S ponedeljkom se v osmih od 12 regij odpirajo terase in vrtovi gostinskih lokalov, je na družbenih omrežjih sporočil gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Gostinci bodo po njegovih besedah tako "nekoliko lažje zadihali, spet smo korak bližje življenju, kot smo ga vajeni".
Terase se odpirajo v goriški, gorenjski, obalno-kraški, pomurski, posavski, podravski, koroški in zasavski regiji. Obratovanje bo dovoljeno med 7. in 19. uro, ob upoštevanju vseh higienskih navodil, je sporočila vlada. Pri tem bodo veljali enaki ukrepi, kot so veljali ob odprtju teras v oranžnih regijah pred 11-dnevnim aprilskim zaprtjem. Zaposleni in gostje bodo morali ves čas nositi maske, razen ko bodo sedeli pri mizi, zaposleni se bodo morali enkrat tedensko testirati, strežba bo dovoljena izključno za mizami.
Prišlo je tudi do spremembe pri dostavi hrane, saj je bila ukinjena omejitev gibanja oziroma policijska ura. Dostava je bila prej tako omejena na 21. oziroma 22. uro, sedaj pa te omejitve ni. "Osebni prevzem blaga, hrane ali pijače na prevzemnih mestih pa se sedaj dovoli tudi brez časovne omejitve."
"Ko naš resorni minister tako odločno stopi na stran gostincev, se zadeve morajo začeti premikati. To je pozitivni signal, a zgolj prvi korak na poti revitalizacije panoge, ki je zares v nezavidljivem položaju," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal predsednik sekcije gostinstva in turizma pri OZS Blaž Cvar. Želi si čimprejšnje odprtje tudi notranjih prostorov, "kajti gostilne in restavracije v teh negotovih vremenskih razmerah še ne bodo mogle zagotoviti strežbe hrane, na terasah je to še težko".
Počivalšek je ob tem poudaril, da ne gre zgolj za njegovo odločnost, temveč da vlada sledi semaforju ukrepov. Morebitni nadaljnji koraki bodo tako po besedah ministra tudi v drugih regijah sledili šele, ko bodo te regije dosegle oranžni nivo. V rumeni fazi pa se bodo tako lahko začele v omejenem obsegu odpirati tudi nastanitvene kapacitete, ki so jedro turistične ponudbe.
Gostinci so danes sicer zahtevali popolno odprtje gostinskih obratov, ne zgolj teras. Do sedaj je bilo izgubljenih že 12.000 delovnih mest, opozarjajo. Zahtevali so subvencioniranje izplačila regresa za leto 2020. Obenem naj se uvede znižana stopnja DDV za storitve gostinstva in turizma, in sicer najmanj do konca leta 2022, so še pozvali vlado.
"Interventni zakon imamo pripravljen. Vprašanje je zgolj še, ali bomo to peljali skozi interventni zakon ali skozi deveti protikoronski paket," je dejal Počivalšek v oddaji 24UR ZVEČER. Gre za dva sklopa, prvi predstavlja podaljšanje in spremembo obstoječih ukrepov, torej povečanje univerzalnega temeljnega dohodka na 1500 evrov za samozaposlene, ki jim je promet upadel za več kot 70 odstotkov. Za tiste, ki jim je promet upadel za 50-70 odstotkov pa bodo predlagali povišanje za 150 evrov.
Za samozaposlene predlagajo tudi nadomestilo za karanteno v višini 250 evrov ter povračilo dela fiksnih stroškov, prav tako ostaja subvencija čakanja na delo.
