Testiranje za zaposlene v vzgoji in izobraževanju poteka v zdravstvenih domovih po državi, kjer se danes začenja tudi široko prostovoljno splošno testiranje na novi koronavirus s hitrimi testi. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne je v nedeljo pojasnila, da "ko bo padla odločitev, da se odprejo tudi ostale šole, bodo taka testiranja v zdravstvenih domovih izvajali tudi za ostale zaposlene v vzgoji in izobraževanju".
Kot je pojasnila ravnateljica Centra Iris Katjuša Koprivnikar, testiranje sicer ni obvezno, a je v isti sapi zaposlene opozorila, da je priporočljivo. "Prav prvi dnevi so tisti, ki so najbolj kritični, da že s prvim dnem ne vnesemo potencialnih okužb v naše zavode," je dejala. Stroka opozarja, da bo s hitrimi testi vrnitev te ranljive skupine otrok varnejša.
Za približno 5000 šolarjev bo prvih nekaj dni potrebno ponovno uvajanje, ki pri otrocih s posebnimi potrebami traja nekoliko dlje kot pri ostalih. Kljub temu starši verjamejo, da bo šolsko okolje za te otroke prineslo samo dobre stvari. Prav tako je, ker gre majhno skupino otrok, po ocenah stroke njihova vrnitev v razrede manj tvegana za morebitno širitev okužb, po drugi strani pa ti šolarji tudi najbolj potrebujejo strokovno pomoč.
Programi za otroke s posebnimi potrebami se morajo začeti izvajati v skladu z odločbo ustavnega sodišča, ki je kot skrajni rok za to določilo 4. januar.
Hitre teste naj bi organiziralo ministrstvo za zdravje, a so se morali znajti sami
Kot je povedala Anja Ferlin, od novega leta v. d. ravnateljice Doma Antona Skale Maribor, kjer skrbijo za domsko varstvo ter vzgojo in izobraževanje oseb s posebnimi potrebami, so nekaj dni pred koncem leta prejeli okrožnico šolskega ministrstva, da naj bi hitre teste organiziralo ministrstvo za zdravje.
Ker od tam niso prejeli nobenih informacij glede tega, so se znašli sami in bodo zaposlene testirali preko zdravstvenega doma, ki danes izvaja tudi testiranje na sosednji Osnovni šoli Gustava Šiliha, kjer izvajajo učni program za njihove otroke. Vsem zaposlenim so testiranje priporočali, Ferlinova pa verjame, da se je zanj odločila večina od skupaj 23. V torek se v njihov dom sicer vračajo zgolj osnovnošolci, srednješolci pa zaenkrat še ostajajo doma.
Na ptujski Osnovni šoli Ljudevita Pivka, kjer izvajajo vzgojno-izobraževalni proces za otroke s posebnimi potrebami z območja celotnega Spodnjega Podravja, danes prav tako potekajo testiranja strokovnega in ostalega osebja, hkrati pa se pripravljajo na torkov prihod učencev. Kot je povedala ravnateljica Lidija Marin, se bodo zaposleni testirali v zdravstvenem domu, ki je v neposredni bližini šole. Pričakuje, da se bo večina zaposlenih odzvala, organizacije dela pa se bodo lahko lotili šele, ko bodo znani rezultati testiranj. Marinova pričakuje, da se bo že v torek vrnila večina od 115 otrok.
V obalnem Centru za usposabljanje Elvira Vatovec v Strunjanu in njihovi dislocirani enoti v Divači se tudi pripravljajo na vnovičen začetek dela. Po besedah ravnatelja Korada Lešnika učitelji po razredih pripravljajo vse potrebno za prilagojen način dela, ob tem pa bodo danes izvedli hitro testiranje. "Pred novim letom smo sicer dobili okrožnico, da nas bo obiskala mobilna enota, ki je ni bilo, zato smo za zaposlene organizirali testiranje v zdravstvenem domu v Luciji. Mislim, da se je odzvalo okoli 70 odstotkov vseh strokovnih in tehničnih sodelavcev, tako da bomo v torek lahko relativno varno po dveh mesecih začeli pouk," je dejal ravnatelj centra z 59 zaposlenimi.
Skupaj skrbijo za 79 otrok iz celotne Obale in dela kraških občin, po zbranih informacijah naj bi se že prvi dan vrnilo 80 odstotkov otrok, medtem ko nekateri, ki imajo pridružene bolezni, zaradi večje previdnosti staršev ostajajo doma. "Že do konca tedna bi morda le lahko prišli skoraj vsi, saj tudi starši že komaj čakajo, da zaživi pouk v živo," je še dodal Lešnik.
