Izpodbijani 11. člen osebam s prebivališčem v Republiki Sloveniji določa pogoje za potovanje v države oziroma administrativne enote držav na rdečem seznamu z opredelitvijo splošnih in posebnih izjem.
Zakon o nalezljivih boleznih (ZNB) v 1. točki prvega odstavka 39. člena določa, da lahko takrat, ko z ukrepi, določenimi s tem zakonom, ni mogoče preprečiti, da bi se v Republiko Slovenijo zanesle in v njej razširile določene nalezljive bolezni, vlada tudi določi pogoje za potovanja v države, v katerih obstaja možnost okužbe z nevarno nalezljivo boleznijo, in za prihod iz teh držav.
Ukrepi delne omejitve gibanja ljudi, med njimi določitev pogojev za izstop iz države, so bili sprejeti ob upoštevanju dognanja epidemiološke in infektološke stroke, usmerjeni pa so v prepoved in omejevanje stikov med prebivalstvom. Ti ukrepi so po mnenju zdravstvene stroke med najučinkovitejšimi za preprečevanje širjenja novega koronavirusa, pravijo na vladi. Hkrati so bili ti ukrepi v skladu z načelom sorazmernosti sprejeti kot skrajni, ko z drugimi ukrepi po ZNB ni bilo mogoče preprečiti širjenja bolezni, še dodajajo.
Odločitev o zaostrovanju režima na meji je bila tako sprejeta na podlagi priporočila zdravstvene stroke ob upoštevanju poslabšanja epidemioloških razmer. Navsezadnje tudi Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni priporoča omejitev vseh nenujnih potovanj, pojasnjujejo na vladi.
Pri tem je po mnenju vlade irelevantno, ali se oseba, ki odhaja v t. i. rdečo državo, pred odhodom testira ali ne, saj možnost okužbe v teh državah ni nič manjša za testirane in netestirane osebe (je pa manjša za cepljene in tiste, ki so covid-19 že preboleli). Posledično se tako omeji tveganje za dodatno zdravstveno obravnavo morebitnih novih okuženih oseb ob njihovi vrnitvi v Slovenijo in nadaljnji prenos okužbe.
32. člen Ustave RS sicer določa, da ima vsakdo pravico, da se prosto giblje in si izbira prebivališče, da zapusti državo in se vanjo kadar koli vrne. Ta pravica se sme omejiti z zakonom, vendar samo, če je to potrebno, da bi se zagotovil potek kazenskega postopka, da bi se preprečilo širjenje nalezljivih bolezni ali se zavaroval javni red ali če to zahtevajo interesi obrambe države.
Vlada zaključuje, da bi začasno zadržanje 11. člena odloka lahko povzročilo težko popravljive škodljive posledice za javno zdravje, saj bi v državi prišlo do dodatnega naraščanje krivulje okužb, kar bi lahko posledično narekovalo potrebo po še ostrejših ukrepih na drugih področjih.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.