Ko je v ponedeljek število okužb s koronavirusom na svetu preseglo devet milijonov, je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) znova opozorila, da se je pandemija okrepila. Okužbe namreč še vedno naraščajo, še posebej v Latinski Ameriki, kjer je Brazilija zabeležila več kot 50.000 smrti in več kot milijon primerov. WHO je opozoril tudi na oblikovanje novih manjših izbruhov v avstralskem Melbournu in Lizboni ter večjih v Pekingu ter drugih delih Azije.
Direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je na virtualnem zdravstvenem forumu, ki so ga organizirali Združeni arabski emirati, opozoril, da največja grožnja svetu ni sam virus, temveč pomanjkanje globalne solidarnosti. "Te pandemije ne moremo premagati z razdeljenim svetom," je dodal.
WHO je sicer v ponedeljek pozval k hitremu povečanju proizvodnje zdravila deksametazona, steroida, ki naj bi zmanjšal smrtnost pri kritično bolnih pacientih s covidom-19. Po besedah direktorja WHO se je povpraševanje po zdravilu že povečalo, vendar je prepričan, da bi lahko še povečali proizvodnjo.
Steroid deksametazon je del največjega svetovnega poskusnega testiranja obstoječih načinov zdravljenja, da bi ugotovili, ali deluje tudi na novi koronavirus. Pri omenjenem zdravilu se je izkazalo, da naj bi kar za tretjino zmanjšalo smrtnost pri bolnikih na ventilatorjih, pri tistih, ki potrebujejo kisik, pa za petino. Raziskovalci z univerze Oxford trdijo, da bi lahko v Veliki Britaniji z uporabo tega zdravila od začetka pandemije rešili do 5000 življenj. Izdelujejo ga tudi v Sloveniji, a kot so nam pojasnili pretekli teden na Infekcijski kliniki, ga za zdravljenje pri nas ne uporabljajo.
Čeprav so podatki še vedno preliminarni, je nedavna ugotovitev, da ima steroid deksametazon učinkovine, ki ugodno vplivajo na življenjsko ogrožene bolnike, razlog za praznovanje, menijo v WHO. Kot je poudaril Tedros, je naslednji izziv povečanje proizvodnje in hitra ter pravična distribucija zdravila po vsem svetu.
V Avstriji porast aktivno okuženih s koronavirusom
V Avstriji so zabeležili rahlo povečanje števila aktivno okuženih z novim koronavirusom v primerjavi s prejšnjim tednom. Pri naših severnih sosedih je bilo namreč v ponedeljek aktivno okuženih 449 ljudi, kar je 14 odstotkov več kot prejšnji ponedeljek. Avstrijski minister za zdravje Rudolf Anschober je v ponedeljek zagotovil, da so razmere v državi stabilne, četudi malo nemirne. "To se vidi skozi rahlo povečanje števila aktivno okuženih, ampak tudi v obliki posameznih izbruhov," je dodal.
V Avstriji so sicer v zadnjem dnevu potrdili 28 novih okužb s koronavirusom, od tega 21 na Dunaju. V bolnišnici je na zdravljenju 68 bolnikov, od tega 11 na intenzivnem oddelku. Anschober je v ponedeljek še pozval državljane, naj ostanejo previdni. "Moramo ostati previdni in odgovorni. Virus je še vedno med nami, ni izgubil svoje nevarnosti in lahko vedno znova izbruhne v velikem slogu," je povedal. Skupno je v Avstriji do danes zjutraj zaradi covida-19 umrlo 693 ljudi, potrdili pa so 17.408 okužb.
Savdska Arabija zapira meje za tuje romarje
Savdske oblasti so v ponedeljek sporočile, da bo letošnje tradicionalno romanje v Meko oziroma hadž močno omejeno. Udeležilo se ga bo lahko le omejeno število savdskih državljanov in prebivalcev, v veljavi pa bodo vsi ukrepi za ohranjanje družbene distance. "To odločitev smo sprejeli, da bi omogočili varno romanje in zaščitili ljudi pred tveganji, povezanimi s to pandemijo," je sporočilo ministrstvo, pristojno za romanja.
Število novih primerov v tej arabski državi znova narašča, sicer pa so od začetka pandemije našteli več kot 160.000 okužb in 1.307 smrtnih žrtev. V tednu hadža Meko in Medino vsako leto obišče približno 2,5 milijona ljudi. Uradni podatki kažejo, da Savdska Arabija z romanjem letno zasluži okoli 12 milijard dolarjev (okoli 10,6 milijarde evrov).
