Prehod v rdečo fazo je prinesel odpravo nekaterih ukrepov v regijah z boljšo epidemiološko sliko. Kot je po vladni seji pojasnil predsednik vlade Janez Janša, se ukrepi s prihodnjim tednom deloma sproščajo v skladu s predvidenim načrtom v devetih od 12 statističnih regij. "Devet regij je prešlo mejo na sproščanje nekaterih ukrepov. Epidemiološka slika je sicer v Sloveniji še vedno izjemno resna," je navedel.
Za delno sproščanje so se po njegovih besedah odločili tudi po predhodnem posvetu s svetovalno skupino. "Na nacionalni ravni smo za dobrega pol koraka prešli v rdečo fazo. Ni razloga za ne vem kakšno veselje, je pa napredek," je dejal premier, ki je sicer že pred dnevi poudaril, da - kljub temu, da je Slovenija 'stopila' iz črne v rdečo fazo - drastičnega sproščanja ukrepov ni pričakovati.
Blažji ukrepi bodo v veljavo stopili s prihodnjim tednom, o nekaterih drugih, ki še vedno ostajajo v veljavi, pa bo vlada odločala v prihodnjih dneh. Pri upoštevanju teh namreč - tako Janša - ni nobenih izjem. "Policija in zdravstvena inšpekcija bosta na tem področju še poostrili nadzor," je zatrdil.
Je pa Janša med ukrepi, ki se sproščajo, navedel odprtje šol za učence prvega triletja in vrtcev po tako imenovanem C-programu, "kar pomeni, da so razredi manjši", otroci pa se s tem vračajo v šolske klopi. Za ponedeljek je sicer še predvideno testiranje zaposlenih v šolstvu, odhod najmlajših v šole pa za v torek.
A, kot je opozoril, samo šolniki sami tveganja za okužbe ne bodo mogli zmanjšati. "Odvisno je od vseh nas, da se skrajno zresnimo in te ukrepe upoštevamo," je posvaril.
Pristojni ministri bodo jutri sicer podrobneje obrazložili te sprostitve, a odstopanj od predvidenega načrta ni. "Ostajajo v okviru semaforja sproščanja," je dodal Janša.
Po načrtu v rdečo fazo preidemo, ko se dnevno število okužb v povprečju v zadnjih sedmih dneh spusti na manj kot 1350 okužb na 100.000 prebivalcev, število hospitaliziranih pa na manj kot 1200.
Včeraj je bolnišnično zdravljenje potrebovalo 1178 covidnih bolnikov, sedemdnevno povprečje okuženih pa je bilo 1272 - to pomeni, da sta na nacionalni ravni izpolnjena oba kriterija, ki omogočata postopno sproščanje ukrepov v regijah z najboljšo epidemiološko sliko.
Dan prej smo bili sicer že tik na meji - v ponedeljek je bilo v bolnišnicah hospitaliziranih 1200 bolnikov s covidom-19, sedemdnevno povprečje okuženih pa je bilo 1327 - a je predsednik vlade Janše vseeno dejal, da drastičnega sproščanja še ni pričakovati.
Večje sproščanje ukrepov je po načrtu predvideno ob prehodu v oranžno fazo, ki nastopi, ko sedemdnevno povprečje okužb in število hospitaliziranih padeta pod 1000. Po besedah Janše bi se to glede na trenutne trende lahko zgodilo februarja.
Trgovinska zbornica pričakuje vnovično odprtje vsaj dela neživilskih trgovin
Trgovinska zbornica Slovenije (TZS) je medtem izrazila pričakovanje po vnovičnem odprtju vsaj dela neživilskih trgovin. Ko bo možno, naj se omogoči opravljanje dejavnosti vsaj v regijah, kjer je epidemiološka slika ugodna. Poleg tega želijo tudi 100-odstotno kritje fiksnih stroškov.
Zbornica je pozdravila vse ukrepe vlade za zajezitev epidemije covida-19, ob tem pa izpostavila "problem že skoraj šestmesečnega zaprtja neživilskih prodajaln, saj si vsi trgovci želijo opravljati svojo primarno dejavnost ob izvajanju vseh potrebnih zaščitnih ukrepov". Zaradi slabih epidemioloških razmer so namreč v državi lahko odprte le trgovine z nujnimi življenjskimi potrebščinami z nekaj izjemami.
Vlado so spomnili, da bo od ukrepov v osmem protikoronskem svežnju odvisno, ali bodo trgovci, ki ne smejo v celoti ali delno poslovati, lahko preživeli. Vlado so zato pozvali, da z odlokom v celoti ali deloma zaprtim podjetjem povrne 100-odstotni znesek fiksnih stroškov in vsaj delno povračilo izgube prihodka za vsak dan zaprtja vključno od dneva razglasitve epidemije.
"Povračilo fiksnih stroškov v celoti in izpad prihodka morata biti zagotovljena vsaj dejavnostim, ki bodo lahko odprte šele v oranžni fazi sproščanja ukrepov. Drži, da se z vladnimi ukrepi povrne vsaj manjši del omenjenih fiksnih stroškov, vendar to po mnenju trgovcev ne zadošča, prav tako so že počrpane vse njihove rezerve," so navedli.
Predsednica TZS Mariča Lah je ob tem dodala, da se zavedajo, da so kriteriji za sproščanje odvisni od epidemioloških razmer v državi, zato skrbno spremljajo te podatke tudi na zbornici ter že dalj časa opozarjajo na dejstvo, da so med regijami lahko velike razlike ter da bi bilo treba omogočati poslovanje trgovine na vseh blagovnih skupinah v posameznih regijah takoj, ko epidemiološki podatki to omogočajo.
KOMENTARJI (703)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.