V ponedeljek se "počitniški" teden ne začenja le za šolarje, ampak tudi za vrtčevske otroke. Čeprav je ukrep razumljiv, pa številne starše postavlja pred težko odločitev, kako poskrbeti za najmlajše in hkrati opravljati delo od doma.
"Naslednji teden bodo zaprti tudi vrtci, ker se je število okužb med vzgojiteljskim osebjem drastično povečalo. Bodo pa izjeme, tam, kjer starši delajo in ne morejo sami zagotoviti varstva," je v včerajšnjem nagovoru, v katerem je napovedal delno zaprtje države, dejal premier Janez Janša. Na dodatno novinarsko vprašanje o izjemah pa je odgovoril: "Cilj je, da se zagotovi varstvo vsem, ki hodijo v službo, ki ne morejo delati od doma oziroma niso naslednji teden doma."
Janša je poleg tega pozval župane, naj organizirajo varstvo za otroke, katerih starši so zaposleni in varstva ne morejo zagotoviti na drug način.
Toda: premier je odločitev sporočil včeraj v poznih popoldanskih urah, tako župani kot vodstva vrtcev pa so zanjo izvedeli iz medijev. Še več, danes naj bi z ministrstva za izobraževanje poslali okrožnico s podrobnimi navodili. Kot je povedala ravnateljica Vrtca Galjevica Barbara Novinec, je do 15. ure še niso prejeli.
Vlada odločitev o tem, kdo bo otroke še lahko pošiljal v vrtec, prevalila na župane
"Za starše, ki morajo v naslednjem tednu delati, delodajalec pa jim dela ne more omogočiti na daljavo, lahko župani sprejmejo sklep, s katerim določijo izjemo od zaprtja vrtcev in organizirajo delovanje vrtca v minimalnem obsegu, ki je namenjen samo staršem, ki nujno potrebujejo varstvo otrok. Pri odločanju o izjemah je treba upoštevati trenutno epidemiološko stanje v občini in dosedanje epidemiološko stanje v vrtcu, prav tako pa tudi vse predvidene ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2, ki jih je izdal Nacionalni inštitut za javno zdravje," so danes naknadno sporočili z vlade.
Ministrica za izobraževanje Simona Kustec pričakuje, da bodo v vrtce pripeljali otroke le tisti "zaposleni, ki opravljajo nujne, za državo in družbo potrebne dejavnosti in poklice". Kar pa krog upravičencev veliko bolj omejuje, kot je včeraj napovedal Janša in kot so danes sporočili z vlade.
Če se bo izkazalo, da obstajajo tudi drugi starši, ki ne najdejo drugega načina za varstvo otroka, bodo njihovo potrebo preverili in o njej odločili vrtci oziroma lokalne skupnosti, je še dodala ministrica. V okrožnici, ki je bila danes poslana ravnateljem vrtcev in županom, je namreč ministrstvo izpostavilo, da se preveri, ali je potreba staršev, da otroka pošljejo v vrtec, res nujna. "Na kakšen način bodo to preverjali, je v rokah županov," je povedala.
A ne le odločitev, čigavi otroci bodo sploh lahko šli v vrtec, ob pomanjkanju natančnih smernic, je vlada na župane prevalila tudi breme odločitve, kateri vrtci bodo odprti in v kakšni obliki.
V času zaprtja bodo starši otrok, ki ne bodo v vrtcu, plačila oproščeni.
Starši, ki zaradi varstva otrok ne bodo mogli v službo, bodo upravičeni do 80-odstotnega nadomestila plače. Nadomestilo bo strošek proračuna in ne delodajalca.
