Prepoved mednarodnega rednega in čarterskega prevoza potnikov ter letenje zrakoplovov splošnega letalstva s pristanki na območja javnih letališč državnega in lokalnega pomena velja od 17. marca. Prepovedano je opravljanje mednarodnega zračnega prevoza potnikov iz vseh držav v Slovenijo, tudi znotraj EU.
V času od začetka sprejemanja ukrepov so bili na področju opravljanja mednarodnih zračnih prevozov potnikov sprejeti številni ukrepi, ki jih morajo izpolnjevati tako operatorji aerodromov kot letalski operatorji. Pristojni organi za javno zdravje posamezne države so prav tako sprejeli ukrepe, po katerih se morajo ravnati tako državljani posamezne države pri povratku iz tujine in tudi tujci, ki pridejo na območje posamezne države (npr. obvezna karantena), so sporočili z vlade.
Ker navedeni ukrepi sami po sebi vplivajo na opravljanje mednarodnih zračnih prevozov potnikov in se letalski operatorji še ne odločajo za opravljanje le-teh, saj s strani potnikov zaradi epidemije ni povpraševanja, ukrep prepovedi opravljanja mednarodnih zračnih prevozov tako iz območja Evropske unije kot iz tretjih držav na mednarodna javna letališča v Republiki Sloveniji ni več potreben in smiseln, so ugotovili na ministrstvu za infrastrukturo.
Ukrep prepovedi letenja zrakoplovov splošnega letalstva s pristanki na območja javnih letališč lokalnega pomena, kjer se opravlja mednarodni zračni promet z odleti iz drugih držav, pa ostaja do 12. junija 2020, in sicer zaradi rizičnosti za varovanje javnega zdravja ljudi in varovanje premoženja, saj niso vzpostavljeni zdravstveni pogoji oziroma zahteve, kot jih določa pristojni organ za javno zdravje.
Grašek: Do 500 kilometrov se bo bolj splačalo odpraviti z avtomobilom
Nekdanji direktor Adrie Airways Peter Grašek je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da je to, kam in kako bomo še leteli iz Ljubljane, odvisno od dveh subjektov: "Prvi so letalske družbe, ki se bodo odločale, glede na potencial trga, njihovo strategijo in glede na odločitve zadevne države, kjer je destinacija - če bodo obstale karantene, ne moremo pričakovati letenja. Če bo to odpravljeno, sem prepričan, bodo začeli prevozniki leteti, predvsem tisti, ki ta trg dobro poznajo in so leteli že prej. Težko je reči kateri, zelo verjetno pa regionalni prevozniki, kot so Air Serbia, morda Turkish Airlines, Lufthansa in podobno. Seveda bo pa potreben čas, da se vzpostavi dosedanji obseg prometa."
Glede cen kart, ki naj bi sprva padle, nato pa poskočile, je Grašek mnenja, da se bodo potniki morali vprašati, kam bo še smiselno leteti, kajti vsi ti ukrepi, ki se predvidevajo – na primer prihod na letališče tri do štiri ure pred letom - bodo naredili nekatere destinacije nesmiselne, recimo do 500 kilometrov, ker bomo prej prišli z avtomobilom. "Glede cen pa je odvisno od tega, kateri ukrepi bodo uveljavljeni. Najbolj sporni ukrep, po mojem mnenju je prosti sosednji sedež, kar pomeni zmanjšanje kapacitete letala za okrog 40 odstotkov in za toliko bi lahko pričakovali zvišanje cen, v kolikor jih ne bi pokrile države ali pa lastniki, vendar je bolj verjetno, da bodo to storile države za nekatere večje letalske družbe," meni Grašek.
In koliko bomo še sploh leteli? "Menim, da bo prišlo do precejšnjih sprememb, ne samo zaradi ukrepov - dezinfekcija, maske, ločevanje - ampak tudi zaradi dejstva, ker smo se mnogi zdaj navadili na drug način poslovanja in komuniciranja preko interneta, videokonferenc, telefonov ipd. Vem, da tudi v bančništvu opažajo velik trend prehoda na digitalne storitve, manj prihodov v poslovalnice ipd. Skratka, mnogi elementi našega življenja, tudi potovanja, se bodo spremenili in potreben bo čas, da se vzpostavi prejšnje stanje, vendar menim, da je to manj verjetno," je še zaključil Grašek.
Na ljubljanskem letališču pripravljeni na prihod potnikov
Na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana pozdravljajo sprostitev omejitve letalskega potniškega prometa, saj bodo lahko letalski prevozniki sedaj načrtovali letenje. Večina letalskih prevoznikov je lete odpovedala do konca maja, so pa na letališču v zadnjih dneh že sprejeli vse ukrepe za varen zagon potniškega prometa, so povedali za STA.
Vsem, ki bi morali v naslednjih dneh potovati prek ljubljanskega letališča na Fraportu svetujejo, da se za podrobnejše informacije o potovanju obrnejo na letalskega prevoznika ali prodajno mesto, kjer so kupili letalske vozovnice.
Potniki bodo tako morali ohranjati razdaljo 1,5 metra v vseh delih terminala. Razdalja bo označena s talnimi oznakami, trakovi in oznakami sedežev v čakalnicah. Razkuževanje rok bo obvezno za potnike in zaposlene pred vsakim vstopom v potniški terminal. Razkužilna mesta bodo ustrezno razporejena tudi drugje po terminalu. Za potnike v terminalu bo obvezna uporaba maske ali druge vrste zaščite ustno-nosnega predela.
Število potnikov v terminalu in na avtobusih bo manjše, namestili bodo trakove in oznake za usmerjanje ter razmejevanje potniških tokov. Zmogljivost terminala in avtobusov se bo zmanjšala za približno polovico. V potniški terminal bodo lahko vstopali izključno potniki in zaposleni, obiskovalcem in spremljevalcem vstop ne bo dovoljen.
Merjenje telesne temperature bo najverjetneje obvezno vsaj za del potnikov. Ukrep oz. protokol sicer še usklajujejo z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje. Na letališču bodo tudi pogosteje zračili prostore in jih čistili z razkuževanjem, posebej delov in predmetov, ki so bolj izpostavljeni, kot so kljuke, pipe, ograje in stikala.
Uvedli bodo tudi ukrepe za zaščito zaposlenih. Tako so vsa delovna mesta pri prijavi na let in na izhodih na letala opremljena z zaščitnimi stekli. Zaposleni bodo morali pri spremstvu in pomoči potnikom uporabljati maske in rokavice za enkratno uporabo. Gasilci bodo morali za prenos potnikov v in iz letal uporabljati maske, rokavice za enkratno uporabo, zaščitna očala in zaščitno obleko. Varnostniki bodo morali za pregled potnikov in drugega osebja na varnostnih kontrolnih točkah uporabljati maske, rokavice za enkratno uporabo in zaščitna očala. Za natovarjanje in raztovarjanje ter čiščenje kabine letala oziroma na splošno za opravljanje nalog na oz. v letalu bo treba uporabljati maske.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.