Po testiranjih v nedeljo, ponedeljek in danes so na internističnem oddelku šempetrske bolnišnice odkrili 20 bolnikov, ki so bili pozitivni na novi koronavirus, vse so že premestili na covidni oddelek. Zbolelo je tudi 15 zaposlenih v zdravstveni negi, pet obolelih je tudi med nezdravstvenimi delavci, dva pa sta iz vrst tamkajšnjih zdravnikov.
Večina bolnikov, pri katerih so odkrili okužbo z novim koronavirusom, ima asimptomatsko obliko bolezni oziroma le nekaj blagih znakov bolezni.
"Zelo si želimo, da bi bila okužba že omejena. Prav zato smo naredili strogo ločitev kadra, ki ostaja v beli coni bolnišnice, da ne bi prišlo do mešanja kadra med belo in sivo cono. Zato tudi testiramo vsak drugi dan vse bolnike na internističnem oddelku kot tudi vse tamkaj zaposlene, prav tako takoj testiramo tiste, ki dobijo povišano telesno temperaturo in okuženega takoj premestimo na covid oddelek," je v izjavi povedala strokovna direktorica šempetrske bolnišnice Dunja Savnik Winkler.
Zaradi manjšega števila razpoložljivega strokovnega kadra je bila potrebna reorganizacija dela v bolnišnici. Okrepiti so morali število zaposlenih v zdravstveni negi na covidnem oddelku zaradi večjega števila bolnikov. Internistični oddelek je trenutno zaprt za nove bolnike, ki bi potrebovali sprejem v bolnišnico.
"Potreben bo še vsaj teden dni, preden se bodo oddelki v petem nadstropju bolnišnice sčistili, da bomo nato prihodnji teden lahko nadaljevali z normalnim delovanjem," je povedala strokovna direktorica.
Vse kirurške bolnike iz internističnega oddelka so prav danes prestavili v šesto nadstropje bolnišnice. Tako so sprostili nekaj medicinskih sester, ki so jih začasno prerazporedili na covid oddelek.
"Čeprav zdravniki ostajamo bolj zdravi kot je trenutno ostalo osebje, se je operativna dejavnost skrčila zgolj na urgentne operacije. Tako naj bi bilo vsaj teden dni, zato smo vse naročene bolnike za druge operacije že obvestili, da bodo prejeli nov datum operacije. Odpovedali smo tudi vso nenujno diagnostiko, na nivoju specialistične ambulantne dejavnosti ta teden ne bomo imeli popoldanskega dela, nasploh se bo zmanjšalo tudi število ambulant," je predstavila bolnišnično delo Savnik Winklerjeva.
V torek potrdili 2092 novih okužb
V torek je bilo po podatkih Sledilnika covid-19 opravljenih skupno 11.943 testov, na novi koronavirus je bilo pozitivnih 2092 oseb. Pri opravljenih 6193 PCR-testih je bilo potrjenih 1765 okužb, opravljenih pa je bilo tudi 5750 hitrih antigenskih testov, pri čemer so potrdili 327 novih okužb. Umrlo je 17 oseb.
Po podatkih Sledilnika covid-19 je bilo pozitivnih 28,5 odstotka PCR-testov ter 5,7 odstotka hitrih testov. Število aktivnih primerov je 23.864.
Povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh znaša 1668, je na novinarski konferenci navedel vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin. Število potrjenih primerov okužb na 100.000 prebivalcev Slovenije v zadnjih 14 dneh pa je 1129,9.
Največ okužb je v posavski regiji, kjer povprečje v zadnjih 14 dneh znaša 2037,3. Sledi ji jugovzhodna regija, kjer povprečje znaša 1500,1. Najboljše je stanje v primorsko-notranjski regiji, kjer povprečje znaša 772,2.
Kacin je poudaril, da pogoji za sproščanje ukrepov proti širjenju koronavirusa še niso izpolnjeni.
Glede na število okužb po občinah izstopa občina Nova Gorica, kjer so potrdili 49 okužb. V Ajdovščini so potrdili 41 okužb, v Kopru 37, v Celju 52 in v Velenju 51. V Žalcu so potrdili 35 okužb, v Sevnici 33, v Slovenskih Konjicah 20 in v Cerkljah na Gorenjskem 19. V Radovljici so zabeležili 32 okužb, v Tržiču 21, v Kranju 63, v Ljubljani 194 in v Kamniku 25. V Domžalah so potrdili 24 okužb, v občini Ig 22, v Grosuplju 20 in v Novem mestu 48. V Krškem so zabeležili 36 primerov, v Črnomlju 27 in v Mariboru 85.
