V nedeljo je bilo opravljenih 588 testiranj na covid-19, pozitivnih je bilo 18 oseb. Število aktivno okuženih se je s tem povzpelo na 454, v bolnišnicah se na današnji dan zdravi 25 obolelih, pri tem trije pacienti potrebujejo pomoč respiratorja in se nahajajo na intenzivnem oddelku. Smrtnih žrtev ni bilo.
Od začetka epidemije smo pri nas skupno opravili 158.824 testiranj in okužbo potrdili pri 2883 osebah. Umrlo je 133 oseb.
Podatki po posameznih občinah znova kažejo na največ novih primerov v Ljubljani. Tu so potrdili novih osem okužb, v Tržiču pa tri. Po dva nova primera imajo v občinah Kranj, Rogaška Slatina, Slovenske Konjice in Šentjur. V Škofljici, Igu, Šenčurju, Vuzenici, Mariboru, Gornji Radgoni, Murski Soboti, Svetem Tomažu, Novem mestu in Mirni Peči pa so potrdili po eno novo okužbo.
Podatki po starostnih skupinah znova kažejo na največ novih okužb med osebami, starimi od 35 do 44 let. Sledi starostna skupina 45–54 let, v kateri so potrdili štiri nove okužbe. V skupini 55–64 let so potrdili dva nova primera, med starejšimi od 65 let pa štiri nove primere. Pri tem je ena oseba starejša od 85. let. Dve okužbi so potrdili pri osebah, ki sta mlajši od 35 let, kažejo podatki Sledilnika covid-19.
Na onkološkem inštitutu pri treh zaposlenih potrdili okužbo s koronavirusom
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so v preteklem tednu okužbo potrdili pri treh zaposlenih. Nobena med njimi ne opravlja dela z bolniki, so zapisali na spletni strani. Obravnava bolnikov na inštitutu po njihovih zagotovilih poteka nemoteno.
O dveh okužbah so na spletnih straneh ljubljanskega onkološkega inštituta poročali v soboto, ko so pojasnili, da osebi ne delata v kliničnem okolju in ne opravljata dela z bolniki. Tedaj so navedli, da so brise odvzeli 20 sodelavcem, ki so bili v stiku z okuženima, a so bili vsi testi negativni.
V nedeljskem obvestilu na spletni strani pa so sporočili, da so potrdili še tretjo okužbo med zaposlenimi, in sicer pri osebi, ki je del vodilnega zdravstvenega osebja in ne opravlja dela z bolniki.
Obenem so pojasnili, da so na inštitutu sprejeli vse potrebne ukrepe za zamejitev širjenja okužbe, vključili so tudi pristojno epidemiološko službo Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Okužena zaposlena v porodnem bloku kranjske porodnišnice
V kranjski porodnišnici navajajo, da se je zaposlena okužila v domačem okolju. Ob tem nima nobenega od znakov ali simptomov okužbe z novim koronavirusom in je ves čas dela z bolniki uporabljala predvideno in ustrezno zaščitno opremo.
Po potrjeni okužbi so izdelali epidemiološko oceno možnosti prenosa okužbe, ki kaže, da je verjetnost prenosa okužbe na porodnice in novorojenčke majhna. Iz obstoječe svetovne literature je razvidno, da novorojenčki niso ogrožena skupina za pojav obolenja s covidom-19. V svetovnem merilu so opisani le posamezni primeri obolenj pri novorojenčkih, ki pa so imeli večinoma prisotna druga spremljajoča obolenja, so navedli.
Iz preventivnih razlogov zamejevanja širjenja obolenja so v bolnišnici reorganizirali delovne procese in ločili bivalne prostore že hospitaliziranih porodnic od bivalnih namestitev nosečnic in porodnic, ki šele prihajajo v bolnišnico.
Ob tem so dodali, da bodo skrbno spremljali epidemiološko situacijo. Po potrebi bodo izvedli dodatna preventivna testiranja tudi pri širšem krogu ostalih zaposlenih v bolnišnici.
Za vse, ki so bili v preteklih dneh v bolnišnici hospitalizirani, na pregledih ali obisku in jih območna epidemiološka služba ni poklicala, pričakujejo, da prenos na podlagi omenjene okužbe ni bil možen.
Ob tem v bolnišnici vsem svetujejo, naj bodo pozorni na znake, kot so povišana telesna temperatura, kašelj, bolečine v grlu, in se v primeru težav posvetujejo z izbranim osebnim zdravnikom.
Bolnišnica je do nadaljnjega za obiske zaprta. Dovoljeno je le spremstvo partnerja, izključno za čas poroda.
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.