Na Brdu pri Kranju je ožja vladna ekipa pozno popoldne nadaljevala razpravo o ukrepih za zajezitev epidemije. Kaj vse je torej bilo na mizi?
"Vlada hiti, zato zaseda danes, v nedeljo, čim prej. Kakšna bo odločitev, pa bomo videli – lahko da bo to že jutri, saj so vsi v velikem pričakovanju. Odločitev bo padla na podlagi tehtanja, koliko lahko kateri ukrepi in njihovo sproščanje prispevajo k ureditvi epidemioloških razmer – v pozitivnem ali negativnem smislu. In seveda je tudi javni promet – sicer v zmanjšanem obsegu, ker šola ne deluje – med tistimi temami, o katerih je treba razpravljati in sprejeti odločitev," pa je ob tem sprva dejal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.
In pozneje sporočil: Slovenija s torkom rahlja nekatere ukrepe. "Vlada pravkar dopolnjuje besedila odlokov, s katerimi bo s torkom, 15. decembrom, omilila nekatere ukrepe za čas do božiča, do vključno 23. decembra. Nekaj sprostitev bo v celotni Sloveniji (na primer javni promet), del pa le v štirih statističnih regijah z boljšimi epidemiološkimi razmerami," je navedel vladni govorec.
Janša: V omejenem obsegu se odpirajo frizerski saloni, cvetličarne, avtopralnice ...
"Na današnji seji Vlada RS sprejema nove odloke, ki od 15. 12. 2020 dalje spreminjajo določene covidne omejitvene ukrepe v državi in v posamičnih statističnih regijah," pa je kmalu zatem potrdil še predsednik vlade Janez Janša.
1. Do vključno 23. decembra se v omejenem obsegu:
– vzpostavlja nazaj javni potniški promet;
– odpirajo frizerski saloni;
– odpirajo cvetličarne, avtopralnice in kemične čistilnice.
2. V statističnih regijah Osrednja Slovenija, Goriška, Obalno-kraška in Gorenjska se v omejenem obsegu odpirajo trgovine z obleko, obutvijo in športno opremo ter avtosaloni. V teh regijah se za uporabnike aplikacije #Ostanizdrav do vključno 23. decembra (in če vmes v njih ne bo poslabšanja epidemiološke situacije) odpravlja omejitev gibanja na občino.
"Vlada dnevno spremlja obremenjenost zdravstvenega sistema zaradi covida-19 ter sedemdnevno povprečje okužb po statističnih regijah, zaradi česar lahko v skladu z načrtom sproščanja oziroma zaostrovanja ukrepov v naslednjih dneh po posamičnih regijah prihaja do sprememb v obe smeri," je opozoril Janša.
Vlada bo po njegovih besedah na seji v četrtek obravnavala najnovejše epidemiološke podatke ter v skladu s splošnimi smernicami EU določila režim omejitev v času božiča in novoletnih praznikov.
Vlada ob tem poziva vse delodajalske in sindikalne centrale, da aktivno komunicirajo s članstvom in javnostmi v smislu upoštevanja ukrepov. "Samo tako se lahko izognemo zaostritvam v času praznikov. Vlada RS se zahvaljuje zdravstvenim delavcem in vsem, ki v tem zahtevnem času upoštevate omejitvene ukrepe ter varujete zdravje in življenja. Z vami smo epidemijo uspeli zaustaviti prej, preden bi presegla zmogljivosti našega zdravstva," je še sporočil premier, hkrati pa pozval k naložitvi aplikacije #Ostanizdrav. "Izpolnimo prijavo za cepljenje proti covidu-19. Naše gibanje z aplikacijo bo postalo varnejše. S cepljenjem pa sčasoma spet normalno," je še navedel.
V gospodarstvu so s sproščanjem ukrepom zadovoljni, a pričakujejo nadaljnje odpiranje. Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh je za Delo izrazil prepričanje, da bo odprtje vplivalo pozitivno, ker ne bo več vzroka za delo na črno. "Obrtniki in podjetniki bodo upoštevali stroge varnostne ukrepe, saj si tudi zaradi visokih kazni nihče ne bo upal kršiti predpisov," je dejal. Pričakoval je sicer odprtje trgovin po vsej državi.
Tudi generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Sonja Šmuc je pozdravila sprostitev določenih dejavnosti, "ki po eni strani ne pomenijo bistveno večjega epidemiološkega tveganja in rešujejo konkretne težave potrošnikov". Ocenila je, da bi sicer lahko sprostili tudi nekatere druge sorodne dejavnosti.
