Šest voditeljev članic EU, med njimi slovenski premier Janez Janša, je minuli petek v pismu pozvalo k zagotovitvi enakega dostopa do cepiv vsem članicam, majhnim in velikim.
Izpostavili so, da v nasprotju z dogovorom, da je treba cepiva članicam razdeliti ob enakem času in po načelu pro rata, torej sorazmerno glede na prebivalstvo, v minulih dneh ugotavljajo, da farmacevtska podjetja cepiv posameznim članicam ne dobavljajo na podlagi enakega pristopa in načela pro rata.
Von der Leynova se je na pozive voditeljev, konkretno je komentirala navedbe pobudnika, avstrijskega kanclerja Sebastiana Kurza, danes najprej odzvala s poudarkom, da je Evropska komisija predlagala delitev po načelu pro rata glede na prebivalstvo in da sama še vedno meni, da je to najboljša rešitev.
A članice so se odločile za drugačen pristop. Začele so po sistemu pro rata, a vse niso vzele, kar je bilo na voljo, zato je sledilo drugo razdeljevanje. Članice so oblikovale različne nacionalne portfelje cepiv, podjetja se različno držijo obveznosti in zato je slika v državah različna, je pojasnila predsednica.
Dodatnih 10 milijonov Pfizerjevega cepiva
Von der Leynova vidi rešitev v dodatnih desetih milijonih odmerkov cepiva BioNTecha in Pfizerja. Komisija je v sredo sporočila, da so se s podjetjema sporazumeli o pospešeni dobavi desetih milijonov odmerkov, ki so bili sicer predvideni za drugo polovico leta, že v drugem četrtletju.
Drugo četrtletje bo namreč ključno. S tem se celotna količina odmerkov cepiva BioNTecha in Pfizerja v drugem četrtletju poveča na več kot 200 milijonov, kar članicam omogoča, da zapolnijo vrzeli, so v komisiji izpostavili že v sredo.
Ti odmerki prihajajo iz dodatnih oziroma opcijskih 100 milijonov v okviru druge pogodbe z BioNTechom in Pfizerjem, ki je sicer predvidena za tretje in četrto četrtletje tega leta. Ta predlog morajo potrditi članice v okviru usmerjevalnega odbora.
S temi dodatnimi desetimi milijoni odmerkov se lahko uravnoteži položaj, ki je nastal v prvem četrtletju, je dejala predsednica in dodala, da je to seveda njihovo priporočilo, odločile bodo pa članice.
Šest premierjev na virtualnem pogovoru z Michelom
S premierji Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Bolgarije, Češke in Latvije se je danes virtualno sestal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. V kabinetu predsednika vlade Janše so v sporočilu za javnost o srečanju zapisali, da so sogovorniki na današnji videokonferenci spregovorili o dodatnih dobavah cepiva proti covidu-19 in mehanizmih za zagotavljanje 70-odstotne precepljenosti vseh odraslih državljanov EU do poletja.
Viri pri EU pa so sporočili, da so voditelji delili svojo zaskrbljenost zaradi morebitnih vrzeli pri razdelitvi cepiv med članicami glede na dejstvo, da eno podjetje ni spoštovalo svojih zavez. Povedali so tudi, da so o tem danes razpravljali veleposlaniki članic pri EU.
Spomnimo, da je avstrijski kancler Sebastian Kurz peterico kolegov v sredo gostil na hibridnem – delno fizičnem, delno virtualnem sestanku na Dunaju. Zavzeli so se za pravičnejšo razdelitev cepiv proti covidu-19 v EU in korektivni mehanizem, saj bi se lahko v nasprotnem primeru Unija znašla v politični krizi.
V Evropski komisiji sicer izpostavljajo, da se o razdeljevanju cepiv pogajajo članice. Izhodišče je sistem pro rata glede na prebivalstvo, vendar se lahko države odločijo drugače, kar potem vodi v neenakomerno porazdelitev cepiv.
Slovenija na primer celotnega deleža, ki bi ji v prvem in drugem četrtletju pripadel po sistemu pro rata, ne dosega, ker lani decembra ni sodelovala v drugem krogu nabave cepiva BioNTecha in Pfizerja. Tako sta se poleg nje tedaj odločili le še Slovaška in Bolgarija, kažejo številke, o katerih razpravlja usmerjevalni odbor.
Gre za prvo pogodbo z BioNTechom in Pfizerjem, v okviru katere je bilo najprej na voljo 200 milijonov odmerkov, nato pa še dodatnih 100 milijonov odmerkov. Ko so članice razdeljevale 100 milijonov odmerkov, ni Slovenija naročila ničesar.
Von der Leynova z novim opozorilom glede izvoza cepiv: Brez vzajemnosti ostrejše ukrepanje
Von der Leynova je danes pozvala tudi k vzajemnosti in sorazmernosti pri izvozu cepiv proti novemu koronavirusu, sicer pa zagrozila z ostrejšimi ukrepi proti državam, ki proizvajajo cepiva, a ne zagotavljajo vzajemnosti. Opozorilo se nanaša zlasti na Združeno kraljestvo.
EU je od začetka februarja, od vzpostavitve mehanizma za nadzor izvoza cepiv, prejela več kot tristo zaprosil za izvoz in odobrila vse razen enega. Gre za izvoz 41 milijonov odmerkov v 33 držav, je izpostavila predsednica.
Ob tem je opozorila, da odprte ceste vodijo v obe smeri, zato je treba zagotoviti vzajemnost in sorazmernost. "Naj bom jasna glede vzajemnosti: Če se položaj ne spremeni, bomo premislili o tem, kako zagotoviti, da bo izvoz v države, ki same proizvajajo cepiva, odvisen od njihove stopnje odprtosti," je dejala.
EU po njenih besedah veliko izvaža v države, ki same proizvajajo cepiva, in to je vabilo k odprtosti in vzajemnosti. Ker se epidemiološke razmere slabšajo in ker je na vidiku tretji val, bo EU uporabila vsa razpoložljiva orodja, da okrepi cepljenje proti covidu-19. "Vse možnosti so na mizi. Smo v krizi stoletja. Ne izključujem ničesar," je dejala.
Opozorilo se nanaša zlasti na Združeno kraljestvo in je predvsem odziv na zaplete pri dobavi cepiva britansko-švedskega podjetja AstraZenece, s katerim ima unija največ težav.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.