Samo za turizem pa predlagajo tri ukrepe. Za tiste, ki jim je promet upadel za več kot 10 odstotkov v interventnem zakonu predlagajo enkratno nadomestilo za izplačilo regresa. Na področju industrije srečanj pa nadomestilo plačila stroškov v višini 80 odstotkov v primerih, ki bodo prijavili svoje dejavnosti oziroma dogodke v obdobju od poletja dalje in jim bo država zaradi epidemioloških razlogov prepovedala izvedbo teh dogodkov. "Tretji je ukrep okoljskega ministrstva. Tiste, ki uporabljajo termalno vodo, bomo oprostili plačila nadomestila za vodo," je še pojasnil Počivalšek.
V Slovenijo poslej tudi s cepivoma Sputnik V in Johnson & Johnson
Vlada je danes znova spremenila odlok o pogojih vstopa v Slovenijo in na seznam izjem dodala cepljene z ruskim cepivom Sputnik V in cepivom ameriškega proizvajalca Johnson & Johnson. V Slovenijo je brez obvezne karantene ali brez dokazila o opravljenem testu na covid-19 že mogoče vstopiti s potrdili o cepljenju s cepivi proizvajalcev Pfizer/BioNTech, Moderna in AstraZeneca, po novem pa tudi cepiv Sputnik V in Johnson & Johnson. Za slednji dve cepivi mora od prejema prvega odmerka miniti najmanj 21 dni.
Spremenili so tudi pogoje tranzita čez Slovenijo in čas podaljšali s sedanjih šestih na 12 ur. Med nujne razloge za vstop v državo brez napotitve v karanteno na domu in brez negativnega rezultata testa pa so dodali "poslovne razloge".
Odpravili so starostno omejitev za dnevne šolarje, ki je bila doslej do 15. leta starosti, med izjeme so dodali osebe, ki prevažajo dnevne šolarje in se čez mejo vrnejo takoj po opravljenem prevozu. Doslej so te osebe namreč potrebovale negativni test, ki ni starejši od sedmih dni.
Izjemo za dvolastnike ali najemnike zemljišč v obmejnem območju ali na obeh straneh državne meje so razširili tudi na njihove ožje družinske člane in ostale osebe, ki imajo na istem naslovu prijavljeno stalno oziroma začasno prebivališče, kadar potujejo skupaj.
Spremembe so uvedli tudi glede potrebnega testa (PCR ali hitrega). Dnevni šolarji, starejši od 15 let, in osebe, ki jih prevažajo, testa ne bodo več potrebovali.
Po drugi strani ne bo več izjeme glede varstva in pomoči osebam, starševske skrbi in stikov z otroki ter vzdrževalnih del na zasebnem objektu ali zemljišču. Po novem bo za te kategorije oseb potreben negativni test, ki ni starejši od treh dni.
Test pa ne bo potreben za osebe, ki mejo prehajajo iz družinskih razlogov zaradi izvajanja starševske skrbi in stikov z otrokom ali zaradi vzdrževanja stikov z zakoncem, zunajzakonskim partnerjem, partnerjem iz sklenjene in nesklenjene partnerske zveze, in se čez mejo vračajo v 72 urah po prehodu meje. Ta izjema velja tudi za ožje družinske člane in ostale osebe, ki imajo na istem naslovu prijavljeno stalno oziroma začasno prebivališče, kadar potujejo skupaj.
Vstop v Slovenijo brez napotitve v karanteno in z največ tri dni starim negativnim testom se dovoli tudi državljanu članice EU ali schengenskega območja, ki prihaja iz ene od teh članic, kjer je opravljal varstvo in pomoč osebam, ki so potrebne podpore, oskrbo ali nego družinskih članov, vzdrževalna dela na zasebnem objektu ali zemljišču, ki ga ima v lasti, najemu ali uporabi, in se čez mejo vrača v 48 urah po prehodu meje.
V delu izjeme, ki se nanaša na opravljanje vzdrževalnih del na zasebnem objektu ali zemljišču, velja izjema tudi za ožje družinske člane in ostale osebe, ki imajo na istem naslovu prijavljeno stalno oziroma začasno prebivališče, kadar potujejo skupaj.
