Vlada meni, da so domnevne neskladnosti z ustavo neutemeljene ter da je ravnala v skladu z načelom pravne države na podlagi nujnih razlogov in po načelu sorazmernosti uvedenih ukrepov. Ustavno sodišče je sicer s sklepom do končne odločitve zadržalo izvrševanje 11. člena odloka. Ta sklep je začel učinkovati 9. aprila 2021.
Ustava RS v tretjem odstavku 15. člena izrecno dopušča, da so človekove pravice in temeljne svoboščine omejene samo s pravicami drugih in v primerih, ki jih določa Ustava RS. "Razlog varstva pred nalezljivimi boleznimi je izrecno naveden kot dopustni razlog za omejevanje pravice do svobode gibanja," izpostavljajo in dodajajo, da prvi odstavek 39. člena Zakona o nalezljivih boleznih (ZNB) določa, da lahko takrat, ko z ukrepi, določenimi s tem zakonom, ni mogoče preprečiti, da se v Republiko Slovenijo zanesejo in v njej razširijo določene nalezljive bolezni, vlada določi pogoje glede potovanj, prepove oziroma omeji gibanje prebivalstva ter prepove zbiranje ljudi v šolah, kinodvoranah, javnih lokalih in na drugih javnih mestih, dokler ne preneha nevarnost širjenja nalezljive bolezni, ter omeji ali prepove promet s posameznimi vrstami blaga in izdelkov.
"Pri ukrepih iz zakona in posledično pri odloku ne gre za najintenzivnejše posege države v človekove pravice oziroma za posege, ki bi pomenili razveljavitev človekovih pravic, ampak gre za njihovo omejitev v skladu s 15. členom Ustave RS. Pravice se omejujejo na podlagi 39. člena ZNB, ki v skladu z 32. členom Ustave RS daje vsebinsko podlago za te omejitve, te pa so uveljavljene v obsegu, ki je nujno potreben za dosego cilja. Vsi ukrepi so bili sprejeti zato, da se preprečita nenadzorovana širitev nalezljive bolezni in razpad zdravstvenega sistema, kar bi lahko v skrajni posledici ogrozilo dejanski obstoj države," so prepričani.
Vlada zaključuje, da so bili z odlokom sprejeti ukrepi, ki so bili skladni tako z zakonodajo s področja nalezljivih bolezni kot z Ustavo RS. Pri tem je na zakonit in ustavnopravno dopusten način zasledovala ustavnopravni cilj varovanja javnega zdravja v skladu z 51. členom Ustave RS, zato Ustavnemu sodišču predlaga, da v postopku ustavnosodne presoje pobude zavrne kot neutemeljene.
Spomnimo, ustavni sodniki so 15. aprila začasno zadržali izvajanje vladnega odloka o začasni omejitvi gibanja in prepovedi zbiranja ljudi, in sicer v delu, ki se nanaša na prepoved shodov. Vladi so obenem naložili, naj pripravi novo ureditev v sedmih dneh, pri tem pa mora upoštevati pomen shodov za delovanje demokratične države. Teden pred tem, 8. aprila, pa je ustavno sodišče sprejelo pobude za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti 11. člena vladnega odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi obvladovanja epidemije covida-19 ter do končne odločitve zadržalo izvrševanje tega člena, ki omejuje potovanja v države na rdečem seznamu.
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.