K spoštovanju ukrepov je tako izvajalce kot uporabnike dejavnosti, ki jih bodo sprostili, pozval tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Pri tem je izpostavil ohranjanje medsebojne razdalje, nošenje mask in razkuževanje rok.
Pozivu k spoštovanju ukrepov se je pridružil tudi minister za obrambo Matej Tonin. "Samo skupaj nam lahko uspe premagati covid. Upoštevajmo preproste ukrepe: nosimo maske, skrbimo za higieno rok, držimo razdaljo, redno zračimo prostore, naložimo si aplikacijo #Ostanizdrav in izpolnimo prijavo za cepljenje proti covidu," je sporočil.
Minister za zdravje Tomaž Gantar pa se je - podobno kot Janša- zahvalil zdravstvenim delavcem in vsem, ki upoštevajo omejitvene ukrepe ter varujejo zdravje in življenja. Delodajalske in sindikalne centrale je pozval, da naj aktivno nagovorijo člane in vse zaposlene o namenu in smislu upoštevanja ukrepov. "Samo tako se lahko izognemo zaostritvam v času praznikov ter jih preživimo čim bolj mirno in varno," je poudaril. Pridružil se je tudi pozivu k namestitvi aplikacije in izpolnitvi prijave za cepljenje.
Pozivom se je pridružil tudi minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec pa meni, da si lahko "z dobro epidemiološko sliko, ki naj sledi ob teh mini sprostitvah, odpiramo vrata naprej – postopoma končno tudi nazaj v šole".
Da je vlada uslišala nekatere zahteve in med drugim odprla frizerske in kozmetične salone - ker so to tudi tiste dejavnosti, kjer je veliko dela na črno - pa čistilnice, cvetličarne, avtopralnice, neživilske trgovine, je sicer (takrat še neuradno) v oddaji 24UR poročala tudi novinarka Tjaša Dugulin.
Pozno popoldne se je omenjalo sproščanje v statističnih regijah z boljšo epidemiološko sliko, čeprav na OZS pozivajo, naj vlada ne razlikuje med obrtniki na enem ali drugem koncu države, ampak jim dovoli delati po vsej Sloveniji.
Nekateri ukrepi podaljšani še za teden dni
Vlada je na sobotni dopisni seji sicer za sedem dni podaljšala ukrepe iz odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom.
Odlok, ki začasno prepoveduje ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom na območju Slovenije, razen nekaterih izjem, ki so nujno potrebne za zagotavljanje osnovnih potreb družbe oziroma so pomembne za zagotavljanje varnosti in zdravja, je začel veljati 16. novembra.
Ker se epidemiološka slika v Sloveniji ne izboljšuje, je vlada v soboto izdala nov odlok, ki je vsebinsko enak obstoječemu, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Objavili so ga tudi v Uradnem listu, tako je začel veljati danes in velja sedem dni.
Iz gospodarstva je bilo ob tem slišati vse glasnejše pozive, da je odprtje nekaterih dejavnosti ob upoštevanju zaščitnih ukrepov nujno, da se prepreči še večja gospodarska škoda. O nadaljnjih ukrepih so predstavniki vlade in gospodarskih združenj razpravljali tudi na sobotnem delovnem posvetu na Brdu pri Kranju, ki se je zavlekel v noč.
Meh: Vlada je argumentom prisluhnila
Kot je po njem povedal predsednik OZS Meh, je vlada prisluhnila argumentom gospodarstva, zato so tudi pričakovali, da bo v kratkem začela nekatere ukrepe postopno sproščati. "Govorili smo predvsem o regionalnem odpiranju frizerskih in masažnih salonov, cvetličarn ter trgovin s tekstilom," je dejal. Dodal je, da so ob tem jasno izrazili zavezanost spoštovanju zaščitnih ukrepov.
Hkrati pa je apeliral tudi na vse državljane, da se strogo držijo vseh ukrepov, s čimer bodo pomagali zajeziti epidemijo in pripomogli k čim hitrejšemu okrevanju slovenskega gospodarstva.
"V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije ob današnji razpravi vlade pričakujemo, da bo upoštevala naše argumente in odprla nekatere dejavnosti, ki se sedaj odvijajo na črno," pa so ob tem danes sporočili iz OZS.
Tudi v omenjeni zbornici pravijo, da je vlada sicer bolj naklonjena odpiranju dejavnosti po statističnih regijah, in sicer na podlagi epidemiološke slike.
