Organizator maturantskega izleta je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) obvestil, da se iz Španije v četrtek vrača nova skupina dijakov, ki prihaja z Gorenjske. Tisti, ki izpolnjujejo pogoj PCT, ne bodo poslani v karanteno.
Organizator Collegium Mondial Travel (CMT) je dejal, da je 231 udeležencev v torek zvečer opravilo test, na katerem so bili vsi negativni. Vendar pa vsi dijaki testiranja niso opravili. "87 udeležencev testiranja ni opravilo. Po naših informacijah se skupina vrača iz Katalonije, ki je uvrščena na oranžni seznam, kar pomeni, da lahko udeleženci v Slovenijo vstopijo brez napotitve v karanteno na domu, če predložijo negativni test PCR ali HAGT, potrdilo o prebolelosti, potrdilo o cepljenju ali potrdilo o cepljenju za prebolevnike," so sporočili z NIJZ.
CMT je sporočil, da je bilo že za sobotno skupino dogovorjeno, da se vsem 334 udeležencem izda odločba o karanteni, ki se lahko po petih dneh prekine z negativnim PCR-testom. "Identičen postopek velja za vse maturante, ki se iz Španije vračajo v naslednjih dneh," je za 24ur.com dejal vodja maturantskega oddelka pri CMT Matic Slabe. Odločba o karanteni naj bi torej veljala tudi za današnjo skupino dijakov z Gorenjske.
Vendar pa je zdravnica Eva Grilc dejala, da, dokler so dijaki zdravi, ni nobenega razloga za kakršne koli ukrepe. "Organizatorju smo naročili, naj udeležence izleta opozori, da naj se, če je to le mogoče, zadržujejo doma in naj omejijo svoje stike. Vendar pa jih, dokler se med njimi ne pojavi okužba, ne moremo napotiti v karanteno. To se lahko zgodi samo na meji," pravi.
A dijaki na meji karantenske odločbe niso dobili. "Kontrolnih točk na notranjih mejah več ni. Vprašanje je, zakaj organizator izleta, ko je ugotovil, da se določeni maturanti niso želeli testirati, ni obvestil policije, ki bi lahko izvedla namensko kontrolo," so dejali na Policiji. Da za to prvič slišijo, medtem pravijo na agenciji. "Če bi vedeli, da moramo policijo o našem prihodu obvestiti, bi to seveda storili," so dejali. Seznam netestiranih dijakov so posredovali NIJZ.
"Ne glede na to, da karantena ni bila odrejena, jo lahko tudi naknadno odredimo," pa je dodal direktor NIJZ Milan Krek.
V Španiji so se epidemiološke razmere v zadnjih dneh občutno poslabšale, saj se je izrazito povečalo število novih okužb z novim koronavirusom, zlasti med mladimi. "V obdobju načrtovanja in ob začetku izvedbe potovanja je Španija spadala med evropske države, v katere so bila potovanja ob upoštevanju pogojev za prehajanje državnih meja v celoti dovoljena. Pri načrtovanju in izvedbi turističnih programov vse agencije sledimo evropskemu 'semaforju' držav, in če so potovanja na določeno območje glede na epidemiološke razmere mogoča in opredeljena kot varna, potem tovrstna potovanja agencije tudi izvajamo," pravi Slabe.
Vodja maturantskega oddelka je še dejal, da je letošnja maturantska sezona zelo podobna lanski: "V sklopu načrtovanja smo pripravili serijo varnostnih protokolov in ukrepov, ki temeljijo na priporočilih pristojnih organov in naših izkušenj iz preteklih sezon, še posebej lanske, ko smo izlete ob strogih ukrepih izvajali na hrvaškem otoku Obonjan."
Slabe pravi, da se ukrepi in protokoli med destinacijami praktično ne razlikujejo. "Varnost naših potnikov in ekipe je vselej na prvem mestu, zato ukrepi, kot so vzdrževanje medsebojne razdalje, razkuževanje ter organizacija dnevnega in večernega programa in vseh ostalih aktivnosti, veljajo za vse naše potnike, ne glede na končno destinacijo," pravi.
Pri skupini dolenjskih dijakov do zdaj potrdili 58 okužb, v karanteni tudi ožji družinskih člani okuženih
V skupini 334 dolenskih dijakov so do zdaj potrdili 58 okužb z novim koronavirusom. "Z območne enote NIJZ na Dolenjskem smo prejeli obvestilo, da naj bi bilo nekaj maturantov na hitrih testih po vrnitvi v Slovenijo pozitivnih, zato smo jih nato napotili še na PCR-testiranje, kjer se je izkazalo, da je pozitivnih dijakov kar nekaj," je na današnji izjavi za medije dejala zdravnica.
"Vse maturante v tej skupini smo napotili v karanteno, saj so bili praktično vsi maturanti rizični kontakti," je dejala in dodala, da testiranje v takšnem primeru niti ni bistveno: "Ne želimo, da oseba, ki je v karanteni, hodi naokoli. Če se pa se kasneje pri takšni osebi pojavijo znaki bolezni, se dogovori z zdravnikom za testiranje." Grilčeva je razložila, da družina dijaka, ki je v karanteni, ni nujno, da je tudi sama v karanteni in nima omejitve gibanja, saj da gre tu za "kontakt kontakta". "V karanteni je samo zdrava oseba, ki ima neposredni rizični stik z obolelo osebo." Pri okuženih osebah pa so seveda v karanteni tudi ožji družinski člani, saj gre za neposreden rizičen kontakt.
Ali je kateri izmed dijakov okužen z različico delta, na NIJZ še ne vedo. Grilčeva je dejala, da je postopek sekvenciranja vzorcev še v teku. "Med okuženimi bi lahko bila tudi kakšna nova različica. V Španije je namreč kar precej različice delta, ki kroži."
"Glede na to, da je v nekaterih predelih Španije teh okužb kar precej, bi bilo seveda bolje, da se v te predele ne potuje," je dejala in dodala, da pa zaenkrat uradno ni omejitev potovanj. "Če pa se potuje, naj se dobro razmisli o vseh možnih ukrepih. Zlasti je tu na prvem mestu cepljenje, tako dijakov kot tudi spremljevalnega osebja. To je edina glavna zaščita, edini pomemben ukrep," še poziva zdravnica. Tudi priporočila NIJZ-ja so, da se čim več dijakov, ki potuje na takšne cilje, precepi, pravi.
Prav tako pa pravi, da je treba upoštevati tudi druge ukrepe, kot je nošnja zaščitne maske, razkuževanje rok, vzdrževanje medosebne razdalje.
"Porast okužb v zadnjih dneh je bil predvsem posledica te skupine dijakov. Kako bo šlo naprej, pa bomo videli," je še dejala zdravnica.
KOMENTARJI (637)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.