Na Hrvaškem poročajo o povečanem številu okužb v krajih ob morju. V primorsko-goranski županiji so ob 1032 testih potrdili 253 novih okužb in tri smrti. Trimestno število okuženih je tudi v zadarski županji, kjer so ob 422 testiranjih potrdili 100 novih okužb, v zadarskih bolnišnicah pa se zdravi 49 oseb. Skupno so na Hrvaškem potrdili 1487 novihj okužb ob 9064 testiranjih in 17 smrti.
Skupno so od začetka epidemije na Hrvaškem potrdili 267.522 primerov okužbe. Doslej je umrlo 5911 oseb s covidom-19.
Hrvaški mediji poročajo, da je premier Andrej Plenković danes obiskal osješko-baranjsko ter vukovarsko-sremsko županijo in se pri tem srečal z županom Ivom Anušićev. Med sestankom pa je župan prejel obvestilo, da je pozitiven na novi koronavirus. Plenković je dejal, da je župan, ki je bil sicer brez simptomov, takoj po prejetju obvestila zapustil sestanek, vsi pa da so nosili maske. O tem, ali bo Plenković moral v izolacijo, bodo odločili epidemiologi, je še povedal hrvaški premier, ki je sicer že prebolel okužbo.
Medtem pa se razmere v BiH iz dneva v dan močno zaostrujejo. V nedeljo so potrdili 856 novih primerov okužbe in kar 93 smrti, v ponedeljek pa 86 smrti in 1766 okužb. Najhuje je v Sarajevu, kjer je epidemija udarila najmočneje, je bilo pozitivnih kar 42 odstotkov testiranih. Umrlo je 19 oseb, v sarajevskih bolnišnicah pa se zdravi 540 ljudi.
Vrsta voditeljev v javnem pismu za novo mednarodno pogodbo o boju proti pandemijam
Voditelji 23 držav, med njimi Nemčije, Francije in Velike Britanije, ter Svetovne zdravstvene organizacije so podprli idejo o oblikovanju nove mednarodne pogodbe, ki bi pripomogla h globalnemu boju proti prihodnjim zdravstvenim krizam, kakršna je sedanja pandemija covida-19. Njihovo pismo je bilo danes objavljeno v več svetovnih časnikih.
Idejo o tovrstni pogodbi, ki bi med drugim v pandemijah zagotavljala univerzalen in pravičen dostop do cepiv, zdravil in testiranja, je lani v Združenih narodih in na vrhu skupine G20 prvi predstavil predsednik Evropskega sveta Charles Michel.
Danes so jo formalno podprli voditelji Francije, Nemčije, Velike Britanije, Španije, Portugalske, Nizozemske, Norveške, Srbije, Grčije, Romunije, Albanije, Ukrajine, Indonezije, Južne Koreje, Fidžija, Južne Afrike, Kenije, Ruande, Senegala, Tunizije, Čila, Kostarike, Trinidada in Tobaga ter Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Slovenije torej ni med njimi, prav tako med njimi ni svetovnih velesil, kot so ZDA, Kitajska, Rusija in Japonska.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.