Učenci OŠ za otroke s posebnimi potrebami bodo šli ponovno v šole in zavode v torek, 5. 1., že dan pred tem se bodo njihovi učitelji in zaposleni preventivno testirali, da se bodo zdravi in tako varno vrnili v prostore zavodov in šol, je na vladni novinarski konferenci povedala ministrica za izobraževanje Simona Kustec.
Neuradno se je poročalo, da se bodo v šole prihodnji teden vrnili tudi učenci prvih treh razredov osnovne šole. A si je vlada zaradi epidemiološke slike zopet premislila.
"Ves čas sem poudarjala le eno: učenci v šolah so prvi znak normalnosti. Na žalost se nam je ta normalnost odmikala. Dva meseca brez normalne šole je odločno preveč. Vem, da vas je zelo veliko v tem zadnjem obdobju jeznih, da iščete krivce." Če ste jezni na mene, vam priznam, da sem jezna tudi sama. Jezna, ker smo nemočni. Jezna, ker se je v družbi skrhalo zaupanje. Jezna, ker ob neštetih prebedenih nočeh ni rezultatov," je ministrica povedala na novinarski konferenci.
"Verjemite mi, da mi ni vseeno, da mi je neskončno hudo, da bi vas vse rada nemudoma, takoj zopet videla v šolah, v vrtcih, na fakultetah. Verjemite mi, da sem žalostna še bolj kot vi. Verjemite mi prosim tudi tisti, ki ne verjamete," je dejala v čustvenem nagovoru.
Kdaj bi se lahko vrnili?
"Dajmo, zdržimo še malo! Prvi korak za učence prve triade osnovne šole in vrtce bomo lahko naredili že 11. januarja. Ne predajmo se. Ne izgubimo vsega tistega, kar nas drži pokonci: moč, upanje, razumevanje, opora drug drugemu. Virus bomo premagali, " je napovedala.
Vračanje drugih učencev bo potekalo v skladu z epidemiološko sliko. Že prihodnji teden bo pomembna informacija vračanja učencev s posebnimi potrebami. "Če bo vračanje potekalo po pričakovanjih in bo epidemiološka slika dobra, v najbolj idealnem primeru lahko še v drugem delu istega tedna pričakujemo nadaljnje vrnitve," je povedala.
V drugi skupini prednostnih vrnitev, torej za prvo triado in četrtim ter petim razredom, pa se bodo po navedbah ministrice vrnili dijaki zaključnih letnikov srednjih šol.
Večmesečno zaprtje šol začelo resno ogrožati otroke
Na novinarski konferenci je spregovoril tudi pediater Denis Baš, dr. med.: "Večmesečno zaprtje šol je bil izhod v sili, da obvladamo epidemijo, po drugi strani pa je šolanje na daljavo pri nekaterih otrocih in mladostnikih poslabšalo zdravstveno stanje in začelo že resno ogrožati naše otroke." Kot je povedal, so pediatri zaznali več čustvenih težav, težav s spanjem, motivacijo, tudi samopoškodovalnega vedenja in motenj hranjenja.
"Zavedamo se, da odprtje šol in vrtcev predstavlja zelo veliko tveganje za dodatno širjenje virusa in še večje število obolelih. Ne zatiskamo si oči, da se bo število respiratornih obolenj v tem času povečalo, tako kot to vidimo vsako zimo. Zato je še toliko bolj pomembno, da smo odrasli dober zgled in se trudimo, da v največji možni meri upoštevamo zaščitne ukrepe. Tudi zdravi odrasli in otroci lahko zelo hudo zbolimo, prav tako ima mnogo otrok doma starejše svojce z visokim tveganjem za hud potek okužbe. Vsak od nas lahko prispeva k temu, da bodo učitelji, vzgojitelji, otroci in njihovi domači varni. Zato vas srčno pozivamo k odgovornemu ravnanju. Ključno je, da hodimo na delo popolnoma zdravi in da že ob najmanjšem znaku ostanemo doma ter opravimo testiranje," je pozval dr. Baš.
"Prosimo vas, da se takoj ko boste dobili priložnost, zaščitite s cepljenjem. Cepivo je varno in učinkovito. Prvič v zgodovini imamo moč prekiniti epidemijo. Z odzivom na cepljenje lahko skupaj v nekaj mesecih končamo to pandemijo," je še dodal.
Pečan: Za učence je to brez dvoma slabo
Predsednik Združenja ravnateljev Gregor Pečan je povedal, da uradne okrožnice ministrstva za izobraževanje ravnatelji še niso prejeli in da za zdaj vedo samo toliko, kot so poročali mediji. Dodal je, da je bila takšna odločitev glede na trenutno epidemiološko sliko pravzaprav pričakovana. A izpostavil je vprašanje, kako so lahko bile ob primerljivih epidemioloških slikah šole odprte v večini evropskih držav? Poudarja, da bi bilo dobro, da bi dobili utemeljitve vlade, "kaj je v Sloveniji tako drugače kot drugod po Evropi, kjer so šolarji v šolskih klopeh. Ali se tam morda le bolje zavedajo, kako pomembni so izobraženi državljani za prihodnost države, ali za takšnimi odločitvami slovenske vlade stojijo kakšni drugi razlogi," se sprašuje Pečan.
Brez dvoma pa je to za učence slabo, je izpostavil. Ti bodo potegnili najkrajšo, to je jasno, pravi. Vrnitve v šole pa si želijo vsi, tudi učitelji: "Ti delajo v bistveno težjih pogojih. Tisti, ki svoje delo resno jemljejo, delajo več in v težjih pogojih kot v primeru pouka v šoli, poleg tega pa pri tem ni tako dobrih rezultatov." Kot dodaja, to vpliva na počutje učiteljev, saj ne more biti vzpodbudno, če vlagaš enormne napore, rezultati pa niso takšni, kot bi si želel. Gre za začaran krog, kar lahko pripelje do stresa in depresivnih stanj.
Kot je še ponovil, so potem, ko so v javnost pricurljale informacije o tem, da je vlada sprejemala drugačne odločitve, kot jih je predlagala strokovna skupina, začeli dvomiti v strokovnost odločitev te vlade. To zbija zaupanje v odločitve, ki jih sprejema vlada, kar pa za našo prihodnost ne more biti dobro, je še dodal.
Spomnimo
Kot je Jelko Kacin včeraj dejal za TV Slovenija, splošne epidemiološke razmere v državi za zdaj ne omogočajo varnega zagona pouka prve triade. Včeraj menda na mizi tudi ni bilo nobenega konkretnega predloga.
Kot je dejal, vlada veliko upov polaga v množično testiranje. V prihodnjem tednu bodo nadaljevali s to razpravo. Nekaj dni po zagonu šol za učence s posebnimi potrebami bodo ocenili stanje, takrat bo po njegovih navedbah tudi pravi trenutek za razmislek, kdaj in pod kakimi pogoji bi se lahko učenci prve triade vrnili v šole.
Kot je poudaril, vlada ne želi, da bi prehitro vračanje otrok v šole povzročilo še dodatno poslabšanje epidemiološke situacije.
KOMENTARJI (1577)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.