Kot poroča britanski Guardian, je odločitev Kitajske v tujini sprožila vprašanja o motivih v ozadju te odločitve, saj kitajska cepiva niso odobrena v večini držav na seznamu. Pravila se za vsako posamezno državo nekoliko razlikujejo, na seznamu pa so med drugim prebivalci Hongkonga, ZDA, Velike Britanije, Indije, Avstralije, Iraka, Tajske, Hrvaške, Izraela, Pakistana in Filipinov.
Vsi potencialni obiskovalci morajo vsaj 14 dni pred vstopom v državo prejeti cepivo, ki je bilo proizvedeno na Kitajskem. Sprostitev nekaterih omejitev na področju potovanj so oznanila veleposlaništva v izbranih državah. V pojasnilu kitajske ambasade v ZDA je zapisano, da se lahko za zdaj na Kitajsko vrnejo tuji državljani in njihovi družinski člani za potrebe delovnih obveznosti. Prav tako so dovoljena potovanja iz humanitarnih razlogov, obiski družinskih članov, ki živijo na Kitajskem, oskrba starejših in bolnih ter udeležba na pogrebu.
Kitajska cepiva so bila odobrena za uporabo na Filipinih, Tajskem, v Iraku in Hongkongu, v preostalih državah, ki so na seznamu, pa niso v uporabi. Na ministrstvu za zunanje zadeve so zanikali namigovanja, da želi Kitajska z omenjenim ukrepom spodbuditi ostale države, naj odobrijo kitajska cepiva.
V državi sicer za cepljenje prebivalcev proti covidu-19 uporabljajo pet cepiv, vključno s tremi, ki so v uporabi tudi drugod po svetu. Kitajska svoja cepiva večinoma izvaža v azijske, afriške in južnoameriške države. Eno od cepiv množično uporabljajo tudi v Srbiji.
Peking je od začetka svetovne pandemije prepovedal večino nebistvenih potovanj na Kitajsko. Sproščanje omejitev vstopa v državo bo ključni del okrevanja gospodarstva. V Bruslju so danes predstavili zelene cepilne liste, ki bodo Evropejcem omogočili lažje gibanje med državami članicami v poletnih mesecih.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.