Po podatkih covid sledilnika so v sredo potrdili 1685 novih primerov novega koronavirusa. Opravili so 5.991 testov, delež pozitivnih je 28,13. Hospitaliziranih je že 1025 bolnikov s covidom-19. Včeraj so v bolnišnice tako sprejeli novih 128 bolnikov, 60 so jih odpustili. Intenzivno nego potrebuje 161 oseb, sedem več kot včeraj. V bolnišnicah in DSO je umrlo 30 bolnikov s covidom-19, je sporočila vlada.
Število okužb se je povečalo pri stanovalcih Domov za starejše – zaznana je 101 nova okužba, je povedal vladni govorec Jelko Kacin. Število aktivnih okužb med stanovalci znaša 1133. Med zaposlenimi se je število okužb povečalo za 44, aktivno okuženih je 561.
Evropski komisar Janez Lenarčič je opozoril na zelo hude razmere po vsej Evropi, saj je "očitno po sproščenem poletju prišlo do zamude pri ponovnem sprejemanju protikoronskih ukrepov". Slovenija je 4. najbolj prizadeta država EU, je dejal.
Stanovalci iz SVZ Hrastovec se v športni dvorani počutijo dobro
Po današnjih rezultatih testiranj je v SVZ Hrastovec okuženih 43 stanovalcev, od tega jih 5 potrebuje bolnišnično oskrbo. Okuženih je tudi 26 delavcev. Včeraj popoldne so uspešno preselili zdrave stanovalce v športno dvorano v Voličini. S pomočjo civilne zaščite Lenart, nekaj prostovoljcev in zaposlenimi zavoda Hrastovec so poskušali stanovalcem pripraviti kar se da udoben in domač ambient vse v želji, da bivanje ne bi bilo preveč stresno in naporno. Prvo noč so preživeli dobro in so zadovoljni z bivalnimi pogoji.
V Termah Topolšica, kjer so ponudili prostore za nastanitev asimptomatskih okuženih stanovalcev iz domov starejših, pa je trenutno nameščenih več kot 60 okuženih iz domov v Slovenj Gradcu in Radljah ob Dravi. Z okužbami z novim koronavirusom se spopadajo vsi večji domovi za starejše na Koroškem, v regijski bolnišnici imajo nov vdor virusa v belo cono. Trenutno sta za namestitev okuženih v Termah Topolšica na voljo wellness center Zala in objekt Mladika. V prvem je prostora za okoli 50 oseb, v Mladiki pa lahko sprejmejo okoli 65 oseb, je povedal direktor Term Topolšica Bojan Trifković.
Dr. Jereb: Stanje v bolnišnicah alarmantno
Prof. dr. Matjaž Jereb, vodja oddelka za intenzivno terapijo na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana, je na vladni novinarski konferenci pozval državljane, da upoštevajo priporočila, saj je pritisk na bolnišnice alarmanten: "Upamo, da smo že dosegli vrh drugega vala. V naslednjih tednih lahko pričakujemo porast bolnikov, ki bodo potrebovali oskrbo v bolnišnicah. Stanje glede razpoložljivih postelj je že danes alarmantno. Odpiramo nove postelje, a v nedogled to ne bo šlo."
Primanjkuje tudi zdravstvenega osebja. V UKC Ljubljana je bilo od začetka septembra okuženih 525 zdravstvenih delavcev. Zdravstveno osebje je izčrpano in na robu zmogljivosti, je poudaril. "Kaže se tudi pomanjkanje določene medicinske opreme in imamo težave pri dobavi določenih zdravil," je opozoril.
Nova težava pa se odpira pri razpoložljivosti medicinske opreme, tu je Jereb izpostavil infuzijske črpalke. Kot je pojasnil, so kar se tiče opreme, v stalnih dogovorih z dobavitelji, del opreme bodo pridobili tudi z drugih bolnišničnih oddelkov, kjer so v trenutni situaciji ustavili elektivne dejavnosti in torej tovrstne opreme ne potrebujejo.
Če je Jereb glede opreme vendarle optimist, pa ni tako glede zdravil za zdravljenje bolnikov s covidom-19. Ta zdravila po njegovih pojasnilih uporabljajo po vsej Evropi, zato je v trenutnih razmerah povpraševanje veliko. Trenutno se po Jerebovih besedah nakazuje, da bi lahko primanjkovalo glukokortikoida, sploh če bi število bolnikov neobvladljivo raslo. Težava je tudi z dobavljivostjo plina dušikovega oksida, ki se uporablja za zdravljenje kritično bolnih na intenzivnih terapijah. "Tu rešitve ni, saj je v EU samo en proizvajalec," je pojasnil Jereb.
Vrh drugega vala v bolnišnicah v enem do dveh tednih
V UKC Ljubljana je hospitaliziranih 255 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 49 na oddelkih za intenzivno zdravljenje. V drugem valu so v intenzivnih oddelkih v Sloveniji zdravili 383 bolnikov. Spomladi je bilo vseh teh bolnikov 72.
Dr. Jereb je ocenil, da bo pritok bolnikov s covidom-19 kritičen še vse do konca novembra, v decembru pa upajo, da se bodo razmere začele normalizirati. Bolniki namreč prihajajo v bolnišnice z zamikom približno enega tedna, v takem razmaku se namreč lahko pojavijo novi zapleti v poteku bolezni. "Vrh števila hospitaliziranih lahko pričakujemo v enem do dveh tednih, v intenzivnih enotah lahko vrh še kasni. Do konca novembra bo vse jasno."