SVIZ opozarja na nedorečenost ukrepov, ki bo povzročila kaos
Nad nedorečenostjo vladnih odločitev ter na dejstvo, da so odločitev o odprtosti oziroma zaprtju vrtec prepustili županom, so ogorčeni v Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ). Vlada ob tem županom ni zagotovila niti osnovnih, jasno opredeljenih kriterijev "za sicer že tako ali tako vprašljivo odločanje". "Če ni jasno niti to, kdo so zaposleni, ki opravljajo za "državo in družbo nujno potrebne dejavnosti", ni jasno nič," opozarjajo v sporočilu za javnost.
Pravijo, da bo prav nedorečenost povzročila kaos , zato od vlade zahtevajo, "da jasno in takoj pove, katere dejavnosti so tiste, ki so po njeni oceni potrebne za delovanje države, in hkrati pove, kdo so tisti zaposleni, ki so še upravičeni do varstva otrok v vrtcih". Oziroma, da naj nemudoma jasno opredeli skupine zaposlenih, ki so upravičene do oskrbe otrok v prihodnjem tednu.
"Na SVIZ prihajajo informacije, da v nekaterih občinah (na primer v mestni občini Novo mesto) zaposlenim že sporočajo, »da bodo v prihodnjem tednu vrtci zaradi potrebe po varstvu predšolskih otrok v večini odprti.« Iz tega je mogoče sklepati oziroma je že povsem očitno, da je lahko prav vsaka dejavnost 'potrebna za državo in družbo', da bodo kriteriji za odločitve županov lahko povsem različni ter da niti zaposleni niti vodstva vrtcev še danes, v petek popoldne, ne vedo, kdo bo moral prihodnji teden delati."
Različne občine, različne odločitve
Župani mestnih občin so na današnji videokonferenci, na kateri so usklajevali delovaje v času ponovno razglašene epidemije, spregovorili tudi o delovanju vrtcev. "Glede obratovanja vrtcev župani zagotavljajo, da bodo lahko vsi starši, ki morajo biti naslednji teden nujno fizično na svojih delovnih mestih, svoje otroke pripeljali v vrtce. Pri tem se vse ostale starše, katerih prisotnost na delu ni nujna, poziva, da otrok ne vozijo v vrtce. Organizacija posebnega režima delovanja vrtcev bo prilagojena lokalnim značilnostim," so sporočili.
Župani so vse ostale starše, katerih prisotnost na delu ni nujna, pozvali, da otrok ne vozijo v vrtce. Ob tem so v sporočilu za javnost pojasnili, da bo organizacija posebnega režima delovanja vrtcev prilagojena lokalnim značilnostim.
LJUBLJANA
Ravnatelji ljubljanskih vrtcev so se z županom Zoranom Jankovićem na današnjem sestanku dogovorili, da ljubljanski vrtci v času trajanja ukrepa zagotavljajo varstvo za otroke staršev, ki nujno potrebujejo varstvo zaradi narave svojega dela oziroma ne morejo opravljati dela od doma. "Če boste presodili, da vaš otrok v naslednjem tednu varstvo nujno potrebuje, ga z veseljem pričakujemo v vrtcu," sporočajo staršem.
Podrobnosti je pojasnila ravnateljica Vrtca Galjevica Barbara Novinec. Kot je povedala, bo vseh 23 ljubljanskih vrtcev odprtih, ravnatelji pa bodo odločili, katere enote in o tem tudi obvestili starše. "Otrok praviloma ne bomo združevali, če bodo kadrovske zmožnosti to omogočale, bo pa to organizacijska odločitev vsakega vrtca posebej," je dejala.
Na starših je, da presodijo, ali potrebujejo varstvo, je še poudarila. "Vsi starši, ki nimajo varstva in morajo delati, pričakujemo, da bodo otroke pripeljali v vrtce," je povedala in dodala, da staršev v že tako težkih časih nočejo spravljati še v dodatno stisko.
MARIBOR
"Varstvo predšolskih otrok bo še naprej zagotovljeno na vsem območju občine, povsod v po eni enoti, vendar bo namenjeno le družinam, kjer starši delajo v takšnih dejavnostih oziroma na delovnih mestih, da dela ne morejo opravljati na domu," so sporočili z mariborske občine.
