Delež pozitivnih testov na božični dan ni prinesel nižjih številk. Ob 2157 izvedenih PCR-testih in 12.951 hitrih antigenskih testih, ki jih pristojni nato potrjujejo še s PCR-testiranjem, smo v Sloveniji zabeležili 666 novih primerov okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil s tem 30,9-odstoten.
Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 577 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 197. Najmlajša oseba, ki potrebuje intenzivno zdravljenje, je stara 27 let, najmlajša hospitalizirana oseba pa 18 let. Kar 175 oz. 89 odstotkov oseb na intenzivni negi je necepljenih, je ob tem sporočila vlada. Umrlo je osem oseb.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) znaša povprečje potrjenih primerov v zadnjem tednu 1060, število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev Slovenije v zadnjih dveh tednih pa se je ustavilo pri 761. Ob tem imamo v Sloveniji trenutno 16.072 aktivnih primerov okužbe.
Z enim odmerkom cepiva je ob tem cepljenih 1.247.914 oz. 59 odstotkov prebivalcev Slovenije, polno cepljenih pa je 1.186.507 oz. 56 odstotkov celotne populacije. Poživitveni odmerek je medtem do zdaj prejelo 445.596 oseb.
V času božičnega praznovanja so sicer veljale nekatere dodatne omejitve. Na božični večer so se tako lahko družila le do tri gospodinjstva naenkrat, starejši od šestih let pa so morali ob tem opraviti samotestiranje. "Najvarnejši način praznovanja božično-novoletnih dni je doma z ljudmi, ki živijo z nami. Potovanja in druženja z družino in prijatelji, ki niso člani našega gospodinjstva, lahko povečajo možnosti za prenos in širjenje okužbe z novim koronavirusom in tudi drugih prehladnih obolenj," ob božično-novoletnih praznikih opozarjajo na NIJZ.
Ob tem na inštitutu priporočajo, da se v času prazničnih dni ljudje za obiske odločijo le, če so zdravi in brez znakov okužbe dihal ali prebavil ter če so se zadnjih 10 dni uspeli osamiti in poskrbeti za čim manjše število stikov. To še posebej velja pri načrtovanih obiskih starejših in ranljivih. "Četudi smo bili na testu negativni ali smo okužbo že preboleli, upoštevajmo vse zaščitne ukrepe," svetujejo ob tem.
Prav tako priporočajo čim krajše obiske, na katerih naj bo istočasno čim manj ljudi, nošnjo zaščitnih mask med druženjem, skrb za higieno rok in vzdrževanje priporočene medsebojne razdalje ter druženje na prostem, če je to mogoče. "Oseba, ki pripravlja hrano in mizo za goste, naj ob tem nosi masko in si redno umiva roke," še opozarjajo ter dodajajo, da je pomembno tudi intenzivno zračenje prostorov.
UKREPI ZA ZAJEZITEV NOVEGA KORONAVIRUSA, KI VELJAJO MED PRAZNIKI:
1. Skrajšana veljavnost testiranja:
- Veljavnost PCR-testov je skrajšana na 48 ur od odvzema brisa
- Veljavnost HAG-testih je skrajšana na 24 ur od odvzema brisa
2. Slavnostna druženja:
- Na božični in silvestrov večer se lahko družijo do tri gospodinjstva naenkrat
- Osebe nad šest let se morajo ob tem tudi samotestirati
3. Silvestrovo v gostilnah:
- Obratovalni čas gostinskih obratov ne bo omejen
- Dovoljena živa glasba
- Strežba bo dovoljena le pri mizah
- Vsi gostje (tudi cepljeni in preboleli) bodo morali imeti negativen hitri ali PCR-test, ki ne bo smel biti starejši od 12 ur
- Možno tudi samotestiranje, pri čemer gostinci določijo mesto samotestiranja, ki se izvede pred vstopom v gostinski obrat
- Uživanje hrane in pijače na in ob prevzemnih mestih ni več dovoljeno
4. Javne kulturne in športne prireditve:
- Največje dovoljeno število udeležencev je omejeno na 750 oseb
- Dovoljene so le prireditve v sedečem režimu s predpisanim razmakom med sedišči
- Udeleženci morajo izpolnjevati pogoj PCT in nositi masko
- Izjema pri uporabi zaščitne maske so nastopajoči na vajah za kulturno prireditev
5. Trgovine:
- V trgovini je dovoljena le ena stranka na 10 kvadratnih metrov površine
KOMENTARJI (812)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.