Kraljestvo je marca ustavilo mednarodne potniške polete in muslimane pozvalo, naj odložijo načrte hadža. V začetku junija sta tako Malezija kot Indonezija svojim državljanom prepovedali romanja v Savdsko Arabijo, pri tem pa sta se sklicevali na bojazen pred širjenjem virusa. Hadža se mora vsaj enkrat v življenju udeležiti vsak odrasel musliman, ki je zdrav in ima dovolj finančnih sredstev, da si to lahko privošči. Tako je hadž življenjski cilj vsakega muslimana. Za nemuslimane je sodelovanje na romanju prepovedano.
Na Kitajskem 22 novih okužb
Na Kitajskem, kjer so se spopadali z novim izbruhom v Pekingu, pa so v zadnjih 24 urah zabeležili 22 novih primerov, od tega 13 v prestolnici. Tamkajšnji izbruh je bil povezan z veliko tržnico mesa, sadja in zelenjave, kjer so virus odkrili na lesenih deskah za rezanje lososa. V povezavi s tem izbruhom so potrdili več kot 230 primerov, da bi ga zajezili, pa so v 29 soseskah znova uvedli karanteno, zaprli šole in uvedli številne druge ukrepe. Kitajske oblasti poročajo tudi o nekaterih asimptomatskih bolnikih, ki ne kažejo simptomov. Teh Kitajska ne šteje v uradno statistiko o okužbah.
Trump podaljšal prepoved vizumov določenim tujim delavcem do konca leta
Ameriški predsednik Donald Trump se je medtem odločil prepoved izdajanja delovnih vizumov in dovoljenj za delo in bivanje v ZDA oz. zelenih kart podaljšati do konca letošnjega leta. Prepoved je aprila zaradi pandemije novega koronavirusa uvedel za 60 dni, zdaj pa jo ob izteku roka širi tudi na začasne in sezonske tuje delavce z določenimi izjemami.
Podaljšanje prepovedi je Trump utemeljil z gospodarsko škodo, ki so jo utrpeli ameriški delavci zaradi pandemije koronavirusa – ti naj bi imeli prednost pri zaposlovanju. Trumpova vlada je prepričana, da bo s to prepovedjo omogočila zaposlitev več kot pol milijona Američanov.
Podaljšanje prepovedi izdajanja novih vizumov velja za vizume H-1B, ki ga dobijo "posebej izurjeni ali nadarjeni", kot je bila denimo pred desetletji njegova sedanja soproga prva dama ZDA Melania Trump. Tovrstnih vizumov, ki gredo predvsem delavcem v visoki tehnologiji, so ZDA izdajale po 85.000 na leto.
Prepoved velja tudi za vizume L-1, ki omogočajo selitve delavcev, večinoma vodilnih, znotraj podjetij.
Trump prepoveduje tudi nove vizume H-2B za sezonske delavce z izjemo delavcev v kmetijstvu in prehrambeni industriji. Prepoveduje pa tudi vizume J-1 za študente. Izjema za nove zelene karte velja za zdravstvene delavce, ki pomagajo v boju proti koronavirusu.
V Mehiki s koronavirusom okuženi novorojeni trojčki
V Mehiki so okužbo z novim koronavirusom potrdili pri novorojenih trojčkih. Test so izvedli le nekaj ur po rojstvu, novorojenčki pa niso bili v stiku z nikomer z znano okužbo, zaradi česar zdravniki domnevajo, da bi lahko do okužbe prišlo že v maternici.
Otroci - dva dečka in deklica - so se s carskim rezom v zvezni državi San Luis Potosi rodili minulo sredo. Znake okužbe ima le eden od njih, ostala dva sta brez simptomov, tako kot njuni starši, ki še čakajo na izvide testiranja. Zdravniki poudarjajo, da bi bilo tako rekoč nemogoče, da bi se okužili po rojstvu, saj so jih testirali v roku nekaj ur, potem ko so ugledali luč sveta.
Znanstveniki tako upajo, da bo primer lahko osvetlil možnost prenosa virusa prek placente v maternici. "Z znanstvenega vidika je to brez primere," je menil vodja javne agencije za zdravje v San Luis Potosiju Miguel Angel Lutzow Steiner.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.