Po besedah nacionalnega koordinatorja za cepljenje proti covidu-19 Jelka Kacina je cepljenje najpomembnejši in najučinkovitejši korak za vsakogar od nas na naši skupni poti k večji normalnosti. "Vsi, ki še razmišljate, ali bi se cepili ali ne, ne odlašajte več z odločitvijo," je dejal na današnji vladni novinarski konferenci.
"Dobivamo vse več in več odmerkov cepiv, za katere smo se že dogovorili, in se hkrati trudimo zagotoviti še dodatne količine. S hitrejšim cepljenjem želimo zagotoviti vzdržne razmere v naših bolnišnicah in ustvariti varnejše in lepše poletje," je glede dobave cepiv povedal Kacin.
Izpostavil je, da je vse večja dobava Pfizerjevega cepiva. "V tem mesecu bo vsak teden prihajalo po več kot 50.000 odmerkov, ob koncu meseca pa že dvakrat toliko. Pospešen tempo se bo lahko nadaljeval z več kot 100.000 odmerki tudi vsak teden v juniju," je pojasnil nacionalni koordinator.
Evropska komisija se je s proizvajalcem dogovorila za predhodno sproščanje oziroma dobavo velikega dela pogodbenih količin, ki bi morale biti dobavljene šele v zadnjem četrtletju, pa z njimi cepimo že v drugem četrtletju. "Gre za dva dogovora, prvi je za 10 milijonov odmerkov, drugi pa za 50 milijonov odmerkov, skupaj torej kar 60 milijonov več v tem četrtletju. Od tega Slovenija dobiva 0,47 odstotka skupne količine odmerkov, upoštevaje delež našega prebivalstva. V mesecu maju bo to več kot 330.000 odmerkov," je povedal Kacin.
Da AstraZeneca še naprej ne izpolnjuje svojih pogodbenih obveznosti, je nadalje povedal nacionalni koordinator, a hkrati poudaril, da so same izkušnje s cepivom, ki nudi tudi najdaljšo zaščito, dobre. "Dobave cepiva AstraZenece ta teden ne bo. Zato z razpoložljivimi količinami skrbno gospodarimo, da imamo lahko na zalogi potrebne zadostne količine za drugi odmerek, če bi prišlo do še večjih motenj," je dejal.
Dobave je močno povečala in stabilizirala tudi Moderna, ki ta mesec prvič dobavlja odmerke vsak teden, v enakih količinah, zato lahko ta mesec po njegovih besedah veliko lažje načrtujemo in razporejamo to cepivo po več cepilnih centrih.
Slovenija računa tudi na dobavo novega cepiva Johnson & Johnsona, pri katerem zadošča že en sam odmerek. "Prvi so ga že dobili nekateri olimpijci in izkušnje so dobre. Količine odmerkov in pogostost dobav povečujejo. Že na samem začetku uporabe dobivamo cepivo vsak teden," je povedal Kacin.
Za mesec maj imamo zagotovljenih najmanj 450.000 odmerkov štirih različnih cepiv, novih cepiv pa v kratkem še ni pričakovati. "Izredno pomemben je skupen evropski pristop, ki cepiva zagotavlja tudi najmanjšim članicam po enakih cenah in dobavah pro rata," meni Kacin.
Se bo cepljenje po starostni skupini od 50 do 59 let odprlo za vse?
O sami strategiji cepljenja je Kacin dejal, da je prioritetna skupina prebivalstvo, staro od 50 do 59 let, ki pa po njegovi oceni še ni dobro precepljena (delež precepljenosti naj bi bil okoli 20-odstoten). Na vprašanje, ali se bo cepljenje po tej starostni skupini "odprlo za vse", pa je odvrnil, da bo več znano jutri, ko bo na vladni novinarski konferenci sodeloval tudi zdravstveni minister Janez Poklukar.
O tem, ali se bodo tisti, ki so že cepljeni, jeseni cepili še tretjič, da bi podaljšali imuniteto, je Kacin dejal, da se bo "treba odločiti hitro, saj je jesen tako rekoč pred vrati".
Glede aplikacije pa Kacin meni, da nova prijava, če se je nekdo že prijavil na cepljenje po drugih kanalih, ne bo potrebna.
"Tisti cepilni centri, ki imajo klicni center, kjer ne le sprejemajo, ampak tudi sami vabijo, imajo bistveno boljše rezultate od tistih, ki tega nimajo," je še povedal nacionalni koordinator in izpostavil, da je torej veliko odvisno od lokalnih razmer. Manjši cepilni centri so po besedah Kacina precej uspešnejši. Glede tega, da naj bi Pfizerjevo cepivo propadalo, ker vabljeni ne pridejo na cepljenje, pa je dejal, da takšnih primerov vsaj po njegovem vedenju ni.
Glede napak, ki naj bi se dogajale pri cepljenju (denimo da iz iste družine najprej povabijo mlajše člane, šele nato starejše), je Kacin dejal, da je to vprašanje za zdravstveni inšpektorat, ki preverja te zadeve.
O ideji Romana Jerale s Kemijskega inštituta, naj cepilni centri intenzivno delajo vsak dan, da bi cepljenje potekalo čim hitreje, pa je nacionalni koordinator dejal, da je to izvedljivo, "če imamo na razpolago dovolj ljudi za delo v cepilnih centrih", in dodal, da "ti ljudje tudi ne smejo izgoreti".
KOMENTARJI (1105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.