V prihodnjem tednu bodo v MO Maribor delovale naslednje vrtčevske enote:
– Vrtec Borisa Pečeta Maribor, Tomšičeva ulica 32,
– Vrtec Ivana Glinška Maribor, Gledališka ulica 6,
– Vrtec Jadvige Golež Maribor, Betnavska cesta 100,
– Vrtec Jožice Flander Maribor, Focheva ulica 51,
– Vrtec Otona Župančiča Maribor, Oblakova ulica 5,
– Vrtec Pobrežje Maribor, Cesta XIV. Divizije 14/a,
– Vrtec Studenci Maribor, Groharjeva ulica 22, in
– Vrtec Tezno Maribor, Dogoška cesta 20.
Vrtci so oziroma bodo starše, ki so upravičeni do nujnega varstva, neposredno obvestili, v katero enoto lahko pripeljejo svoje otroke.
NOVO MESTO
Da bodo vrtci naslednji teden v večini odprti, so sporočili tudi iz Novega mesta. "Mestna občina Novo mesto sporoča, da bodo v prihodnjem tednu vrtci zaradi potrebe po varstvu predšolskih otrok v večini odprti. Vodje novomeških vrtcev so se organizirale in pridobile informacijo od vseh večjih zaposlovalcev v Mestni občini Novo mesto, ki so sporočili, da bodo predvidoma v počitniškem času vsa večja podjetja delovala nemoteno. To posledično pomeni, da v večini starši in skrbniki spadajo v kategorijo tistih, ki za varstvo nimajo drugih možnosti, kar je v skladu z vladnimi priporočili o tem, po kakšnem ključu se starši in skrbniki odločajo o potrebi za varstvo otrok v času epidemije," so zapisali. "V skladu s tem bodo zaradi potrebe po varstvu novomeški vrtci delovali nemoteno."
Dodali so, da je glede na informacije ravnateljev vrtcev širše regije v jugovzhodni Sloveniji stanje v vrtcih dobro, zato v tem trenutku ni potrebe po večinskem zaprtju vrtcev.
CELJE
Iz Mestne občine Celje sporočajo, da bodo prihodnji teden organizirali nujno varstvo za otroke, katerih starši opravljajo delo, ki je pomembno za delovanje družbe in države v izrednih razmerah. "Pogoj za sprejem otroka v varstvo je, da nujno delo opravljata oba starša in da je otrok zdrav. Starši morajo predložiti tudi potrdilo delodajalca o upravičenosti do nujnega varstva, ki je objavljeno na spletnih straneh vseh treh javnih vrtcev."
Nujno varstvo bo organizirano za otroke, vpisane v tri javne celjske vrtce: Vrtec Anice Černejeve, Vrtec Tončke Čečeve in Vrtec Zarja. Potekalo bo brez organiziranih dejavnosti, v mešanih starostnih skupinah, in sicer v Vrtcu Tončke Čečeve, enota Gaberje (rumena hiša), na Mariborski cesti 43.
KRANJ
Varstvo otrok bo zagotovljeno v minimalnem obsegu in je namenjeno izključno tistim, ki ga nujno potrebujejo, ker jim delodajalec ne more zagotoviti opravljanja dela na daljavo. Nujno varstvo otrok bo tako organizirano v dveh dežurnih enotah Kranjskih vrtcev, in sicer v enoti Najdihojca in enoti Čira čara. Trenutno podatki kažejo, da bo varstvo potrebovalo približno 250 otrok, so sporočili z Mestne občine Kranj.
KOPER
Mestna občina Koper bo v naslednjem tednu v Vrtcu Koper, enota Ribica, po potrebi pa tudi v Vrtcu Semedela, enota Markovec organizirala nujno varstvo za predšolske otroke, katerih starši morajo delati in jim delodajalec ne more omogočiti dela na daljavo.
