Spomnimo, da je vlada konec preteklega tedna zaostrila ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa, s čimer smo se delno vrnili v čas spomladanskega, prvega vala. Prepovedala je vse zbiranje ljudi, izjema so le ožji družinski člani oziroma člani istega gospodinjstva. S ponedeljkom pa so svoja vrata zaprle tudi vse nenujne trgovine, ustavil se je javni potniški promet.
Še (najmanj) za sedem dni se podaljša zaprtje vseh nenujnih trgovin
Vlada RS pa je danes na redni seji, ki je potekala na Brdu pri Kranju, ukrepe za omejitev širjenja virusa - po pričakovanjih - podaljšala. Kot je na popoldanski novinarski konferenci sporočil vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, je glede na aktualne razmere sprejela odlok, ki ukrep začasne prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom podaljša še za sedem dni.
Prav tako je sklenila, da za teden dni tudi podaljša omejitve, ki se nanašajo na področje voznikov in vozil. Vladna odločitev je bila pričakovana in pomeni, da se vsaj še sedem dni ne bodo izvajale dejavnosti, kot so usposabljanja kandidatov za voznike motornih vozil.
Vlada RS je odločila tudi, da še za teden dni podaljša prepoved opravljanja oziroma ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev, za 14 dni pa je podaljšala obvezno namestitev razpršilnikov za razkuževanje v večstanovanjskih stavbah.
Skladno z zakonom o sodiščih so začasno ustavljeni tudi roki za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih. Procesni roki pa še vedno tečejo v sodnih zadevah. Med drugim so to preiskave in sojenje v kazenskih zadevah, v katerih je obdolžencu odvzeta ali omejena prostost in postopki v zvezi z izvrševanjem kazni zapora, nepravdne zadeve o pridržanju oseb v psihiatričnih zdravstvenih organizacijah in nepravdne zadeve po zakonu, ki ureja preprečevanje nasilja v družini.
Obstaja pa tudi nekaj redkih izjem, ki lahko še naprej obratujejo. Poleg živilskih trgovin bodo lahko odprte ostale prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo blago za osebno nego in čiščenje. Izjeme so na primer tudi lekarne, prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki, tržnice, kmetijske prodajalne, bencinski servisi, banke in zavarovalniške storitve, pošta, dostavne službe ter servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja motornih vozil in koles. Iz prepovedi je izvzeto tudi ponujanje in prodajanje blaga in storitev na daljavo.
Odločitev glede podaljšanja drugih protikoronskih ukrepov, kot je omejitev gibanja ponoči, bo vlada sprejela v petek na dopisni seji, je pojasnil vladni govorec Kacin. Pričakovati je tudi odločitev glede izobraževanja, ki trenutno za vse osnovnošolce in dijake, pa tudi študente, poteka na daljavo. Kacin je na današnji konferenci še pojasnil, da Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pripravlja pogoje, ki bi jih uveljavili takrat, ko bo lahko začela z delom v šoli prva triada. Ti bodo nekoliko drugačni, kot so bili v preteklosti.
Ob tem je Kacin spomnil na polemike, ali je primerno z zaščitno masko naslavljati predšolske otroke ter prvo in drugo triado. Pedagoška stroka je trdila, da je to treba početi brez mask, posledično pa se je okužilo precej pedagoških delavcev, je navedel. Kot je razbrati iz njegovih besed, bi NIJZ lahko predlagal nošnjo mask tudi za učitelje v nižjih razredih.
"Moja vnuk in vnukinja nimata nobenih težav komunicirati z menoj, kadar nosim masko, in mislim, da je večina otrok zelo prilagodljiva. Tudi učiteljski zbor se bo moral temu prilagoditi. To je v njihovem interesu, zato da se učitelji in vzgojitelji ne bodo okužili tako, kot se je to dogajalo, dokler so bili v šoli," je dejal vladni govorec.
Vlada je prejšnji teden ob sprejetju zaostrenih ukrepov sicer napovedala, da bodo ti veljali vsaj 14 dni, pri čemer pa mora nekatere ukrepe – denimo tiste, ki se nanašajo na zbiranje in gibanje prebivalstva – presojati vsak teden.
Tudi minister za zdravje Tomaž Gantar je v ponedeljek v državnem zboru izrazil pričakovanje, da bodo čez 14 dni začeli sproščanje ukrepov. Včeraj je sicer začel veljati odlok, s katerim je vlada še za 30 dni podaljšala razglasitev epidemije covida-19. V jesenskem drugem valu je vlada epidemijo razglasila z 19. oktobrom, in sicer za 30 dni, v ponedeljek pa je sklenila odlok podaljšati do 17. decembra. Kot so navedli, so se tako odločili, ker se okužbe z novim koronavirusom še vedno hitro širijo med prebivalstvom.
SBC: Za hitre teste, ciljne ukrepe in relevantne podatke
V Klubu slovenskih podjetnikov SBC (Slovenian Business Club) medtem pravijo, da z veliko zaskrbljenostjo spremljajo zadnje ukrepe zaradi epidemije, pa tudi nekatere izjave pristojnih o okužbah v podjetjih.
"Zdravstvenim ekipam in drugim ekipam v gospodarstvu, šolstvu in drugih sferah, predvsem vsem tistim na prvi fronti epidemije, se zahvaljujemo za vse, kar so doslej storili. Prav tako vsem podjetnicam, podjetnikom, zaposlenim, prebivalkam in prebivalcem Slovenije, ki vzorno upoštevajo ukrepe za zmanjšanje okužb," so jasni. Toda - kot pravijo - so v klubu tudi zaskrbljeni - zaradi zadnjih ukrepov in izjav o okužbah v podjetjih. "Ta kriza ni samo zdravstvena, temveč je tudi gospodarska, sociološka, psihološka ... Nanjo moramo gledati celovito. Celovito in razsodno je treba tudi ukrepati," dodajajo.
"Z odgovornim ravnanjem moramo vsi delodajalci poskrbeti, da maksimalno poskrbimo za varnost zaposlenih. Zaposlene pozivamo, naj spoštujejo vse ukrepe v službi in doma. Pristojne pa, naj sprejemajo razsodne ukrepe na podlagi relevantnih ukrepov. In naj ne zapirajo več gospodarstva."
Nekateri zadnji zdravstveni ukrepi in nekateri zdravstveni nasveti po njihovem namreč povzročajo dvome v njihovo razsodnost in relevantnost podatkov, ki se ob informacijah o epidemiji objavljajo v javnosti. "To ni dobro za medsebojno zaupanje," poudarjajo v SBC. Kot nekatera pomembna vprašanja, ki se jim ob tem porajajo, pa izpostavljajo birokratske ukrepe v trgovinah, delo na črno, mejni režim ter nebeleženje vira okužb. Kot je dodajajo, pa so v SBC prepričani, da je večina podjetij zelo vestno poskrbela za zaščito svojih zaposlenih.
Zato predlagajo naslednje: da se povsod poostri nadzor nad kršitelji; da se sprejmejo in objavijo strokovni protokoli za uporabo hitrih testov v različnih organizacijah; da vlada razmisli o množičnem testiranju s hitrimi testi; da se na ta način vzpostavi razmere za čim hitrejše odpiranje gospodarstvo, šol in drugih dejavnosti; da so ukrepi ciljno usmerjeni; ter da se odloča razsodno.
*Celoten poziv je na voljo v priponki spodaj.
KOMENTARJI (1194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.