Epidemija sicer narašča eksponentno. V torek so potrdili 1093 okužb z novim koronavirusom, kar je največ v četrtem valu. V sredo pa so opravili 4912 PCR-testov in potrdili 1016 okužb. Pozitivnih je bilo 20,7 odstotka opravljenih testov.
Trenutno se v enotah intenzivne terapije zdravi 63 bolnikov s covidom in smo torej v drugi fazi. V zadnji, četrti fazi bi veljal pogoj PC – dostop do storitev in dejavnosti bi torej imeli le cepljeni in preboleli, ne pa tudi testirani. Šole bi ostale odprte. Po besedah Mateje Logar bi druženje omejili na pet oseb oziroma največ dve družini. PCT-pogoj bi bil obvezen tudi za vse šolarje. Šole bi ostale odprte. Po naših informacijah naj bi bila za petek zvečer ali v soboto načrtovana dopisna seja vlade, kjer bodo na mizi večje spremembe, najverjetneje tudi semafor.
Premier Janez Janša je v sredo ob vladnem obisku na Goriškem dejal, da je vlada odločena, da ne bo zapirala gospodarstva in ustavljala družbe. Zdaj je v skupnem interesu vseh, da dosežemo takšno precepljenost, da epidemija covida-19 ne bo ogrožala normalnega življenja, je dodal.
Semafor s šestih faz skrčili na štiri
Svetovalna skupina je zaradi naglega porasta okužb vladi predlagala nov semafor morebitnih ukrepov. Pomladni semafor je najprej predelala v šest faz, zdaj pa ga je skrčila na štiri. "Če bi šli na šest faz, bi morali včasih dvakrat tedensko spreminjati pogoje, kar pa je v praksi težko implementirati," je dejala vodja skupine, infektologinja Mateja Logar.
V ospredju vladnega semaforja je sicer še vedno ideja o pogostejšem testiranju. Medtem ko se že od začetka tedna samotestirajo zaposleni v storitveni dejavnosti, so v svetovalni skupini dejali, da zaradi napačnih interpretacij rezultatov testiranj, na kar opozarja Sledilnik za covid-19, ne odobravajo več samotestiranja zaposlenih na domu brez ustreznega nadzora. Logarjeva je dodala, da sta potrebna tako nadzorovana izvedba testa kot tudi vnos rezultata v bazo.
"Primarna vloga zdravstva je, da poskrbimo za življenje vseh ljudi, tako tistih s covidom-19 kot tudi tistih, ki covida-19 nimajo, ampak potrebujejo zdravstveno oskrbo. Če bi stvari ušle izpod nadzora, bi bilo treba z ukrepi nastopiti ostreje, kot je trenutno predvideno," je v sredo v oddaji 24UR ZVEČER dejala Logarjeva.
"Po trenutnem odloku je v veljavi, da moramo tudi za zunanje prostore lokalov izpolnjevati pogoj PCT. V prejšnjem predlogu semaforja je bil ta ukrep sicer premaknjen v kasnejšo fazo, trenutno pa se je znašel že v tem odloku," je še dodala. "Vemo, da bi nam uspelo z velikim naporom v intenzivnih enotah oskrbeti do 230 bolnikov, morda še kakšnega več. Ko bomo pri 150, bo treba res zaostriti pogoje, da do teh visokih številk ne bi prišli," je še dejala.
1. faza: do 50 bolnikov v intenzivnih enotah
2. faza: do 100 bolnikov v intenzivnih enotah
3. faza: do 150 bolnikov v intenzivnih enotah
4. faza: nad 150 bolnikov v intenzivnih enotah
Vlada bo razmislila tudi o opozorilih zdravstvenih domov, da ni pravično, da je PCT-pogoj potreben tudi za obisk osebnega zdravnika.
Nov predlog tudi o omejitvi zbiranja
Med covidnimi odloki bo tudi predlog sprememb odloka o omejitvi zbiranja. Zbiranje naj bi, če bo vlada sledila predlogu, zmanjšali z zdaj dovoljenih 50 na 25 ljudi, je potrdil minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Gre za splošno omejitev, ki velja za zasebna druženja. Za javne prireditve, na katerih bo več ljudi, pa naj bi še vedno veljal pogoj PCT (preboleli, cepljeni, testirani).
Medtem naj se denimo pogoji za prehod meje ne bi spreminjali. Za tranzit čez državo torej tudi ta teden, kot kaže, ne bodo uvedli pogoja PCT.
KOMENTARJI (1687)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.