Odlok navaja, da se osebo, ki je bila v visokotveganem stiku s povzročiteljem COVID-19, ne napoti oziroma se ji ne odredi ukrep karantene na domu, če:
- je prejela poživitveni odmerek cepiva proizvajalca Biontech/Pfizer ali cepiva proizvajalca Moderna in Janssen,
- je prebolela COVID-19, kar dokazuje z dokazilom o pozitivnem rezultatu PCR-testa, ki je starejši od desetih dni in je od pozitivnega rezultata testa PCR minilo manj kot 45 dni,
- je prebolela COVID-19, kar dokazuje z dokazilom o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od desetih dni in je bila cepljena z drugim odmerkom cepiva proizvajalca Biontech/Pfizer, cepiva Moderna, cepiva Sputnik, cepiva proizvajalca Sinovac Biotech, cepiva proizvajalca Sinopharm, cepiva proizvajalca AstraZeneca, cepiva Covishield proizvajalca AstraZeneca ali cepiva proizvajalca Bharat Biotech (Indija) oziroma kombinacijo dveh cepiv iz te alineje ali je prejela odmerek cepiva covid-19 Vaccine Janssen proizvajalca Johnson in Johnson/Janssen-Cilag.
Odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne 10. januarja 2022.
Na novinarski konferenci je minister za zdravje Janez Poklukar dejal, da so se s strokovno skupino strinjali, da je treba že uveljavljene ukrepe dosledno izpolnjevati. Zaenkrat delovne organizacije ostajajo v mehurčkih, delalo bi se tudi v ekipah, kar bi ohranilo delo v primeru vdora omikrona v delovno organizacijo. Poudarek je bil tudi na zračenju, ohranjanju distance in izogibanju druženja. Predvsem pa dosledno izvajanje PCT-pogoja. Podpirajo tudi čim več testiranja, je poudaril.
"Ni dobrega gospodarstva brez dobrega zdravja in verjamem, da velja tudi v obratni smeri," še pravi Poklukar, ki pravi, da si želijo odprto družbo, a da bomo imeli v prihodnjih dneh veliko okužb.
"Zadnje dni opažamo blag porast hospitalizacij," pravi Poklukar, ki meni, da jim zaenkrat botruje še različica delta. Z omikronom je okužena le peščica hospitaliziranih, pri njih pa omikron ni bil vzrok za hospitalizacijo. Opažajo pa nekaj porasta okužb v zdravstvu, kar organizacije rešujejo z več testiranja.
Kot je na novinarski konferenci še spomnil Poklukar, je kolegij epidemiologov Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) predlagal, da se karantena na domu ob tveganem stiku skrajša z desetih na sedem dni. A vlada tega ni zapisala v odlok, saj po Poklukarjevih besedah "to izhaja iz priporočil epidemiološke stroke, ki se začne izvajati po tem protokolu v ponedeljek". Kot je še dodal, bodo predstavniki NIJZ strokovno podlago za to odločitev podali v petek na novinarski konferenci. Po predlogu epidemiologov bi se sicer karantena zaključila brez PCR-testiranja. Kot je že v sredo pojasnil Poklukar, epidemiologi namreč ugotavljajo, da se okužbe v 94,6 odstotka primerih izkažejo znotraj sedmih dni, zato bi se karantena lahko zaključila brez dodatnega testa.
Podaljšali veljavnost nekaterih ukrepov
Vlada je na dopisni seji do 30. junija podaljšala veljavnost ukrepa o povrnitvi stroškov izvajalcem socialno-varstvenih storitev zaradi vzpostavitve rdeče cone. S tem zagotavljajo sredstva za sofinanciranje vzpostavitve rdeče cone, kar dodatno pripomore k zamejitvi okužb v zavodih, so zapisali.
Vlada je do 30. junija podaljšala tudi financiranje zunanjih nastanitev uporabnikov, ki imajo potrjeno okužbo s covidom-19, kritje izpada prihodkov zaradi nezasedenih kapacitet in kritje najema dodatnih prostorov.
Do 30. junija je vlada podaljšala tudi sklep, ki direktorjem socialno-varstvenih zavodov omogoča, da omeji stike stanovalcev in zapuščanje območja zavoda, če z drugimi možnimi ukrepi ni mogoče doseči omejevanja covida-19, so še sporočili po seji vlade.
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.