Vlada je 3. aprila po številnih pozivih sporočila, da bo podaljšala nakupovalni čas za ranljive skupine, in sicer tako, da bo njim namenjena tudi zadnja ura nakupovanja. S tem je vlada dopolnila odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Ranljivim skupinam je tako od sobote namenjen dodaten čas, poleg že obstoječega med 8. in 10. uro.
A kot kaže si je nekdo privoščil veliko površnost, saj so na ministrstvu pripravili tolmačenje odloka, ki je v nasprotju s tem, kar je objavljeno v uradnem listu. Torej imajo trgovine napačna navodila, zaradi česar prihaja do kar nekaj zmede. Na napako je vladno zakonodajno službo in pristojno ministrstvo opozoril bralec J. Z. iz Maribora, ki je zaradi lastne izkušnje pred eno od trgovin ugotovil, da se trgovci ne držijo odloka. Da je neskladje med razlago in odlokom, so ugotovili tudi v Trgovinski zbornici, prav tako naj bi na to opozorili ministrstvo, a se očitno v vseh teh dneh ni nič spremenilo.
Bralcu, ki je od pristojnih zahteval pojasnila in ukrepanje, so iz službe vlade RS za zakonodajo danes sporočili: "Po pregledu na spletu objavljene razlage MGRT ugotavljamo, da je ta res v nasprotju z besedilom drugega odstavka 2.a člena Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji."
Odlok trdi eno, ministrstvo pa drugo
Kot pojasnjujejo v vladni službi za zakonodajo iz besedila drugega odstavka 2.a člena navedenega odloka namreč izhaja, da je le čas od 8. do 10. ure namenjen izključno ranljivim skupinam, med katere spadajo tudi upokojenci. Preostali obratovalni čas je glede na besedilo odloka namenjen vsem, razen upokojencem, pri čemer slednji v skladu z zadnjo novelo odloka lahko nakupujejo tudi v zadnji uri delovnega časa trgovine.
Iz besedila odloka torej ne izhaja, da je zadnja ura obratovalnega časa namenjena izključno ranljivim skupinam (kar trdi ministrstvo v razlagi na spletu), ampak je, glede na besedilo veljavnega odloka, namenjena vsem; upokojenci pa glede na veljavni odlok lahko nakupujejo med 8. in 10. uro ter zadnjo uro obratovalnega časa, še pojasnjujejo.
Ob tem še dodajajo, da besedilo drugega odstavka 2.a člena veljavnega odloka ne dopušča možnosti razlage, ki jo je ministrstvo objavilo na spletu, zato glede na zgoraj navedeno predlagajo, da ministrstvo čim prej ustrezno popravi razlago navedenega odloka.
Kaj sedaj?
A očitno ministrstvo ne bo popravilo razlage, pač pa kar vladni odlok. Vladna zakonodajna služba je popoldan za 24ur.com odgovorila, da so dopis poslali ministrstvu, ki je medtem že pripravilo spremembo navedenega odloka, ki sledi razlagi, objavljeni na spletu. "Predvideno je, da bo spremenjeni odlok, ki sledi omenjeni razlagi in bo obravnavan na današnji dopisni seji vlade, začel veljati jutri," dodajajo.
Po opravljeni dopisni seji je vlada sporočila, da je odlok popravljen. Zdaj se 2.a člen glasi takole: "(2) V prodajalnah z živili lahko nakup v času od 8.00 do 10.00 ure ter zadnjo uro obratovalnega časa opravijo izključno ranljive skupine (npr. invalidi, starejši od 65 let, nosečnice). Starejši od 65 let, lahko opravijo nakup samo v tem času. Potrošnik, starejši od 65 let, izkazuje svojo starost z javno listino, s katero se dokazuje istovetnost oseb." S tem popravljenim odlokom sledijo svoji razlagi, hkrati pa zgolj nadaljujejo, kar so od trgovcev in potrošnikov zahtevali že od sobote.
Vprašanje torej ostaja, ali to pomeni, da so trgovci ves čas kršili veljaven odlok? In kdo bo odgovarjal za takšno malomarnost? "Trenutna situacija je pravno nevzdržna. Razlaga MGRT spremenjenega drugega odstavka 2.a člena ni v skladu s sprejetim in objavljenim v Uradnem listu RS," opozarja ogorčeni bralec, saj je veljaven le pravni predpis, ki je javno objavljen v uradnem listu, čemur pritrjuje tudi informacijski pooblaščenec. "Pričakujem, da do takrat, ko bo odlok dejansko spremenjen in veljaven, ustrezno popravite razlago MGRT in jo tudi ustrezno objavite, da bomo lahko to tudi prebrali in se zanesli na zakonitost vaših objav za javnost in s tem tudi medije. Če se že pri odlokih vlade ne spoštuje zakon, kako bo šele pri 'mega protikorona zakonu', pri členih, ki razširjajo pristojnosti policije, pristojnosti vojske, obveščevalnih služb …" pa v pozivu pristojnim še navaja J. Z.
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.