Tudi predsednik GZS Boštjan Gorjup je ocenil, da je vlada prisluhnila argumentom gospodarstva in bo v prihodnjih dneh začela nekatere ukrepe postopno sproščati.
Na sobotnem posvetu so govorili še o osnutku sedmega protikoronskega zakona, ki po besedah Meha in Gorjupa vsaj za zdaj ostaja brez bistvenih sprememb.
Z ukrepi iz zakona se bo med drugim pomagalo socialno šibkim, zdravstvu, gasilcem in prevoznikom ter zagotovilo vse potrebno za množično cepljenje.
Upokojenci z najnižjimi pokojninami, to je do 714 evrov, naj bi skupaj z decembrsko pokojnino vnovič prejeli solidarnostni dodatek, kot so ga že spomladi. Tokrat je glede na osnutek zakona predviden v treh različnih višinah, to je 130, 230 in 300 evrov. Družinam z najnižjimi prejemki pa namerava država izplačati solidarnostni dodatek v višini 50 evrov na otroka.
Začenši z oktobrom se vrača mesečni temeljni dohodek za verske uslužbence, in sicer po 700 evrov na mesec. Trajno naj bi se tudi izenačila višina izplačila prispevkov za socialno varnost verskih uslužbencev in samozaposlenih v kulturi.
Pri delnem kritju fiksnih stroškov podjetij, ki ga je uveljavil šesti protikoronski zakon, so predvidene spremembe v smeri hitrejšega prejema pomoči in večje dostopnosti. Podjetja bodo v primeru upada prihodkov za več kot 70 odstotkov lahko dobila povračilo teh stroškov do višine 2000 evrov mesečno na zaposlenega in ne zgolj 1000 evrov, kot je določeno zdaj. Vlada je našla rešitev tudi za tiste, ki zaradi investiranja ali novih zaposlitev ne dosegajo zahtevanega upada prihodkov.
Predvideni so med drugim še nekateri popravki veljavne protikoronske zakonodaje, med drugim delodajalcem pri uveljavljanju subvencioniranja čakanja na delo ne bo treba več dokazovati, da imajo poravnane vse dajatve. Se pa uvajajo kazni za predložitev lažne izjave pri uveljavljanju tega ukrepa.
ZPMS in sopodpisniki: Odpiranje vrtcev in šol naj bo prednostno
Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) skupaj s sopodpisniki pa medtem opozarja na negativne posledice, ki jih zaprtje vzgojnih in izobraževalnih ustanov pušča na otrocih. Dolgotrajno šolanje na daljavo povečuje razslojenost, izoliranost, revščino in psihične težave, zato pristojne pozivajo, naj pri rahljanju ukrepov dajo prednost odpiranju vrtcev in šol.
Poleg predsednice ZPMS Darje Groznik sta se k sporočilu podpisala tudi predsednik nacionalne mreže Tom telefon Albert Mrgole in predsednica Nacionalnega odbora za otrokove pravice Vlasta Nussdorfer.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, z veliko zaskrbljenostjo spremljajo zgodbe družin in otrok. Šolanje na daljavo namreč številne družine spravlja v velike stiske. "Da veliko pomanjkanje socialnih stikov močno vpliva na socializacijo, povzroča osamljenost in druge psihične težave, opozarja statistika TOM telefona, prav tako na to opozarjajo strokovnjaki. Pojavlja se več nasilja v družini, več depresivnosti, samopoškodovanja in žal tudi samomorilnosti," so opozorili.
Skrbijo jih tudi "nenadomestljive posledice izgube praktičnih in socialnih veščin, ki so jih otroci s posebnimi potrebami ob pomoči strokovnjakov in staršev pridobivali več let, a so jih v tem času izgubili". Kljub odločitvi Ustavnega sodišča ustanove, ki skrbijo za otroke s posebnimi vzgojno-izobraževalnimi potrebami, ostajajo zaprte. Vlado in vse pristojne zato pozivajo tudi, naj v skladu z odločitvijo ustavnega sodišča te ustanove odprejo.
Poleg tega so v sporočilu vse, ki delujejo na področju življenja otrok, pozvali k načrtovanju ukrepov za socialno izključene skupine in vse ostale, ki jim učenje na daljavo povzroča težave, da varno pridejo do stika s svetovalci, vrstniki, do potrebne pomoči, ki bo krepila psihično zdravje. "Nevladniki lahko pomagamo, a to ni dovolj. Pomoč bi morala biti sistemska," so še zapisali.
KOMENTARJI (2511)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.