Nujno varstvo bo zagotovljeno za vse otroke, ne glede na to, v katero obliko predšolskega varstva so vključeni, če ima eden od staršev stalno prebivališče v Mestni občini Koper, in za vse otroke, ki so vključeni v Javne vrtce Mestne občine Koper, četudi starši nimajo stalnega prebivališča v Mestni občini Koper.
Za prijavo otroka v nujno varstvo in vsa dodatna vprašanja starši lahko pokličejo na telefonsko številko 030 370 596, in sicer danes do 18. in jutri od 8. do 12. ure. Starši lahko prijavo oddajo tudi prek maila info@vrteckoper.si oziroma izpolnijo prijavnico na spletni strani www.vrteckoper.si.
VELENJE
Nujno varstvo bo zagotovljeno v enoti Tinkara Vrtca Velenje. "V vrtec bodo sprejemali le zdrave otroke staršev, ki so dolžni opravljati delo, pomembno za delovanje družbe in države (npr. zdravstveni delavci, zaposleni v civilni zaščiti, vojski in policiji ter v službah, ki so pomembne za oskrbo prebivalstva), in bodo to izkazali s pisnim potrdilom/izjavo delodajalca obeh staršev. V primeru, da je eden od staršev doma (porodniška, bolniška, dopust, brezposelnost, možnost varstva zaradi nenujnih del), drugi pa v navedenih poklicih, mora biti otrok doma," so sporočili z Mestne občine Velenje.
Starše naprošajo, naj najkasneje do sobote ob 12. uri o morebitni prisotnosti otroka vzgojitelje obvestijo po eAsistentu.
PTUJ
Na Ptuju ugotavljajo, da varstvo za svoje otroke potrebuje le 13 odstotkov staršev, zato bo v ponedeljek odprta samo enota Mačice na Potrčevi cesta 9i.
"V enoti Mačice je mogoče otroke dodeliti po enotah v oddelke, ki bodo imeli ločene vhode, zato ne bo prihajalo do mešanja otrok različnih enot," so pojasnili. O podrobnostih bo starše obveščalo vodstvo vrtca.
MURSKA SOBOTA
Zagotovljeno bo nujno varstvo otrok v Vrtcu Murska Sobota (informacije: Vrtec Murska Sobota, tel.: 02 530 12 34), po potrebi bo dežurni oddelek tudi v Vrtcu Lavra (informacije tel.: 02 530 04 01).
KAMNIK
Skladno z današnjim sklepom Civilne zaščite bodo v vrtce sprejemali le otroke, katerih oba starša sta zaposlena v enotah zaščite in reševanje (zdravstveni delavci, zaposleni v civilni zaščiti, vojski in policiji) ter v službah, ki so pomembne za oskrbo prebivalstva (gasilstvu, sektorju energetike, prometa, preskrbe s pitno vodo, financ, varovanja okolja, informacijsko-komunikacijskih omrežij in sistemov ter prehrane).
Nujno varstvo se bo izvajalo v naslednjih enotah:
– Vrtec Antona Medveda Kamnik – v enoti Pestrna,
– Zasebni vrtec Peter Pan – v Zasebnem vrtcu Peter Pan,
– Zasebni vrtec Sonček – v enoti Trobentica,
– Zasebni vrtec Zarja – v Zasebnem vrtcu Zarja.
Potrebe po nujnem varstvu naj starši sporočijo v svoj vrtec, obvestilo, kam naj pripeljejo otroka, bodo dobili tekom današnjega dne. Glede na potrebe se bodo vrtci sami odločali o organizaciji in morebitnem odpiranju dodatnih enot.
SLOVENJ GRADEC
Prihodnji teden bodo odprti le vrtci za tiste otroke, katerih starši morajo biti nujno na delovnih mestih, delodajalec pa jim dela ne more omogočiti na daljavo, oziroma, ki si ne morejo zagotoviti drugih oblik varstva ali slednje nujno potrebujejo.
