Vlada Republike Slovenije je podaljšala epidemijo še za 30 dni od 18. marca dalje. "Še vedno smo priča njenemu hitremu širjenju med populacijo, ki močno presega normalno obolevnost oziroma incidenco. Aktualne epidemiološke razmere v zvezi s širjenjem okužbe z virusom SARS-CoV-2 zahtevajo ponovno, a časovno omejeno, razglasitev epidemije na celotnem območju Republike Slovenije, saj vse statistične regije dosegajo oziroma presegajo stopnjo incidence, ki zahteva razglasitev epidemije," so sporočili po seji.
Sprejela je tudi spremembe Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, s katerim se dodatno v vseh statističnih regijah v celoti sprošča dejavnost gradbeništva, so sporočili po seji vlade. Ta izjema se začne uporabljati 15. marca 2021 in se uvršča pod dejavnosti, ki so lahko odprte brez testa za zaposlene. Ostalih sprememb na tem področju ni.
Policijska ura ostaja v enakem obsegu
Kljub drugačnim napovedim ministra za notranje zadeve, ostaja epidemiološka ura nespremenjena, gibanje je torej še naprej omejeno med 21. in 6. uro. Strokovnjaki so bili mnenja, da je epidemija še vedno v takem obsegu in bodo o skrajšanju epidemiološke ure odločali v naslednjih 14 dneh. Prav tako strokovna skupina ni podprla predloga, da se dvolastniki, za katere je zahtevano tedensko testiranje, izvzamejo, kar pomeni, da se tako za njih kot za druge izjeme zahteva za testiranje začne uporabljati 15. marca 2021.
Vlada je sprejela tudi predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalezljivih boleznih
Pojav novih različic virusa, ki predstavljajo veliko nevarnost za hitrejše širjenje okužbe, zahtevajo dosledno upoštevanje epidemioloških navodil, da osebe, ki so bile v stiku z okuženo osebo ali prihajajo iz ogroženih območij, ostanejo v karanteni na domu na način, da niso v stiku z osebami, ki niso člani njihovega gospodinjstva. Novela zakona o nalezljivih boleznih tako uvaja karanteno na domu in nadzor nad njenim izvajanjem, ne glede na to, ali je bila oseba v karanteno napotena s strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Policije ali na drug način. Novela tudi določa evidence, potrebne za nadzor in določa neizvajanje karantene na domu kot prekršek. Jutri bodo členi predloga zakona podrobneje predstavljeni javnosti, so sporočili po seji vlade.
Spomnimo
Kot je v ponedeljek dejala vodja vladne svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar, se epidemiološko stanje v državi za zdaj ne izboljšuje tako hitro, kot bi si želeli. Stanje glede števila hospitaliziranih se je konec tedna celo nekoliko poslabšalo, a Logarjeva upa, da je temu vsaj delno tako zaradi dejstva, da je med vikendi nekaj manj odpustov iz bolnišnic, in se bo trend zmanjševanja priliva novih bolnikov v bolnišnice v naslednjih dneh nadaljeval.
Za prehod v rumeno fazo bi sedemdnevno povprečje okužb moralo pasti pod 600, število hospitaliziranih pa pod 500. Večjega sproščanja ukrepov ta teden ni pričakovati, svetovalna skupina pa bo vladi predlagala njihovo podaljšanje.
KOMENTARJI (393)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.