V Sloveniji so v četrtek ob 6928 testih potrdili 1784 okužb. Najprej smo sicer poročali o 6853 testih, ker zaradi spremenjenega načina poročanja točnega podatka o številu vseh testov še niso imeli. Zato se je nekoliko spremenil tudi delež pozitivnih testov, ki je še nekoliko nižji, je sporočil vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.
Ob prejšnjem številu opravljenih testov je bil delež pozitivnih testov 26,3-odstoten, glede na nove podatke pa je 25,75-odstoten. Umrlo je 61 oseb s covidom-19, kar je 16 več kot v sredo in največ do zdaj, je na novinarski konferenci povedal Kacin.
Bolnišnično oskrbo je v četrtek potrebovalo 1284 oseb s covidom-19, kar je pet manj kot v sredo. Na intenzivni negi je bilo 197 covidnih bolnikov ali eden manj kot v sredo. V bolnišnice je bilo sicer sprejetih 123 novih bolnikov, odpuščenih pa 86.
Od 61 umrlih s covidom-19 jih je 42 umrlo v bolnišnicah, 19 pa v domovih za starejše. Povprečno število okužb v zadnjih sedmih dneh na 100.000 prebivalcev je 1487.
Podatki za četrtek po besedah Kacina kažejo, da nobeden od pogojev za sproščanje ukrepov ni izpolnjen. Da bi bil, bi moralo povprečno število okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjih sedmih dneh pasti izpod 1350 ali pa bi moralo biti število hospitaliziranih s covidom-19 nižje od 1200.
V UKC Maribor se je povišalo število umrlih in odpuščenih iz bolnišnice
Število vseh hospitaliziranih covid bolnikov v UKC Maribor ostaja 215 – od tega je na intenzivnem zdravljenju 44 pacientov. Skupno število vseh umrlih se je v zadnjem dnevu ponovno povišalo, in sicer iz 161 na 172, skupno število vseh do sedaj odpuščenih covid bolnikov pa se je iz 568, kolikor je bilo odpuščenih dan prej, povzpelo že do številke 591.
Zaradi covida-19 (karantena, morebitni stik, okužbe, varstvo otrok ipd.) je bilo na UKC Maribor v sredo odsotnih 285 zaposlenih. Od tega 50 zdravnikov in 144 delavcev zdravstvene nege. Med 285 odsotnimi gre za 102 primera varstva otrok (šola na daljavo).
V DSO potekajo priprave na cepljenje
Število ozdravelih stanovalcev in zaposlenih v domovih starejših občanov (DSO) se veča, pa je na današnji novinarski konferenci dejal državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Cveto Uršič. Posebno pozornost trenutno namenjajo zagotavljanju varnih obiskov v domovih. Potekajo pa tudi priprave na cepljenje.
Število ozdravelih stanovalcev DSO se povečuje. Teh je bilo v ponedeljek 227, v torek 133, v sredo 184, v četrtek pa 207, je pojasnil Uršič. Od začetka epidemije se je že več kot 3000 stanovalcev domov starejših občanov vrnilo iz rdečih in sivih con v bele. Povečuje pa se tudi število ozdravelih zaposlenih v DSO. Tako se je na delovno mesto v četrtek vrnilo 55 oseb, skupno že 1500.
Po drugi strani je bilo v četrtek na novo okuženih 199 stanovalcev in 89 zaposlenih. V domovih je umrlo 19 stanovalcev s covidom-19, od skupno 61.