'Posamezni župani izigravajo odlok vlade'
V Združenju zasebnih vrtcev Slovenije pa ugotavljajo, da posamezni župani popolnoma izigravajo odlok vlade o zaprtju vrtcev. Vrtci vabijo starše, da pripeljejo otroke v nujno varstvo, brez vsakršnega dokazila, kar posledično pomeni, da vrtci pravzaprav ostajajo odprti, so zapisali v sporočilu za javnost.
To se po navedbah združenja dogaja na območju ljubljanske in novomeške občine, kot tudi v Medvodah, pa najbrž še kje drugje. Nad takšnim neodgovornim ravnanjem je predsednica združenja Taja Steblovnik ogorčena, saj obstajajo vrtci in župani, ki se trudijo ohranjati zdravje ljudi v širšem lokalnem okolju, in se bodo strogo držali odloka vlade in ne bodo poskušali izigrati sistema. Vlado pa združenje poziva, da odločno ukrepa in ne dovoli takšne samovolje županov. Opozarjajo, da se s takšnimi ravnanji postavlja starše v neenak položaj.
Kako je bilo spomladi?
Spomnimo, spomladi so bili vsi starši plačila oproščeni, kar je veljalo tudi za nujno varstvo. Organizirano je bilo za otroke, katerih starši opravljajo delo, ki je pomembno za delovanje družbe in države v izrednih razmerah. To so zdravstveni delavci, zaposleni v civilni zaščiti, vojski in policiji ter drugih službah, ki so pomembne za oskrbo prebivalstva. Tokrat je, če sodimo po Janševih besedah, nabor tistih, ki bodo kljub zaprtju otroke lahko vozili v vrtce, precej daljši.
Pa še nekaj je drugače. Spomladi so lahko starši zaradi varstva otrok ostajali doma in prejemali nadomestilo plače. Tokrat Janša te možnosti ni omenil. Številni se bodo zato najverjetneje zatekli k preverjeni metodi: varstvu otrok pri dedkih in babicah. Pri čemer pa ne smemo pozabiti, da starejšo generacijo novi koronavirus ogroža veliko bolj kot mlajšo.
In še: marca so z zaprtjem vrtcev prepovedali tudi opravljanje varstva predšolskih otrok na domu.
80-odstotno nadomestilo plače, če je otroku odrejena karantena
Peti paket protikoronskih ukrepov je uredil položaj staršev, ki ne morejo delati, ker je otroku odrejena karantena. Od 1. septembra jim pripada 80-odstotno in ne več 50-odstotno nadomestilo plače. To velja za starše otrok do 5. razreda osnovne šole. Ukrep torej velja retroaktivno, minister za delo Janez Cigler Kralj pa ob tem starše poziva, naj v vsakem primeru vložijo vlogo za nadomestilo plače zaradi višje sile (karantene) v roku osmih dni, potrdilo pa lahko priložite tudi kasneje.
Od 1. oktobra za čas odrejene karantene tudi ne bo več treba plačati vrtca.
Kar nekaj težav je bilo sicer tudi zaradi neizdajanja karantenskih odločb. Tako so v oddaji 24UR včeraj predstavili zgodbo mame, ki so ji iz vrtca sporočili, da je vzgojiteljica pozitivna, vrtec pa po novem nima pravne podlage, da otrokom odredi izolacijo oziroma karanteno. V tem primeru je pediatrinja, čeprav uradno ne bi smela, otroka brez simptomov poslala na odvzem brisa, da je mama potem lahko upravičena do nadomestila za nego otroka. Da bi se izognili takim situacijam, je ministrstvo za zdravje poslalo šolam in vrtcem dopis, da bo nastajajoči Zakon o začasnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 uredil nadomestila staršem, ki so doma zaradi karantene otrok. Ravnatelj bo NIJZ poslal seznam staršev, NIJZ pa jim bo poslal potrdilo.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.