Praznični čas je prinesel širjenje okužb na zasebnih druženjih. "Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev po spolu in starostnih skupinah kaže sliko druženja in gibanja predvsem mlajše populacije, v starosti med 25 in 54 let, kar je pokazalo tudi večje število primerov znotraj te starostne skupine," je pojasnila namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager.
Še vedno je okoli 30 odstotkov anketiranih povedalo, da so se najverjetneje okužili v družini oziroma skupnem gospodinjstvu. Močno je zrasel delež tistih, ki ne poznajo izvora okužbe, pa tudi tistih, ki so priznali, da je bil vzrok zasebno druženje. Prvih je bilo 35 odstotkov, slednjih pa 15 odstotkov.
Zato je Čakš Jagrova pozvala ljudi k previdnosti. "To, da nekdo nima simptomov, ne more biti garancija, da ni morda okužen. Sploh če je bil v visoko rizičnem kontaktu," je poudarila. "Mehurčki naj ostanejo mehurčki tistih, ki živijo v istem gospodinjstvu, ne pa da jih širimo," je dodala.
V svetu večjih sprememb glede stanja epidemije ni zaznati, še zmeraj po deležu potrjenih pozitivnih primerov izstopata Evropa in Severna Amerika.
Večina držav EU je v božično-novoletnem času beležila dokaj stabilne ali celo padajoče deleže pozitivnih primerov na 100.000 prebivalcev in precej stabilen sprejem in zasedenost bolnišnic in intenzivnih oddelkov. Še vedno pa je povsod visoko število novih primerov okužb. "V zadnjem tednu v primerjavi s predprejšnjim tednom beležimo ponovno 1,3-odstoten porast števila primerov v Evropi," je povedala.
Dr. Sašo Rebolj, direktor zdravstvenega doma Kamnik, je povedal, da na območju Kamnika prednjačijo po deležu pozitivnih testov na novi koronavirus. V DSO so imeli do sedaj okuženih 119 stanovalcev, trenutno pa imajo samo še dva aktivno okužena stanovalca in enega zaposlenega, kar pomeni, da se je stanje zelo umirilo. Dodal je še, da so se skoraj vsi stanovalci v DSO Kamnik, ki okužbe še niso preboleli, cepili. "Z odzivom smo zelo zadovoljni. Zanimanje je zelo veliko, stranskih učinkov pa ne beležimo." Ta teden so dobili 245 doz cepiva, s cepljenjem pa nadaljujejo danes.
Sproščanja ukrepov ni na vidiku
Glede na dopolnjen vladni načrt bi bilo treba najprej na nacionalni ravni izpolniti kriterij manj kot 1350 okužb s koronavirusom v povprečju na dan v zadnjih sedmih dneh in manj kot 1200 hospitaliziranih covidnih bolnikov, da bi se lahko v posameznih regijah začeli sproščati ukrepi.
Ko bo to doseženo, je v regijah z ugodnejšo epidemiološko situacijo predvideno odpiranje vrtcev in osnovnih šol za prve tri razrede, izvajanje nujnih laboratorijskih vaj za študente, odprtje muzejev, knjižnic in galerij, dovoljeni bodo brezkontaktni športi na prostem. Vrnitev ostalih osnovnošolcev v šolske klopi je predvidena v oranžni fazi, ko bo tako sedemdnevno povprečje novih okužb na dan kot število hospitaliziranih padlo pod 1000.
Predsednik vlade Janez Janša je v torek za TV Slovenija povedal, da bomo morali z omejitvenimi protikoronski ukrepi – blažjimi ali strožjimi – živeti najmanj do pomladi.
Odpiranje šol bo potekalo postopno glede na epidemiološko stanje po regijah in ob uporabi hitrega testiranja. Večje odpiranje šol pa bo v prihodnjih mesecih odvisno od tega, kako dobro se bo v šolstvu obneslo hitro testiranje, je dejal.
KOMENTARJI (939)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.