno sicer oproščeni dela v svojih osnovnih službah in v zameno za to opravljamo svojo dolžnost v okviru Civilne zaščite, ampak danes so take službe, da delo preprosto ne stoji, ne čaka in ga je treba opraviti tudi tam," pojasnjuje prostovoljec Rdečega križa Slovenije Aleš Oven.
Izolacije in karantene so močno zdesetkale tudi zaposlene v proizvodnji. Marsikje so na pomoč priskočili sodelavci iz pisarn, nekateri so morali proizvodni dan za nekaj ur skrajšati. Porast števila okuženih pa je spet močno udaril gostince. "Veliko gostinskih lokalov mora v tem trenutku prilagajati odpiralne čase ali pa začasno celo zapirati svoja vrata," opaža predsednik Sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS Blaž Cvar.
Stroka svetuje organizacijo dela v mehurčkih
Začasno so ali pa še bodo zaprti tudi številni krajevni uradi večjih upravnih enot. Upravni postopki bodo skoraj v celoti prestavljeni v centrale – denimo v Kranju, Mariboru, Novem mestu, na Ptuju in Ravnah na Koroškem. Če je le mogoče, poziva stroka, pa naj tista podjetja, v katerih delo od doma ni možno, zaposlene razporedijo v manjše mehurčke.
"Tako da če zboli eden od mehurčkov, se pravi trije delavci na nekem delovnem mestu, v neki trgovini, potem jih drugi trije še vedno lahko nadomestijo. To je seveda težko, ker kadra verjetno ni," svetuje vodja strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović. "Se pa zavedamo, da je lahko to število precej veliko in da je lahko s tem okrnjen tudi delovni proces, ampak to ni izgovor, da bolni ne bi ostajali doma," dodaja Nuška Čakš Jager iz Centra za nalezljive bolezni pri NIJZ-ju.
Gostov v lokalih skorajda ni
Po neuradnih ocenah je odsotna okoli petina trgovcev in še kak odstotek več zaposlenih v gostinstvu in turizmu. Te dni pa so še večja težava obiskovalci, ki jih skorajda ni več. "Kolikor toliko uspešno poslujejo samo tisti, ki izvajajo nek javni servis, strežejo malice, kosila, vsi gostinski lokali, ki pa izvajajo storitev za tisto nenujno druženje – na kavico, tortico, kar koli – ali pa tisti, ki izvajajo storitve za zaključene skupine ... tukaj pa je upad ogromen," opaža Cvar.
V gostilnah je promet upadel za več kot polovico, hotelirji pa poročajo o drastičnem, skoraj 80-odstotnem padcu prometa. Oboji si tako želijo, da bi jim država vsaj delno povrnila nastalo škodo, vsaj s tistimi ukrepi, ki so jih bili deležni v času razglašene epidemije.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.