Vlada zagotovila pravno podlago za samotestiranje
Vlada je sprejela tudi spremembe Uredbe o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom, ki omogoča izvajanje samotestiranja za posebne skupine prebivalstva v Republiki Slovenije. V prvi fazi se v skladu z odredbo ministra za zdravje posebni presejalni program za samotestiranje načrtuje v okviru šolstva, in sicer za učence in dijake.
Skladno z omenjeno uredbo bo minister določil, katere skupine prebivalstva se bodo samotestirale, kako pogosto, določil bo tudi morebitne izjeme, pooblaščeno osebo za sporočanje negativnih rezultatov in druge podrobnosti. Kot je zapisano v sporočilu po seji vlade, se v prvi fazi samotestiranje načrtuje v šolstvu, in sicer za učence in dijake. Za slednje je bilo sicer predvideno že za petek, a so ga zaradi zamud pri dobavi testov preložili.
Logistično podporo za samotestiranje v šolstvu bo zagotavljala Civilna zaščita v sodelovanju z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.
Samotestiranje z vidika javnega zdravja prinese velike prednosti, ker izboljšuje dostopnost do testiranja, zmanjšuje tveganje za prenos okužbe, zmanjšuje obremenitev zdravstvenih delavcev in zmanjšuje poklicno izpostavljenost zdravstvenih delavcev, rezultati pa so na voljo v relativno kratkem času, ugotavlja vlada v sporočilu po današnji seji. To po njenih navedbah omogoča pravočasno samoizolacijo in posledično zmanjšuje tveganje za prenos okužbe. V primeru samotestiranja je pomembno, da posameznik morebitni pozitivni rezultat sporoči svojemu izbranemu osebnemu zdravniku, ki ga napoti na test PCR za potrditev okužbe, je še navedeno v sporočilu.
Veljavnost vozniških dovoljenj se podaljša do 31. decembra
Vlada je podaljšala tudi veljavnost vozniških dovoljenj voznikov začetnikov, teoretičnega dela vozniškega izpita in vozniških dovoljenj za vožnjo motornih vozil kategorije A2 ali A, za podaljšanje katerih bi sicer morali vozniki opraviti program dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov za kategorijo A2 ali A. Tista vozniška dovoljenja, ki bodo potekla od uveljavitve tega vladnega odloka do 16. maja 2021, bodo podaljšana do 31. decembra.
Podaljšali so tudi veljavnost več odlokov, ki prinašajo ukrepe za zamejitev epidemije covida-19. Do 25. aprila je tako podaljšala veljavnost odlokov o omejitvah pri izvajanju športnih programov, o prepovedi ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev, o omejitvi kolektivnega uresničevanja verske svobode, o omejitvah in izvajanju prodaje blaga in storitev na področju voznikov in vozil, o omejitvah v javnem prevozu, o izvajanju preizkusov znanja o strokovni usposobljenosti za upravljanje energetskih naprav, o obvezni uporabi mask ter o obvezni namestitvi razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah, je še navedeno v gradivih po seji vlade.
Po 11-dnevnem zaprtju ukrepi enotni za vso državo
Potem ko je vlada zaradi poslabševanja epidemije za enajst dni močno omejila javno življenje, so od ponedeljka znova odprte šole in vrtci, trgovine in številne storitve, pa tudi muzeji, knjižnice in galerije. Znova je dovoljeno izvajanje verskih obredov s sicer močno omejeno navzočnostjo vernikov. Vrhunskim športnikom so dovoljeni treningi in tekme, vadba z določenimi omejitvami pa tudi rekreativnim športnikom.
Odpravljena je bila nočna omejitve gibanja, ob zagotavljanju ustrezne razdalje pa nošenje mask na prostem ni več potrebno. Še vedno pa je prepovedano zbiranje ljudi. Z nekaterimi izjemami ostaja tudi omejitev prehajanja med statističnimi regijami.
KOMENTARJI (756)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.