Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je na bogatejše države danes naslovila apel, naj še enkrat preučijo načrte za cepljenje otrok in namesto tega te odmerke cepiva raje namenijo shemi Covax za revnejše države.
Trenutno je državam z nizkimi dohodki na voljo le 0,3 odstotka svetovne zaloge cepiv, je opozoril generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zaradi pomanjkanja cepiv v mnogih revnih državah proti covidu-19 niso bili cepljeni niti zdravstveni delavci, je dodal.
"Na poti smo, da bo drugo leto te pandemije veliko smrtonosnejše kot prvo," je izpostavil. "Razumem, zakaj nekatere države želijo cepiti otroke in mladostnike, toda na tej točki jih pozivam, naj ponovno razmislijo in namesto tega cepivo darujejo pobudi Covax," je dodal vodja WHO. Pri tem pa je izpostavil Indijo, kjer je stanje zelo zaskrbljujoče, poroča Reuters.
Indijski premier Narendra Modi pa je ob tem zaradi hitrega širjenja okužb z novim koronavirusom po obsežnem indijskem podeželju opozoril svetovno javnost. Uradno število okužb je v tej državi preseglo že 24 milijonov, tretji dan zapored pa je umrlo več kot 4000 ljudi.
V nekaterih delih Velike Britanije število okužb z novim koronavirusom znova narašča
V nekaterih delih Velike Britanije medtem število novih okužb znova hitro narašča, prav tako zaskrbljenost zaradi širjenja indijske različice virusa. Strokovnjaki zato svarijo pred prehitrim rahljanjem epidemioloških ukrepov.
Tamkajšnje ministrstvo za zdravje je sporočilo, da se indijska različica B1.617.2 "začenja vse hitreje širiti" v severozahodni Angliji in v manjši meri v Londonu, ter napovedalo odločne ukrepe za nadaljnji nadzor širjenja virusa.
Da bi čim bolj zmanjšali vpliv te nove, dvakrat mutirane različice, bodo med drugim ljudem, starejšim od 50 let, in klinično rizičnim na Otoku drugi odmerek cepiva proti covidu-19 ponudili že osem tednov po prvem in ne šele po 12 tednih, kot je bilo načrtovano.
To je danes sporočil britanski premier Boris Johnson, ki je sicer menil, da ni nobenih dokazov, da bi naraščanje okužb z indijsko različico vodilo v neobvladljive pritiske na javno zdravstvo v smislu hospitalizacij, saj se število teh trenutno ne spreminja.
Premier zato tudi ne deli mnenja nekaterih strokovnjakov, da je treba zamakniti časovnico sproščanja protikoronskih ukrepov. V ponedeljek bo tako, kot je zatrdil, sledila napovedana tretja faza sproščanj. Je pa priznal, da bi indijska različica, če se bo dejansko izkazala za veliko bolj nalezljivo, vendarle lahko ogrozila napredek in otežila četrto fazo sproščanja, predvideno za 21. junij.
Na Otoku so namreč po mesecih strogih ukrepov in uspešni kampanji množičnega cepljenja postopoma začeli odpirati gospodarstvo, v ponedeljek naj bi v Angliji znova dovolili druženje v zaprtih prostorih, tudi v gostilnah in restavracijah. Vprašanje pa ostaja, ali bodo cepiva učinkovita tudi proti indijski različici novega koronavirusa.
Epidemiolog Deepti Gurdasani je vlado danes posvaril pred "izgubo nadzora" nad širjenjem virusa in jo pozval, naj omejitev ne odpravlja prezgodaj. Kot je opozoril, se je na Škotskem v zadnjem tednu število novih okužb podvojilo.
Strokovnjaki za javno zdravje so opozorili, da bi lahko porastu števila novih okužb s koronavirusom v Glasgowu botrovala indijska različica SARS-CoV-2.
Na severozahodu Anglije so indijsko različico potrdili na več območjih, med drugim v Lancashiru in na širšem območju Manchestra, število okužb pa tudi tam hitro narašča. Na nekaterih območjih so razporedili mobilne enote za testiranje, lokalne oblasti pa pozivajo k pospešenemu cepljenju.
Zaradi indijske različice so oblasti v Walesu zaustavile načrte, da bi dovolile manjše prireditve in sprostile omejitve glede zasebnih druženj.
Da se stvari na Otoku znova obračajo na slabše, se je že odrazilo tudi v tujini, saj je Nemčija Veliko Britanijo danes znova uvrstila na seznam tveganih območij, s katerega jo je umaknila pred približno mesecem dni. Kot so pojasnili na inštitutu Roberta Kocha (RKI), je temu botrovala prisotnost, zaenkrat resda omejena, indijske različice virusa.
Potniki iz Velike Britanije bodo morali po novem ob prihodu v Nemčijo predložiti negativen izvid testa na covid-19, potrdilo o cepljenju ali o tem, da so covid-19 preboleli. V nasprotnem primeru se bodo morali v roku 48 ur testirati ali pa iti v 10-dnevno karanteno.
Epidemiološko stanje na Hrvaškem se izboljšuje, do konca maja brez sprememb ukrepov
Na Hrvaškem se nadaljuje trend zmanjševanja števila novih okužb, a na nacionalni ravni do 1. junija še ne bodo rahljali omejitvenih ukrepov, so danes poudarili na novinarski konferenci državnega štaba civilne zaščite. Država je medtem kot prva v EU uspešno preizkusila sistem digitalnih zelenih potrdil.
Število novih okužb od začetka tedna je bilo za 37 odstotkov nižje kot v prvih petih dneh prejšnjega tedna, je povedal vodja službe za epidemiologijo Hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Bernard Kaić. Obenem je opozoril, da je 14-dnevna incidenca primerov na 100.000 prebivalcev še vedno ena višjih v EU in znaša 443.
Čeprav v državi v preteklih tednih beležijo trend zmanjševanja števila novih okužb, je hrvaški notranji minister Davor Božinović povedal, da na nacionalni ravni še ni čas za rahljanje omejitvenih ukrepov. Določene sprostitve, ki bodo veljale za celotno državo, je mogoče pričakovati s 1. junijem.
Kot edino spremembo, ki jo bodo uveljavili s soboto, je omenil, da bodo tisti, ki so preboleli covid-19, lahko vstopili v državo brez negativnega PCR-testa tudi šest mesecev po cepljenju z vsaj enim odmerkom in ne zgolj petih mesecih, kot je veljalo doslej.
Božinović je že na četrtkovi seji hrvaške vlade povedal, da je Hrvaška kot prva članica EU uspešno preizkusila pilotni sistem digitalnih zelenih potrdil za lažje potovanje čez mejo. Kot je dejal, je država pripravljena na izdajo potrdil v začetku junija. Danes je med drugim dejal, da so potrdila lahko tudi orodje, ki ga bo mogoče prav tako uporabiti pri nekaterih prireditvah, namesto da bi dogodek zaradi nevarnosti okužb prepovedali.
Na Hrvaškem pričakujejo, da bodo danes s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepili milijontega državljana. Do četrtka zvečer so z enim odmerkom cepili več kot 980.000 prebivalcev, kar predstavlja 29,2 odstotka polnoletnih državljanov. Nekaj več kot 288.100 ljudi pa so cepili z dvema odmerkoma.
V minulih 24 urah so ob 6587 opravljenih testih zabeležili 926 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, umrlo pa je še 41 covidnih bolnikov.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.