Šolska ministrica Simona Kustec je pred začetkom samotestiranja vseh učencev v šolah v video nagovoru prosila, naj vsi pomagajo in zaupajo zdravstveni in pedagoški stroki, da bodo lahko otroci, predvsem najmlajši med njimi, še naprej obiskovali pouk v šolah.
Ukrepom sicer nasprotujejo nekateri starši, ravnatelji pa so izpostavljeni številnim pritiskom.
Ministrstvo je po torkovem vnovičnem pogovoru z ravnatelji šolam poslalo dodatna pojasnila. V primerih, če bi v šolo prišel otrok brez soglasja staršev za samotestiranje, mu šola zagotovi varno okolje, ki poleg preprečevanja okužbe preprečuje tudi povečanje stiske in stresa učencev, starše pa pozove, da nemudoma pridejo ponj, so zapisali v okrožnico. Šola o tem obvesti tudi center za socialno delo. Če otrok pisno soglasje starša zgolj pozabi, pa ga starš lahko da tudi ustno.
Ravnatelji so ministrstvo sicer ponovno pozvali, naj se najmlajši samotestirajo v domačih okoljih, a ministrstvu predlogu ni sledilo. Lahko pa šola izjemoma dovoli sodelovanje staršev pri samotestiranju pri učencih prvega vzgojno-izobraževalnega obdobja.
Samotestiranje je predvideno praviloma ob ponedeljkih, sredah in petkih. V primeru pozitivnega testa mora ravnatelj o tem obvestiti starše učenca. Če je rezultat samotestiranja pozitiven, sošolci in učitelj do rezultata PCR-testa učenca normalno nadaljujejo s poukom, učenec pa mora biti do izvida testa v izolaciji.
Protokol samotestiranja učencev, ki ga je izdalo Ministrstvo za zdravje, sicer predvideva izjemo, da učenci, ki zaradi posebnih potreb samotestiranja ne morejo opraviti sami, samotestiranje s starši ali zakonitimi zastopniki opravijo doma, nato šoli ali zavodu sporočijo izvid testa na evidenčnem listu. Navedeno pomeni, da se tudi učenci s posebnimi potrebami samotestirajo v šoli. "Če se bo to izkazalo kot neizvedljivo na prvem samotestiranju, potem se boste s starši dogovorili, ali se bo učenec v bodoče testiral doma. Izjema je lahko tudi zdravniško potrdilo," so v okrožnici, ki so jo poslali šolam, zapisali na ministrstvu.
Za PCR-testiranje ljubljanskih šolarjev od petka nova vstopna točka v Stožicah
V garažni hiši Stožice bo v petek začela delovati dodatna vstopna točka za PCR-testiranje, ki bo namenjena izključno ljubljanskim osnovnošolcem in dijakom, ki bodo imeli po samotestiranju v šoli pozitiven rezultat hitrega testa. Na PCR-testiranje morajo šolarji in dijaki obvezno prinesti osebno in zdravstveno kartico ter primerno zaščiteno testno ploščico, torej dokazilo o pozitivnem rezultatu hitrega antigenskega testa, so sporočili iz Zdravstvenega doma Ljubljana.
Da bodo v Stožicah organizirali PCR-točko za vse učence osnovnih in srednjih šol, ki bi jim test na novi koronavirus v šoli pokazal pozitiven rezultat, je sicer že v torek napovedal ljubljanski župan Zoran Janković. Tako bi se šole lahko hitreje odzvale z obveščanjem staršev in karantenami, otrok pa ne bi mešali z odraslimi na PCR-točki na Metelkovi.
Policija: Spremljamo dogajanje
Nekatere šole so se ob napovedanih protestih nekaterih staršev obrnile tudi na Policijo, je za 24ur.com potrdila njihova predstavnica Maja Ciperle Adlešič. "Na temo javnih zbiranj pred šolami že ves čas sodelujemo z vodstvi šol ter spremljamo in ocenjujemo javno dostopne podatke na območju celotne države. V zadnjem obdobju zaznavamo aktivnostih staršev v različnih krajih Slovenije, ki naj bi z zbiranjem peticij in zbiranjem pred šolami opozarjali na svoja stališča zaradi covid-19 ukrepov," je povedala.
"Pozivamo k upoštevanju ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa in k odgovornim dejanjem ter dostojnemu izražanju stališč, brez motenja delovnega procesa na šolah," so še zapisali na Policiji.
KOMENTARJI (728)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.