Kot so povedali že pred dnevi, je bil na novi koronavirus pozitiven pripadnik Slovenske vojske, ki je bil eden od osmih pripadnikov enote za specialno delovanje, katerih naloga je bila izobraževanje in urjenje pripadnikov malijskih varnostnih sil. Pozno ponoči je minister za obrambo Matej Tonin sporočil, da je bil med prvimi obolelimi v mednarodnem kontingentu v Maliju tudi pripadnik slovenskega kontingenta, "ki je začel kazati resne znake obolelosti".
Varnostne razmere v Maliju niso stabilne, zato tudi pešajo zdravstvena oskrba in logistične povezave. Zaradi tega so se odločili, da je treba pripadnika evakuirati, a se je zapletalo pri vzpostavitvi letalskega prevoza, ki bi bil za to potreben. Falcon je namreč na servisu motorjev, ki bi trajal še nekaj časa, zato se je ministrstvo za obrambo obrnilo na zaveznike v zvezi Nato in EU. Številni so želeli pomagati, a se je začelo precej zapletati. "Žal po dveh dneh nobeni izmed držav ni uspelo zagotoviti poleta v Mali. Razlogov je bilo več, največji problem pa so bila dovoljenja za prelete in pristanke v Severni Afriki," je še dodal Tonin.
Ker je urejanje vojaških prevozov proces, ki terja več časa, so se odločili urediti let prek francoskega letalskega podjetja Valljet, ki je včeraj dopoldne na Brniku vkrcal medicinsko ekipo in poletel proti Maliju. Ob enih zjutraj so se že vrnili, s seboj so imeli tudi italijanske in avstrijske vojake: "Ob tej priložnosti smo Slovenci izkazali tudi solidarnost z našimi zavezniki in partnerji, saj so se z omenjenim letalom domov vrnili tudi trije italijanski in avstrijski pripadniki EUTM Mali," je dodal Tonin, ki se je zahvalil vsem, ki so sodelovali v tej reševalni akciji.
Minister za obrambo je predstavil tudi nekaj podrobnosti operacije, v kateri se je zahvalil številnim osebam, ki so pomagale organizirati in tudi izvesti evakuacijski let. "Še posebej pa bi želel pohvaliti ppk. Tadeja Sedlarja, vš. vod. Mirka Mežana, vš. voj. usl. Janka Kreblja, ki so z veliko znanja, spretnosti in iznajdljivosti organizirali zračni premik, in glavno vojaško zdravnico dr. Bernardo Gržina z njeno ekipo ter vojaško zdravstveno enoto SV za zagotovitev spremljevalne ekipe, dezinfekcije letala in za zagotovitev vse zaščitne opreme, ki je omogočila varen polet vseh potnikov. Zahvala gre tudi br. Davidu Humarju, ki je v Bruslju nepretrgoma usklajeval delo znotraj Vojaškega odbora EU."
Zahvalil se je še slovenskemu podjetju Batagon Air Service, ki je v obliki donacije ponudilo svoje letalo in se prav tako prebilo do vseh dovoljenj, a so nato izbrali večje letalo, ta let pa je bil alternativa. Zahvalil se je tudi vodji konzularnega sektorja na MZZ Andreju Šteru in Branetu Lučovniku, ki sta vzpostavila kontakt s francosko letalsko družbo. Ni pozabil na francoskega pilota, ki je skupaj s Slovensko vojsko pozno v noč načrtoval reševalno akcijo. Pohvalil je poveljnika Poveljstva sil SV Miho Škerbinca in načelnika Generalštaba Roberta Glavaša. Vsi ljudje, ki so bili vključeni v operacijo, kažejo, kako kompleksna je bila in koliko dela je potrebnega v teh razmerah, da se opravi v normalnih razmerah sicer enostaven let.
"Ob tem želim poudariti, da slovenskih vojakov nikoli ne bomo pustili samih v kritičnih razmerah, pomagali pa bomo tudi našim zaveznikom in partnerjem v Natu in EU. Slovenja bo vedno solidarna in nosila del bremena naše skupne varnosti," je še zaključil Tonin.
KOMENTARJI (524)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.