Tudi v Osnovni šoli Minke Namestnik-Sonje v Slovenski Bistrici so se morali glede izvedbe hitrih testov organizirati sami, tako da so se za to za vse zaposlene, ki še niso preboleli covida-19 dogovorili s tamkajšnjim zdravstvenim domom. Kot je povedala ravnateljica Klavdija Fridrih Gošnjak, urejajo prostore, organizacijsko pa so že dokončno pripravljeni na vrnitev otrok, enako velja tudi za prevoze. Skupaj je pri njih 46 zaposlenih, na testiranja pa danes odhaja 32, ki se v torek vračajo v šolo. Skrbijo za 56 otrok s širšega bistriškega in okoliškega območja, po zbranih podatkih pa se bodo v šolo vrnili skoraj vsi.
V Centru za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje so po zagotovilih ravnatelja Aleksandra Vališerja pripravljeni na vnovičen začetek učnega procesa. Tudi pri njih še na silvestrski dan niso vedeli, kako bo potekalo hitro testiranje zaposlenih, saj je po njegovih besedah očitno prišlo do šuma v komunikaciji med obema pristojnima ministrstvoma.
"Ravnatelji smo se morali znajti vsak po svoje. Iz nekaterih zdravstvenih domov so šole klicali, v našem o tem niso vedeli ničesar, zato smo se organizirali sami. Ker to sovpada z današnjim mobilnim testiranjem v Velenju, se ga bodo udeležili tudi naši zaposleni," je dejal Velišar. Po njegovih besedah se je za zdaj odzvala več kot polovica od 72 zaposlenih, a pričakuje, da bo odstotek še višji. Skrbijo za 121 otrok z območja šaleške in zgornje savinjske doline, večina pa jih vrnitev že komaj čaka.
Vrnitev v vrtce in šole za ostale otroke morda že 11. januarja
Kot je na četrtkovi novinarski konferenci povedala ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec, pa je 11. januar eden od mogočih datumov za vrnitev otrok v vrtce ter učencev prvega triletja osnovne šole v šolske klopi. Vračanje drugih učencev bo potekalo glede na epidemiološko sliko, pri čemer bo pomembna informacija o poteku in posledicah vračanja učencev s posebnimi potrebami.
Že v drugi polovici prihodnjega tedna bi lahko prvi triadi sledili tudi četrti in peti razredi. Med prvimi pa naj bi se v šolske klopi vrnili tudi dijaki zaključnih letnikov srednjih šol.
Ob morebitni vrnitvi prihodnji ponedeljek pa tudi ostale učitelje čaka enak protokol. "Pričakuje se, da se učitelji testirajo tik pred samo vrnitvijo v prostore šol. In seveda tudi vzgojitelji vrtcev," je še dodala Kustečeva. Glede testiranja bo pripravljen tudi protokol.
"MIZŠ smo prav danes opozorili, da bi moral biti načrt o testiranju zaposlenih pred obnovitvijo vrnitve otrok iz prve triade v šole pripravljen najkasneje do srede, da bi se lahko vodstva šol in zaposleni še pravočasno pripravili na izvedbo, saj bo to bistveno zahtevnejši zalogaj kot testiranja zaposlenih v šolah za otroke s posebnimi potrebami. V SVIZ zagovarjamo stališče, da bi se morala testiranja izvajati na šolah in med delovnim časom, podobno kot to teče v zdravstvu in v domovih za starejše občane," pa so nam sporočili iz Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije.
S podatki o tem, koliko učiteljev se je pripravljenih testirati, v SVIZ ne razpolagajo, imajo le informacije s posameznih šol, kjer pa se številke zelo razlikujejo, zato zaključkov iz tega ni mogoče izpeljati. O obveznosti testiranja pa tako: "V SVIZ menimo, da so testiranja koristna, da omogočajo v konkretnem časovnem oknu ugotoviti zdravstveno stanje zaposlenih, hkrati pa omogočajo prepoznati asimptomatsko okužene, kar ob ustreznih ukrepih zmanjšuje možnost prenosa okužb. Ocenjujemo, da je prepričevanje in spodbujanje ter strokovno utemeljevanje učinkovitejše od prisile in ukazovalnosti, ki je bila očitna pri izjavi gospoda Jelka Kacina. Če za testiranja v vzgoji in izobraževanju obstaja zakonska podlaga, bi jo morali nadgraditi s podzakonskim aktom, kot so to naredili na področju zdravstva."
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.