Objavo poročila so večkrat zamaknili, kar je sprožilo ugibanja, ali poskušajo kitajske oblasti vplivati na končne sklepe in ugotovitve ter preprečiti, da bi se krivdo za pandemijo pripisalo Kitajski. Konec preteklega tedna je Svetovna zdravstvena organizacija nato sporočila, da lahko objavo poročila svet pričakuje v nekaj dneh.
Associated Press je zdaj pridobil kopijo končnega osnutka poročila WHO. Ta je ob pomoči Kitajske preiskovala izvor novega koronavirusa, ki je v zadnjem letu spremenil svet. Poročilo temelji predvsem na ugotovitvah mednarodne skupine strokovnjakov, ki je na začetku letošnjega leta obiskala Vuhan, kjer se je virus decembra 2019 prvič pojavil.
Iz poročila izhaja, da je najverjetnejši scenarij, da je virus prešel od netopirja do človeka prek vmesnega gostitelja. Gre sicer za pričakovano ugotovitev, saj je bila to vseskozi najverjetnejša teorija, tako so jo strokovnjaki WHO predstavili že na začetku februarja po obisku Vuhana.
Raziskovalci navajajo štiri različne scenarije glede na njihovo verjetnost izvora SARS-CoV-2. Na vrhu tega seznama je, kot že navedeno, prenos prek vmesne živali. Ta scenarij je opisal kot "verjeten do zelo verjeten". Neposredni prenos virusa od netopirja do človeka je po mnenju strokovnjakov WHO "verjeten scenarij", prenos s prehransko verigo zamrznjenih izdelkov pa je "mogoč, a malo verjeten scenarij", osnutek poročila povzema AP. Kitajske oblasti so namreč sledi novega koronavirusa odkrile na embalaži zamrznjene hrane, ki je prišla v državo. S tem so povezale tudi nekatere lokalne izbruhe virusa.
Avtorji poročila sicer predlagajo nadaljnje raziskave vseh scenarijev, so pa enotni v prepričanju, da je "izjemno malo verjetno", da je virus ušel iz laboratorija v Vuhanu, kar je bila ena najodmevnejših teorij.
Najbližjega sorodnika virusa, ki povzroča covid-19, so znanstveniki odkrili pri netopirjih, sicer znanih naravnih rezervoarjev številnih virusov, tudi koronavirusov. A "evolucijska razdalja med netopirskimi koronavirusi in SARS-CoV-2 je ocenjena na nekaj desetletij, kar nakazuje na manjkajoči člen", pravijo strokovnjaki.
Podobne viruse so v preteklosti našli tudi pri luskavcih, a za virus so izjemno dovzetne tudi mačke in kune, kar prav tako nakazuje, da bi lahko bile te živalske vrste prenašalke.
Odprto ostaja tudi vprašanje, kje natančno se je začel izbruh pandemije oziroma ali se je vse skupaj res začelo na ribji tržnici v Vuhanu decembra 2019. Avtorji poročila na to namreč ne ponujajo dokončnega odgovora. Odkritje drugih primerov okužbe pred izbruhom na Huanan tržnici nakazuje na to, da bi se lahko izbruh začel drugod. A obenem strokovnjaki poudarjajo, da bi lahko bili prvi primeri s tržnice z blagimi simptomi ter so tako ostali neopaženi. "Končnega zaključka o vlogi Huanan tržnice pri izvoru virusa ali kako je okužba prišla na tržnico, trenutno ni," se glasi poročilo.
KOMENTARJI (275)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.