Hojs: Omejitve zbiranja in gibanja se podaljšujejo
Ukrepi na področju omejitev zbiranja in gibanja, ki so bili sprejeti z namenom preprečevanja širjenja novega koronavirusa, ostajajo v veljavi, v odlok so vnesli le nekaj popravkov, ki pa vsebinsko ne prinašajo sprememb, je na popoldanski vladni novinarski konferenci pojasnil notranji minister Aleš Hojs. Kot je dejal, mu je ob predstavitvah teh sprememb "kar malce nerodno". Ob tem, ko je na mizo dobil pripombe pravne službe, kaj je treba v odloku spremeniti, se je namreč najprej vprašal, "ali v Sloveniji še obstaja zdrava pamet in ali smo res zašli tako globoko v birokratizacijo, da moramo delati take spremembe".
V določbi, ki ureja uveljavljanje izjem za ožje družinske člane, so po opozorilu varuha človekovih pravic vnesli spremembo pri otrocih. Prejšnja dikcija je vključevala navedbo zakonski in nezakonski otrok, posvojenec in otrok, ki je z odločbo pristojnega organa nameščen v družino z namenom posvojitve, po novem pa bo pisalo zgolj otrok. Bolj jasno so zapisali tudi dikcijo, ko gre za izjemo prehajanja občinskih meja zaradi prihoda na delo in z dela. Za tiste, ki vsakodnevno ves teden ali mesec hodijo na delo v drugo občino in imajo potrdilo delodajalca, pa posebej določajo, da jim ni treba vsakodnevno izpisovati izjave.
Podaljšuje se tudi odlok glede prehajanja državnih meja. Edina pomembna sprememba po Hojsovih besedah je, da bo od ponedeljka na rdečem seznamu držav tudi Srbija. Ob tem pa je posebej opozoril, da enake omejitve kot za slovenske državljane veljajo tudi za tuje državljane, ki pri nas začasno ali stalno bivajo in imajo sorodnike v državah nekdanje Jugoslavije. V petek je namreč na Obrežju nastala štiri- do petkilometrska kolona, ker so mnogi mislili, da zanje omejitve prehajanja med občinami ne veljajo, in so na mejni prehod prišli brez izjav in potrdil o namenu potovanja. Kot je navedel Hojs, gre pretežno za prehajanje v BiH, ob tem pa je opozoril, da so Hrvaška, Srbija, BiH, Avstrija, manj Italija, globoko v druge valu epidemije in zato vsa nenujna potovanja odsvetujejo.
Vlada dovoljuje pedikuro in odprtje nekaterih specializiranih trgovin
Je pa vlada na današnji dopisni seji spremenila odlok o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v luči epidemije covida-19. "Vlada dobro razume stisko podjetnikov in tudi v pogojih epidemije vsakodnevno išče ravnotežje med zahtevami zdravstva in priporočili zdravstvene stroke ter omogočanja delovanja gospodarstva v varnih pogojih," je na popoldanski novinarski konferenci pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Ajda Cuderman. Tako so potrdili sprostitev nekaterih dodatnih dejavnostih, pri katerih zaradi narave dela "obstaja zelo majhna možnost prenosa okužbe", je pojasnila. Delo bo lahko potekalo le pod določenimi pogoji.
Od petka bo dovoljeno izvajanje storitve pedikure, ki je "izjemnega pomena za preventivno nego starejših", je poudarila Cudermanova. Dovoljeno bo tudi delovanje specializiranih otroških trgovin, ki prodajajo opremo za male in mlajše otroke in doječe matere. Sprošča se tudi prodaja blaga v prodajalnah, ki v pretežni meri prodajajo tehnično blago, vrata bodo lahko odprle specializirane prodajalne motornih vozil in koles, prodajalne pohištva, storitve na področju fotografske dejavnosti, urarstva in zlatarstva ter fotokopirnice.
V vseh zaprtih prostorih bo sicer treba zagotavljati omejitev ene stranke na 30 kvadratnih metrov ali ene stranke na prostor, če je ta manjši od 30 kvadratnih metrov. V trgovskih centrih bo dodatno treba zagotoviti ločen vhod in izhod za stranke, razkuževanje rok za stranke ob vstopu in izstopu ter redno prezračevanje prostorov, v katerih se izvaja dejavnost. Tudi sicer morajo izvajalci upoštevati vsa navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Odgovornost delodajalcev je, da zaposlenim zagotovijo zaščitno opremo ter potrebno opremo za varno opravljanje dela.
Na vprašanje, kdaj se bodo lahko sprostile tudi druge storitve, denimo kozmetične ali okulistične, je Cudermanova odgovorila, da bo to mogoče šele "ob ugodnih pogojih". V zvezi s pedikuro pa je dejala, da "se ve, zaradi katerega pogoja je bilo to sproščeno". "Pedikura se sprošča izrecno in zgolj zaradi starejših občanov. Ti imajo stanja, ki so lahko potencialno resna in povzročajo dodatno obremenitev zdravstvenega sistema - otiščanci, vraščeni nohti, diabetična stopala. Pedikerji se odpirajo s tem namenom," je odgovorila na vprašanje, ali je torej pedikura dovoljena le starejšim.
Prihodnji teden pouk na daljavo za vse
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec pa je na omenjeni novinarski konferenci sporočila, da bo prihodnji teden pouk za vse učence potekal na daljavo. V vrtcih bodo opravljali le nujno varstvo otrok. Ukrep je začasne narave in ga bomo prihodnji teden ponovno preučili, je zagotovila.
KOMENTARJI (1636)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.