"To bi lahko primerjali z rusko ruleto," je v pogovoru za avstrijsko radiotelevizijo ORF glede nacionalnih odobritev ruskega cepiva dejala Wirthumer-Hochejeva. "Potrebujemo dokumente, ki jih bomo nato pregledali. Trenutno nimamo podatkov o stranskih učinkih pri cepljenih osebah," je poudarila."Smo v neznanem, zato močno odsvetujem nacionalno izredno odobritev," je povedala. Države je pozvala, naj počakajo na odobritev s strani Eme.
Sputnik V bo morda enkrat v prihodnosti na evropskem trgu, vendar ko bodo pregledali potrebne podatke, je še izpostavila avstrijska strokovnjakinja. Dodala je, da bo moralo izpolnjevati standarde EU na področju kakovosti in učinkovitosti. Ema ruskega cepiva proti covidu-19 še ni odobrila, je pa pretekli teden začela tekoči pregled podatkov o njem.
Madžarska se je medtem odločila, da ne bo čakala na agencijo EU. Tako je rusko cepivo že odobrila in z njim začela tudi cepiti. To cepivo sta od Rusije naročili tudi že Češka in Slovaška, ki prav tako zatrjujeta, da ne bosta čakali na odobritev s strani Eme.
O dobavi cepiva se z Moskvo dogovarja tudi Avstrija. Avstrijski kancler Sebastian Kurz se je v petek na Dunaju srečal s predstavnikom ruskega državnega sklada, ki je financiral cepivo. Kurz sicer zagotavlja, da bo Avstrija počakala na odobritev na ravni EU. Podoben interes je pokazala Hrvaška.
Von der Leyen: Od aprila v EU 100 milijonov odmerkov cepiva na mesec
"Od aprila bi se lahko količine v skladu z načrti proizvajalcev znova podvojile. Število odmerkov bo naraslo tudi zato, ker bomo odobrili tudi druga cepiva," je dodala. Von der Leynova pričakuje "v drugem četrtletju povprečno približno 100 milijonov odmerkov na mesec, skupno do konca junija 300 milijonov odmerkov".
Po poročanju nemškega časnika Stuttgarter Nachrichten bi to za Nemčijo pomenilo približno 20 milijonov odmerkov na mesec, za kar bodo morali znatno povečati število cepilnih mest in pospešiti cepljenje.
Podobno optimistično informacijo je v intervjuju za televizijo France 2 dejal evropski komisar za notranji trg Thierry Breton: "Dobra novica je, da imamo dovolj širok spekter podjetij in tovarn, ki proizvajajo cepivo. Zato sem prepričan, da bomo lahko dohiteli zamude."
Evropska komisija in njena predsednica sta se zadnje tedne soočala s kritikami zaradi počasnega cepljenja, nekatere države pa so se celo obrnile na proizvajalce cepiv, ki v EU še niso odobreni. Evropska agencija za zdravila (EMA) je v EU odobrila tri cepiva – Pfizerja in BioNTecha, Moderne in AstraZenece. Pričakuje se, da se bodo o četrtem cepivu podjetja Johnson & Johnson odločili že ta četrtek.
Breton je prejšnji teden še dejal, da bo EU do konca leta 2021 proizvedla med dve in tri milijarde odmerkov cepiva na leto in da je prepričan, da bodo zagotovili dovolj odmerkov, da do konca poletja letošnjega leta precepijo 70 odstotkov odraslih.
Von der Leynova ostro do AstraZenece, opozarja na možnost novih blokad izvoza
Von der Leyeneva je medtem kritična do farmacevtskega podjetja AstraZeneca, ki je uresničilo manj kot desetino dogovorjene dobave EU v prvem četrtletju. Spomnila je na bistvo januarja vzpostavljenega mehanizma za nadzor izvoza cepiv - če podjetje ne izpolni obveznosti do EU, izvoza ni mogoče dovoliti. Minuli konec tedna so v okviru tega mehanizma prvič ustavili izvoz: Italija je blokirala izvoz 250.000 odmerkov cepiva AstraZenece v Avstralijo.
Predsednica komisije je poudarila, da je od začetka podpirala Italijo pri odločitvi, da ustavi izvoz cepiva AstraZenece v Avstralijo, saj je podjetje EU dobavilo manj kot desetino količine cepiv, ki je bila dogovorjena po pogodbi za prvo četrtletje.
"Ta odločitev je bila soglasna in pričakujemo, da bo AstraZeneca okrepila prizadevanja, da dobavi več in da nadoknadi zamujeno. Od tega bo odvisen odgovor na vprašanje, ali bo izvoz v prihodnje potekal nemoteno ali ne," je poudarila.
Blokada izvoza cepiva iz Italije v Avstralijo tako ni bil enkraten primer. Kako bo naprej, je odvisno od podjetja. Ne gre za države, gre za to, ali podjetje izpolnjuje obveznosti do unije. "Če spoštujejo pogodbo, so vrata za izvoz odprta," je ponazorila.
Študija v Braziliji: Cepivo Sinovac deluje proti brazilski P1 različici koronavirusa
Predhodni podatki študije v Braziliji kažejo, da je cepivo proti koronavirusu, ki ga je razvilo kitajsko podjetje Sinovac Biotech Ltd, učinkovito proti različici virusa P1, ki je bila prvič odkrita v Braziliji, je v ponedeljek za Reuters povedal vir, ki je seznanjen s študijo.
Vir, ki ni posredoval podrobnih podatkov, je dejal, da je študija testirala kri cepljenih proti brazilski različici virusa. Coronavac, kot imenujejo cepivo podjetja Sinovac, je glavno cepivo, ki ga trenutno uporabljajo za cepljenje ljudi v Braziliji.
KOMENTARJI (338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.