Ministrstvo trenutno sicer posebno pozornost namenja zagotavljanju varnih obiskov v DSO. Kot je pojasnil Uršič, je december namreč mesec praznovanj in družin. Prvo pravilo pri zagotavljanju obiskov je zagotavljanje varnosti in zdravja stanovalcev in zaposlenih, drugo pravilo pa je "dom je dom".
"V domovih mora potekati življenje, ki je primerljivo z življenjem doma. Zato je treba na primeren način ohranjati in vzdrževati stike s sorodniki. Posebna komisija je priporočila obiske ena na ena. Zaščitno opremo stanovalci dobijo v domovih. Priporočilo ministrstva je, da se te ne zaračunava," je dejal.
Državni sekretar je kot primer dobre prakse izpostavil Dom Notranje Gorice, kjer stike omogočajo s pomočjo steklene pregrade med stanovalcem in obiskovalcem.
Uršič je predstavil tudi primer zunanje lokacije za omogočanje stikov na primeru Doma Danice Vogrinec Maribor, kjer je med 800 stanovalci 150 okužb. V bližnji telovadnici namreč omogočajo obiske bližnjih, prostor pa je tudi praznikom primerno opremljen.

Po Uršičevi oceni pa zelo uspešno realizirajo ukrep financiranja dodatnih kadrov v socialnovarstvenih zavodih. Dodatnih 26 milijonov evrov je od oktobra omogočilo zaposlitev 367 ljudi, ki so prišli na pomoč obremenjenim zaposlenim v domovih. Študenti in dijaki so opravili 72.476 ur, z začasnim in občasnim delom pa so naredili 5096 ur. Prek javnih del je delalo dodanih 134 ljudi.
"Žal so to samo začasne rešitve, ne pa trajne," je ob tem spomnil državni sekretar. Pri tem je sicer spomnil še na finančne podpore, kot je 20-odstotni dodatek na osnovno plačo vsem, ki gredo iz ene ustanove v drugo. Na ministrstvu verjamejo, da so s temi ukrepi pomagali domovom, da na primeren način delujejo v dobro stanovalk in stanovalcev.
Državni sekretar je predstavil tudi izvedbo cepljenja v domovih starejših občanov. Zaposleni in stanovalci bodo poleg zdravstvenih delavcev prva skupina, ki bodo cepljeni. Prijave v DSO so že v teku. Cepljenje po njegovih podatkih ne bo obvezno. Uršič sicer verjame, da se bodo ljudje v čim večjem številu odzvali na možnost cepljenja.
Hitri test že potekajo v dobri polovici domov. Ob tem državni sekretar verjame, da bodo preostali kmalu sledili odredbi ministrstva. Stroški bodo po njegovih besedah povrnjeni iz državnega proračuna.
Uršič se je obenem zahvalil veleposlaništvu ZDA v Sloveniji za donacijo. Veleposlanica ZDA v Sloveniji Lynda Blanchard je danes v Državnem logističnem centru Roje državi izročila štiri aparate za dezinfekcijo prostorov z ultravijolično svetlobo in tako simbolično podprla prizadevanja naše države za zajezitev širjenja novega koronavirusa, so sporočili z ministrstva za obrambo. Aparate so prevzeli državni sekretarji na ministrstvih za delo, za zdravje in za obrambo.
Kot je še pojasnil Uršič, je bil minister Janez Cigler Kralj v četrtek odpuščen iz bolnišnice in zdravljenje nadaljuje v domači oskrbi.
Spomnimo
Vlada je včeraj podaljšala veljavnost vseh do sedaj sprejetih protikoronskih omejitev, predstavila pa je načrt za sproščanje ukrepov s petimi fazami. Trenutno smo v črni fazi in torej veljajo ukrepi, kakršne imamo. Naslednja faza, rdeča, sledi, ko bo število okuženih v sedemdnevnem povprečju padlo pod 1350, število hospitaliziranih pa pod 1200.
Pristojni so v sredo opravili 6704 testiranja in potrdili 1772 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih je bil tako 26,4-odstoten. V sredo je umrlo 45 ljudi. Hospitaliziranih je 1289 oseb, na intenzivni negi se jih je zdravilo 198. Iz bolnišnice so odpustili 76 bolnikov, je še včeraj sporočila vlada.
V sredo so največ okužb z novim koronavirusom znova potrdili v Ljubljani (171) in Mariboru (82), v obeh občinah sicer manj kot dan prej. Najvišji delež trenutno okuženih so imeli znova v občinah Kobilje (3,119 odstotka) in Križevci (2,708 odstotka).

KOMENTARJI (1130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.